Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Beni Hiç Anlamıyorsun

Yanıt
Old 03-12-2003, 15:02   #1
Gemici

Varsayılan Beni Hiç Anlamıyorsun

‘Beni hiç anlamıyorsun’

Başlık Süddeutsche Zeitungun geçen haftaki Haftasonu Ekinden. Klaus Podak imzası ile yazılan bir makaleden alınma. Makale Psikoterapist ve Eğitimbilimcisi Erika Butzmann ın, kadın ve erkeklerin kavga esnasındaki davranışları konusundaki bir araştırmasını konu ediyor.

Makale hoşuma gitti. Belirtilen fikirleri kısaca sizlerle paylaşmak istedim. Okuyacağınız satırlar bir tercüme değildir. Makaledeki fikirlerin kısa bir özetidir.

‘ Ademle Havva cennetten kovulduktan sonra mutlaka feci bir kavgaya tutuşmuşlardır. Adem cennetten kovulmasına sebep oldu dıye Havvayı suçlamıştır. Havvada, kendisini savunmak için, yılanı suçlu olarak göstermiştir herhalde. Cennetten kovulduktan sonra Havva doğum sancıları içinde kıvranırken, adem karnını doyurmak için tarlada ter dökmektedir. İç açıcı bir durum değil cennetle kıyasla. Durumun nasıl sonuçlanacağını tahmin etmek zor değil. Karı koca arasındaki ilk kavga burada başlamıştır herhalde.

Ademle Havva nasıl kavga ettiler acaba? Kavga teknikleri nasıldı? Nasıl yeniden barıştılar? Günümüzde durum nedir? Bu sorular devamlı olarak bizleri uğraştırıyor. Cevap olarak bazılarımız insanın doğal yapısını, bazılarımızda kültür ve toplumu kavganın sebebi olarak gösteriyor.

Bazılarına göre kavga esnasında erkekle kadın arasında bir fark yoktur, bazılarına görede kadınlar, erkekler tarafından baskı altında tutuldukları için, kendilerine has kavga tekniği geliştirdiler düşüncesi ön planda.

Erika Butzmanna göre, sorunun cavabını beyin konusundaki araştırmalar verebilir. Buna göre kadınların algılaması, düşünmesi ve davranışları erkeklerinkinden değişiktir.

Her insanın beyni iki yarıdan oluşmaktadır. Bu yarılar bir lif demeti ile birbirlerine bağlıdır. Erkeklerin beyin yarıları değişik büyüklüktedir, asimetriktir. Mekan/yer ve geometrik şeylerle ilgili olan kısım, kadınlarınkine kıyasla, daha büyüktür. Kadınlarda ise konşma ile ilgili olan bölüm daha büyüktür. Bunun için kadınlar araba park ederken zorlanırlar, ama telefonda saatlerce konuşurlar.

Kavga esnasında nasıl davrandıklarını araştırmak için Erika Butzmann 160 erkekle 240 kadını kapsıyan bir araştırma yapmış. Cevaplar aşağıda.

Kadınlar:
. Ağlamak, bayılacakmış ve çaresizlik hissine kapılmak
. Huysuzlaşmak, homurdanmak, ufak tefek şeylere kızmak, neşesiz olmak, aniden patlamak
. Kin gütmek,
. Eşinin peşine takılıp onu fikrini söylemeye zorlamak,
. Kınamak, ayıplamak, o zmana kadar yapılan her hatayı ortaya koymak
. Somurtmak, küsmek

Erkekler:
. Alaylı cevaplar vermek, iğnelemek, aptalca atıp tutmak
. Tartışmayı kesmek, susmak, cevap vermemek
. Kavgadan kaçmak, dışarı çıkmak, araya mesafe koymak
. Zaman geçirmek, beklemek, Stressten kaçmak
. Kendini geriye çekmek, konuşmaya yanaşmamak,
. Herşeyi objektif olarak değerlendirmek, sakin serinkanlı davranmak, görmemezlikten gelmek
. Eşinin fikrini ciddiye almamak

Evet yukarıda sıraladıklarım Almanların Kavga Stratejileri. Genelleştirilmesi mümkün olmasa bile belirli bir davranış tarzını ortaya koyuyor. Bizde durum nedir acaba merak ettim. Bilen varsa söylesin lütfen.

Saygılarımla
Old 02-11-2006, 10:27   #2
yağmurdamlası

Ben aile sırlarını ortaya döken bir evlat durumuna düşeceğim ama paylaşmak istyerim kavga esnasında kadın ve erkeğin durumunu.Her ailede olduğu gibi benim ailemde de ufak tefek kavgalar oluyordu aman ufak kavgalarla sürsün de evlilikler.Büyükleri ALLAH göstermesin.Babam anneme göre daha sakin ve ılımlı yaklaşıyor yani erkekler aslında hemen kızma durumuna düşmeyabiliyor fakat annem kavgayı daha ateşli hale getirmeyi de başlayabiliyordu.Kadın ve erkekte inat konusu var ben haklıyım sen haklısın olay buradan da büyüyebiliyor aslında.Bir de tartıştıkları olayla bağlantılı olmayan konular bu tartışma ortamınada girince olar sebze çorbasına dönüveriyor bu da olayı çekilmez hale getiriyor.Ben de olayı gülmeye vererek onları yatıştırdığım olmuştur.Eğer aile çocukarını da bir birey olarak görebiliyorlarsa bu kavga esnasında çocuklar ağırlıklarını koyarak bu gereksiz gerginlik ortamına bir nokta koyabiliyorlar ben koyuyordum da..Ama kadının ve erkeğin doğasını çok farklı olduğunu kavga esnasında da anlamak güç değil..saygılarımla...
Old 02-11-2006, 15:32   #3
Av.Duygu Keleş

KAdınlar kavga etmezler.Sadece istemedikleri bi konuda haklı olsun yahut olmasınlar mütemadiyen söylenirler ya da surat asarlar.Kadınların aralıksız atışlarına ve surat asmalarına dayanamayan erkekler de gürlemeye başlayınca ortaya KAVGA çıkar.
Yani kadınlar aksi ispat edilinceye kadar masumiyet karinesinden yararlarlır.
Old 11-11-2006, 00:53   #4
Av. Nuray ÖZGÜNEY YENER

Yâr, yâr ...
Beni hiç anlamıyorsun;
Gerçek ihanet anlamamaktır.
Anladığın halde
İlgisiz kalmak ise,
İki kerre arkadan vurmaktır.

bütün mesele bu işte...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi