Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Hamile Eşi İle İlgilenmeyen,Kendi Ailesine Düşkün Eş,Boşanma

Konuyu Kilitleyin
Old 12-01-2010, 10:12   #1
mavi_22

Merhaba, eşimle aynı şehirde işlerimizden dolayı yaşamıyoruz esasında kendisi evlenmeden önce buraya taşınacağını söyledi ama evlendikten sonra gerek olmadığını söyledi meğerse sadece benimle evlenmek için yalanmış, taşınmamasının nedeni ise işle şirketlerinde YK başkanı olması gerekçesini sundu. Asıl sebep ise bence annesine düşkün olması. Davayı açtım ama ikamet ettiği şehir olarak burayı yazdım (dava açtığımı herkesle bir öğrenmesini istemedim) dolayısıyla tebligat buraya geldi, üç aydır daa gelmediği için muhtardan tebligatıda almadı. Aynı zamanda mal ve sosyal beyan için polise gitmesi gerektiği halde bu şehre gelmedi zaten , bu yüzden suçlu konumuna düşer mi?
Avukat tutmadım çünkü gerekçemden ötürü utanıyorum. Eşim beni yılbaşları bayramlar dahil olmak üzere hep yalnız bırakıyor 20 saatlik mesafede oturuyoruz ama kendisi uçakla İzmir üzerinden rahatça gelebiliyordu. Şu anda hamileyim ve 15 gün sonra bir kızım olacak ama buna rağmen kurban bayramında dahi (gebe olmasam memlektine giderdim ki geçen sene gitmiştik) annesinin daha önemli olduğu kanaatiyle gelmedi ben de 8 aylık gebe halimle bayram sabahı kurbanı kestirip dağıttım ama annemlere bile gidemedim yanımda eşim olmadığı için herkes bana acır gözlerle bakacağı için eve kapandım. Eşim 6 kardeş ve 2 si hariç diğerleri (2 kız 1 erkek) annesiyle aynı apartman ve sokakta yaşıyorlar şehrin ileri gelen ailelerinden. Bana değer vermeyen biri ile devam ettirmeme kararı aldım. Benim size sorum kendisi en son 30 kişiyle de olsa 200 milyon dolarlık bir yatırım yapmışlar (benimde gazetelerden haberim oluyor) ve 1,5 yıllık evliyiz kendisine maddi tazminat davası açmadım ama mahkemeden herhangi bir talebimiz olmasa da bana maddi ve manevi tazminat verilmesi kararı çıkar mı? Bu bedelin miktarı ödeme gücü ile ilintili midir hani vergi sistemimizde çok kazanandan çok vergi gibi midir?

Saygılarımla,
Old 12-01-2010, 19:50   #2
Themis99

Sayın konuk,
Boşanma davası ile birlikte yoksulluk ve iştirak nafakası maddi ve manevi tazminat talep hakkına sahipsiniz.
Talep olmadığı sürece mahkemece herhangi bir şekilde bu konuda karar vermez. Mahkemenin maddi ve manevi tazmimata hükmedilmesi için sizin istemeniz gerekmektedir.
Maddi ve manevi tazminat taleplerini mahkeme toplayacağı deliller ışığında değerlendirir. Kabul yada red eder.Yada uygun gördüğü bir miktarı tayin eder. Kusurlu eşin geliri de bu değerlendirmede göz önüne alınır. Ancak birebir belirleyici olduğunu söylemek güç.
Sayın Konuk ,
Sorununuzun her aşamasında mutlaka bir avukatın birebir hukuki yardımını almanız, mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz il barosu adli yardım bürosuna müracaat ile bir avukatın ücretsiz hukuki yardımını talep etmeniz haklarınızı güvenle kullanmanız açısından önemlidir.
Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi