Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Şüfa davası ve Avrupa insan hakları mahkemesine başvuru

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-01-2008, 16:25   #1
Av.Nilay TOPRAK

Varsayılan Şüfa davası ve Avrupa insan hakları mahkemesine başvuru

Bütün meslektaşlarıma iyi haftalar diliyorum.
Geçen yıl açtığımız şüfa davamız lehimize sonuçlandı.Davalı vekili meslektaşım kararı temyiz etti ve karar lehimize sonuçlandı.Bunun üzerine davalı tarafça karar düzeltme yapıldı.Şu an sonucunu bekliyorum.Kararın değişeceğine zannetmiyorum fakat sorum şu:
a-Avrupa insan haklarına başvuru için miktar gibi bir kriter var mı?
b-Davamızı açarken taşınmaza ihtiyati tedbir koydurmuştuk.Davalı taraf karar düzeltme sonucunda Avrupa insan hakları mahkemesine giderse tedbir kalkar mı ve/ve ya taşınmaz müvekkil adına tescil olunur mu?
c-Yoksa İnsan hakları mahkemesinden gelen sonuca göre mi işlem yapılır?
Old 07-01-2008, 16:35   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Sayın Toprak,

AİHM'e başvuru için miktar limiti yoktur.AİHM ulusal yargı organlarının üzerinde kazai bir mercii olmadığından yapılan tahkikatı etkilemesi ve eda hükmü vermesi sözkonusu olamaz.AİHM'in sözleşmeye aykırılığı tespit eden kararı ancak ve ancak HMUK 445/11'e göre yargılamanın yenilenmesi nedeni olabilir.
Old 07-01-2008, 17:24   #3
Defi-Def

Sn. Meslektaşım, öncelikle sizin veya karşı tarafın AİHM e başvuru neden ve konusunu anlayamadım. Öncelikle bunu açabilirseniz daha sağlıklı cevap verilebir. Ancak anladığım kısmı ile cevap vermek gerekirse ben de Sn.Akpunar'ın görüşüne katılıyorum. AİHM si kararları yaptırım şeklinde olmayıp ancak iç hukukta sözleşmeci devletlerin AHİS e aykırılıklarının tespiti ve tazminata yönelik olabilir. İç hukukta doğrudan mahkemeye yönelik bir yaptırım ve yönlendirici bir telkinde bulunulamaz.Yine meslektaşımın belirttiği gibi karar doğrultusunda ancak iç hukukta yargılamanın yenilenmesi söz konusu olabilir.Yine ayrıca başvuru konusunu tam anlamamış olmakla birlikte herhangi bir şahsın davranışına karşı AİHM e başvuramazsınız. Ancak ortada adil yargılamadan, tarafsızlıktan yani sözlşemeci tarafa (hükümete) atfedilebilecek ve AHİS de koruma altına alınmış bir aykırılıktan dolayı AHİM e başvurabilirsiniz.
Old 08-01-2008, 13:01   #4
Av.Ertan Uzunoğlu

Sayın Akpunar ve Eylem'in görüşlerine katılmakla birlikte HUMK madde 112'ye göre ;
"Esas hakkında verilen kararla tedbirin kalktığını" da eklemek isterim.Temyiz aşamasında da tedbirin devamını sağlamak için tedbirin devamını mahkemeden talep etmeniz ve bununda kabul görmesi ve kararda belirtilmesi gerekmektedir.
Old 08-01-2008, 13:25   #5
Av.Nilay TOPRAK

Öncelikle karar düzeltme neticesinde,Yargıtay tekrar kararı onarsa müvekkilim taşınmazı satmak istiyor,yani karşı tarafın insan hakları mahkemesine başvuru yapması,taşınmazın müvekkil adına tescilini ve satışını engeller mi?
Old 08-01-2008, 14:14   #6
Av.Ertan Uzunoğlu

Karar düzeltme sonucunda mahkeme ilamı onanırsa, tescile ve akabinde müvekkilinizin taşınmaz üzerinde tasarrufda bulunmasına bir engel yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi