Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Haksız fiil nedeniyle maddi-manevi tazminat

Yanıt
Old 04-01-2008, 13:34   #1
Av. OSMAN GÜR

Varsayılan Haksız fiil nedeniyle maddi-manevi tazminat

Sayın meslektaşlar, iyi çalışmalar.
Şöyle bir hukuki sorun var. 16 yaşındaki bir müvekkil, bundan yaklaşık 2-2,5 sene önce yolda bir maytap buluyor. (Maytaptan kastettiğim, halk arasında torpil de denilen, düğünlerde, maçlarda ses çıkarması için atılan bir tür patlayıcı) Daha sonra bu maytapın ucunu yakıyor, atıyor ancak maytap bir yere vurarak kendine yakın bir yere düşüyor. Bu patlama sonucu müvekkilin bir gözü kör oluyor ve göremez hale geliyor.
Bilindiği kadarıyla, bu patlayıcının plastikten değil, kartondan yapılması kanun gereği. Ancak üretici firma buna uymayarak bu mamulü plastikten imal edip öyle pazarlıyormuş. Yani mamül kartondan imal edilse böyle bir durum olmayacaktı.
Bu açıklamaya paralel olarak, açılacak bir davada maddi-manevi tazminat istemi söz konusu olabilir mi? Ayrıca önemli bir husus olarak zamanaşımı sorunuyla karşılaşılma durumu nedir? (Haksız fiil nedeniyle ortaya çıkan tazminat istemi=1/10 sene)
Şimdiden teşekkürler.
Old 04-01-2008, 14:35   #2
Av. Bülent Sabri Akpunar

Ceza zamanaşımını bir inceleyin derim.Ayrıca mamulun yolda bulunmuş olması tazminat davası açısından illiyet bağını kesen bir neden olabilir.Zira üretici veya satıcı bu ürünü reşit olmayan kişilere satmadığını iddia edebilir.
Old 07-01-2008, 15:45   #3
serpil

Sayın meslekdaşım;
manevi tazminat davasının genel ve özel olmak üzere şartları ikiye ayrılmakta(BK md.47)
genel şartlarda haksız fiil, zarar veya kaçınma, illiyet bağı, fiilin hukuka aykırı olmasından ibarettir. Bu şartlardan kuşkusuz ki en önemlisi zararla fiil arasındaki illiyet bağıdır. Bahsettiğiniz olayda patlayıcının kartondan üretilmesi gerekirken plastikten üretilmiş olması benim fikrimce illiyet bağını kurmakta
bu davada ayrıca kusur aranmadığından tazminata hükmedilebilinir
Old 08-01-2008, 14:02   #4
Av. OSMAN GÜR

Sayın Meslektaşım AV. BÜLENT Bey, ceza zamanaşımından bahsederken hangi suçla ilgili yorum yaptınız? Bilgilendirirseniz sevinirim.
Old 08-01-2008, 15:01   #6
Av. OSMAN GÜR

Varsayılan imalattaki sorumluluk

davayı üretici firmaya açmayı düşünüyorum.
Old 08-01-2008, 15:03   #7
Av. OSMAN GÜR

Sayın meslektaşım, zannediyorum konu hakkında bilginiz var. Haksız fiil sorumluluğunun olayımızda uygulanılabilirliği ve zamanşımı sorunuyla karşılaşıp karşılaşılmayacağı hususu?
Old 08-01-2008, 15:45   #8
ismail serdar koçak

Varsayılan İmalatçının sorumluluğu

Benzer bir dava için ben de araştırma yaptım. Üretici firmanın ürettiği maldaki sorumluluğu kusur sorumluluğu bunda sorun yok. Ama Yargıtay bu sorumluluğu çok geniş tutuyor. İmalatçı, imal ettiği malın kullanımından doğabilecek tüm zararları karşılamak zorunda. Yargıtay imalatçının tehlikeyi uzaklaştımak zorunluluğu olduğunu ve imalatçının sorumluluğunun buradan kaynaklandığı görüşünde.
Benim bilgim yok, ama söylediğiniz gibi kartondan imal edilmesi gereken bir mamulün kanuna aykırı olarak plastikten imal edilmişse burada malatçı firmanın kusuru olduğunu düşünüyorum.
Eğer imalatın kanuna aykırı olarak yapılması suç ise ceza zamanaşımının uygulanması mümkün. Bunun dışında 1 ve 10 yıla göre zamanaşımını hesaplamakta fayda var
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi