Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşyeri Hekimi

Yanıt
Old 21-01-2011, 09:57   #1
avcigdem

Varsayılan İşyeri Hekimi

Merhaba meslektaşlarım, işyeri hekimliği ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Hekim eğer başka bir kurumda çalışıyor ise -yani ssk, emekli sandığı veya bağkura kayıtlı ve primleri ödeniyor ise- şirketin sigorta yapması gerekir mi?
Old 21-01-2011, 10:38   #2
Atahun

Alıntı:
Yazan avcigdem
Merhaba meslektaşlarım, işyeri hekimliği ile ilgili bir soru sormak istiyorum. Hekim eğer başka bir kurumda çalışıyor ise -yani ssk, emekli sandığı veya bağkura kayıtlı ve primleri ödeniyor ise- şirketin sigorta yapması gerekir mi?

Sayın avcigdem; Eskiden işyeri hekimi çalıştırmak için bağlı bulunduğınız Tabip odasından ve Sos.Güv.İl Müdürlüğü Sağlık Sosyal Güvenlik merkezinden izin alınması gerekiyordu. Ancak şimdi sadece Çalışma Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü' nün ilgili birimlerinden bir yazı ile izin alınması yeterlidir. İşyeri Hekimliği sözleşmesi (EK-4) ve diğer evraklarla müracaat etmeyi unutmayın. Tabip odasından izin alınmasına gerek yoktur. Çalıştıracağınız işyeri hekimi başka bir yerde çalışıyor olsa bile, 5510 veya SGDP. (hangisine tabi ise) primlerini siz de yatıracaksınız. Tabi çalıştıracağınız gün kadar.

Kolay gelsin.
Old 21-01-2011, 11:19   #3
avcigdem

cevap için teşekkür ederim. Yargıtay içtihatlarına kısaca baktım, bağkurlu veya emekli sandığına tabi çalışanların ssklı olamayacaklarını, çünkü bir kişinin aynı anda iki sigorta koluna tabi çalışamayacağına hükmedilmiş. Böyle bir durumda önceki tarihli sigortalılığa itibar edilmesi gerektiği içtihat edilmiş. Ancak sanırım bu durum hekim açısından önem arz ediyor. çalıştıran şirketin ssk yapma zorunluluğu var. Zaten ssklı olarak çalışıyor ise şirketin kısa çalışma esasına göre çalışanlara yaptığı gibi sigorta yapması gerekir diye düşündüm???
Old 21-01-2011, 11:29   #4
Atahun

Alıntı:
Yazan avcigdem
cevap için teşekkür ederim. Yargıtay içtihatlarına kısaca baktım, bağkurlu veya emekli sandığına tabi çalışanların ssklı olamayacaklarını, çünkü bir kişinin aynı anda iki sigorta koluna tabi çalışamayacağına hükmedilmiş. Böyle bir durumda önceki tarihli sigortalılığa itibar edilmesi gerektiği içtihat edilmiş. Ancak sanırım bu durum hekim açısından önem arz ediyor. çalıştıran şirketin ssk yapma zorunluluğu var. Zaten ssklı olarak çalışıyor ise şirketin kısa çalışma esasına göre çalışanlara yaptığı gibi sigorta yapması gerekir diye düşündüm???

Ciğdem hanım; Tabip, halihazırda hangi sigorta koluna tabi çalışıyorsa, işyeri hekimi olarak çalışacağı yerde de aynı sigorta kolunda çalışmaya devam edecek. Mesajımda belirtmiştim zaten. Yani halihazırda, "Tüm sigorta kollarına tabi" çalışıyorsa yine aynı sigorta kolunda çalışmaya devam edecek. "SGDP. tabi" çalışıyorsa keza yine aynı sigorta kolundan...

Aslında aynı şeyleri söylüyoruz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi