Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

sadakatsizlik ve şiddet

Konuyu Kilitleyin
Old 12-10-2016, 09:01   #1
Konuk

Varsayılan sadakatsizlik ve şiddet

Merhaba;

2010 yılında evlendik ve 2011 doğumlu bir kızımız var. 2013 yılında ben eşime beni evden kovduğunu belirtip boşanma davası açarak ailemin yanına gittim.davamız görüldü, öncellikle karşı taraf tam kusurlu oldu. Ancak temyizde benim telefon görüşmelerim nedeniyle sadakatsizlik var denilerek karar bozuldu, karar düzeltmeye gittik, usul yönünden reddedildi. boşanma davası sürerken messenger üzerinden eşimle olan yazışmalarım var benim evden gittiğime pişman olduğum, mahkemede kullanmadığımı iddia ettiğim telefonu evde bıraktığım ailemin yanında geldikten sonra kullanmadığım, ablamın aklıyla evi terkettiğii ve kendisine yaşattıklarım için pişman olduğumu belirten yazışmalar. bunları mahkeme aşamasında dosyaya koymadılar. şimdi tekrar karar verildi ve karşı taraf yine ağır kusurlu kabul edildi. (eski nişanlısı ile görüştüğü sebebiyle) onuda söyleyen tek kişi ABLAM dı ve eşimin kendisine itiraf ettiğini söyledi mahkemede ama dediğim gibi tüm iddiaların bi anlık öfkeyle dediğimize dair elinde yazışmalar var. şuan başka biriyle evliyim ve 7 aylık hamileyim. facebook ta şimdiki eşimle olan resimlerimizi paylaştık. (resmi evlilik değil)bunu öğrendiği için davayı uzatmak istiyor ve kararın tebliği için başvuru yapmadı.bende ödenmeyen nafaka için icra takibi başlattım.

sormak istediklerim şunlar;

>>mahkeme aşamasında sunulmayan yazışmaları şimdi temyiz aşamasında sunabilir mi?
>>benim eşimle olan ve facebook ta yayınladığım resimler dosyay koyabilir mi? bildiğim kadarıyla dava açıldıktan sonra koyamıyor
>>benim ve ablamın yazışmadaki itiraflarıma göre kendisine iftira attığımızı belirtip dava açacağını söylüyor açabilir mi? tek başına bunlar yeti olur mu?
>>bende olan kızımızın velayetini haysiyetsiz hayat sürüyorsun dava açıp alacağım diyor, önceki durumda yazışmalardan dolayı sadakatsizlik kararı verilmişti, yeni olay evlilik facebook resimleri ve yeni doğacak çocuğum sebebiyle sadakatsizlik eylemi süreklilik gösterdiği için velayeti alabilir mi? karar kesinleşmeden böyle bir girişimde bulunabilir mi?
>>dava kesinleşmeden bana yeni bir boşanma davası açabilir mi? (zina sebebiyle)
>>benim icraya verdiğim nafakayı sen evlenmişsin alacağın yok mahkemeye verip durduracağım diyor, karar kesineleşmeden böyle bir dava açma hakkı var mı?
>>yeni eşime tazminat davası açabilir mi?
>>benim yengem ona tanıklık etmek istiyor şuanda, onun tanıklığı ile velayetin değiştirilmesi için karar çıkartabilir mi? (yengem çozuğa şiddet uyguladığımı söyleyecekmiş)
>>ben artık ailemin yanında yaşamıyorum. ailemin oturduğu eve çocuk görüşme günlerinde gelip çocuğu hazır etmediğime dair tutanak tuturabilir mi?

beni aydınlatabilirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler
Old 14-10-2016, 11:36   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

--Boşanma dosyası Yargıtayda bozulduğunda,yerel mahkeme ya karara direnir ya da bozmaya uyarak bozmanın gerektirdiği yeni bir karar verir.Bu karar için de temyize başvurulabilir.

--Taraflar, Kanunda belirtilen süreden sonra delil gösteremezler. Ancak bir delilin sonradan ileri sürülmesi yargılamayı geciktirme amacı taşımıyorsa veya süresinde ileri sürülememesi ilgili tarafın kusurundan kaynaklanmıyorsa, mahkeme o delilin sonradan gösterilmesine izin verebilir.

--Yargılama süresince de tarafların sadakat yükümlülüğü devam eder. Bu nedenle facebooktaki fotoğraflar yeni bir davanın konusu olabilir.Uygulamada ise davadan sonraki olayların da zaman zaman değerlendirmeye alındığıveya verilen kararı etkilediği izlenmektedir.

--Eşiniz iftira sebebi ile suç duyurusunda bulunacak veya manevi tazminat davası açacak olursa bu dosyalardaki delillere göre karar oluşturulacaktır.Peşinen ve ayrıntı bilinmeden bir öngörüde bulunmak mümkün değildir.

-Sadakatsizlik tek başına velayetin değiştirilmesi sebebi değildir.Çünkü bu durum çocuğa karşı değil eşe karşı kusur olarak kabul edilir boşanma ve tazminat sebebi dolarak değerlendirilir.

Fakat velayetin değiştirilmesi davası yeni sebeplerle her zaman açılabilir bir davadır.

--Sonradan öğrenilen sebeplerle her zaman yeni bir boşanma davası açılabilir.

--İcra takibine konu nafaka alacağı tedbir nafakası ise boşanma kararı kesinleşinceye kadar devam eder.Yoksulluk nafakası zaten boşanma kararı kesinleşmeden icra takibine konu edilemeyecektir.

--Evli kişi ile evli olduğunu bilerek ilişki kuranlar hakkında daha önceleri tazminat kararı verilirken son dönemde Yargıtay görüş değiştirdi.3 kişi aleyhine bozma kararı verilen bir dosyada yerel mahkeme karara direndi.Bu dosya Yargıtay Hukuk Genel kurulunda değerlendirilecek ve konu daha iyi açıklığa kavuşacaktır.

--Yargıtay bozma kararına uyan mahkeme sadece bozma kararı yönünde yargılama yapar.Yargıtay velayet konusunda kararı bozmamış ise yerel mahkeme bu konuda yeni karar oluşturamaz ve tanık dinleyemez.

-- Çocukla eski eşinizin kişisel ilişkisinin kurulacağı adres karşı tarafa bildirilmelidir.Aksi halde (usulüne uygun yolla) icra müdürlüğü ve uzmanla çocuk teslimi için adrese gelindiğinde çocuğun bulunmaması sonucu hakkınızda şikayet yapılabilir.

Pek çok sorusu ve ayrıntısı olan hukuki süreçte bir avukattan doğrudan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Old 18-10-2016, 08:57   #3
Konuk

öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. kafama takılan bir kaç sorum daha olacak. şimdiden teşekkür ederim.

>>şuan aldığım nafaka tedbir nafakası ve almaya devam ediyorum bir kısmını ödemedi icraya başvurdum. başkasıyla birlikte yaşadığımı kanıtlayıp(hamile olduğum için) karar kesinleşmeden bana ödediği tedbir nafakasının iptalini sağlayabilir mi?

>>şuan benim boşanma davam ve karşı tarafın birleşen boşanma davası kesinleşmeden zina nedeniyle yeni bir boşanma davası açılabilir mi? sonuçta 3 yıl önce boşanma davası açmıştım ben ve 3 yıldır ayrı yaşadığımız sabit, bu süre içinde hamile olduğum için somut delilde oluşmuş durumda.

>>mahkeme yargıtay ilamına uyarak sadakatsizlik eylemi gerçekleştirdiğim konusunda karar verdi, şimdi hamile olmam ikinci kez sadakatsizlik yaptığım anlamı taşır mı? taşırsa birden fazla eylem süreklilik gösteriyor gibi algılanarak yaşam tarzı dikkate alınarak velayet değiştirilebilir mi?

>>ayrıca abimin eşi savcılığa giderek hakkımda şikayette bulunmuş, çocuğua şiddet uyguladığım, uyku ilacı verdiğim,evli olduğum halde başkasıyla birlikte yaşadığım konusunda. bu şikayet eski eşimin eline geçerse yada duyarsa yengemi dinletmeden ilk boşanma davasında delil şeklinde kullanabilir mi?
Old 24-10-2016, 11:33   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

--Tedbir nafakası tarafların kusuru dikkate alınarak değerlendirilmez.Kusur yoksulluk nafakasında değerlendirmeye alınır. Karar tedbir nafakası yönünden bozulmamış ise Mahkemece yeniden tedbir nafakası konusunda karar verilemez.

--Zina sebebine dayalı daha önce açılmış bir dava yoksa elbette karar kesinleşmeden yeni sebebine bağlı boşanma davası açılabilir.Fakat zina sebebine bağlı boşanma davası devam ederken önceki karar kesinleşir ise kesin hüküm sebebi ile sonraki davaya devam etmek ve yeni bir karar oluşturmak olanaksız hale gelecektir.

--Yargıtay bozma ilamında velayet konusu yer almıyorsa Mahkeme kendiliğinden velayet konusunu tartışamaz.Bu konuda boşandığınız eşiniz yeni bir dava açma olanağına sahiptir.

--Hakkınızda yapılan şikayetin eşiniz tarafından öğrenilmesi durumunda eşinizin ne yapacağını ve tüm olasılıklara cevabın şimdiden verilmesi mümkün değildir.

Bir avukatla davanızı takip etmeniz yararınıza olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi