Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Yüksek Hukuk Eğitimi Hukukta yüksek lisans ve doktora eğitimi ile ilgili konular

California'da Hukuk Master (LL.M.) Eğitimi

Yanıt
Old 11-03-2016, 00:00   #1
Av. Gürkan Muş, LL.M

Varsayılan California'da Hukuk Master (LL.M.) Eğitimi

Merhaba arkadaşlar,

Ben İÜHF mezunu İstanbul Barosu avukatıyım. Yaklaşık 4 sene önce San Francisco -California-'ya taşındım. Yaklaşık 1 sene kadar dil okulunda okuyup dönmek amacındaydım. Master yapmak açıkçası hem maddi olarak hem de dil engeli açısından biraz hayal gibiydi. Ancak; San Francisco'da Golden Gate University School of Law'da profesörle yaptığım görüşmeden sonra işler değişti. Amerikan Hukuku üzerine 1 yıl master yaptım ve şu an California Baro sınavına hazırlanıyorum.

Bu iletiyi yazmaktaki amacım da Türkiye'deki meslektaşlarımı bu konuda cesaretlendirmek ve yardımcı olmak. Ben henüz gelmeden evvel ve hatta geldikten sonra da master yapabileceğimi düşünmüyordum. Herkesin bildiği gibi okullar inanılmaz pahalı ve ben de zengin bir aileden gelmiyorum.

Herkes gibi ben de buraya gelmeden evvel internetten araştırmalarımı yaptım, forum sitelerinde dolaştım ve açıkçası maliyetleri ve açıklamaları gördükten sonra da tüm hayallerim yıkılmıştı.Şimdi geriye dönüp baktığımda ben Amerika'da Hukuk Master'ı yapabildiysem herkes yapabilir diye düşünüyorum.

Buradan hayalleri olan genç arkadaşlarıma istedikleri konuda bilgi vermeye ve yardımcı olmaya hazırım. İnanın hiç kolay değil ama gerçekten istiyorsanız yapabilirsiniz.
Old 04-05-2016, 15:50   #2
Av.Zeki YAĞLI

1)Ne üzerine master yapıyorsunuz üstad?
2)Üniversite başvurularında nasıl bir gano ve akademik gelişim istiyorlar?
3)Oranın profesörüyle görüşüp anlaşarak nasıl bir yardım aldınız?

İlk aşamada biraz çok oldu sanırım ama hepsi merak ettiğim sorulardır.Teşekkür ederim şimdiden
Old 10-05-2016, 22:48   #3
Av. Gürkan Muş, LL.M

Madem madde madde sormuşsunuz, ben de öyle cevap vereyim.

1- Master eğitimine "International Legal Studies" ile başladım. Ancak daha sonra burada kalmaya karar verdiğim için "US Legal Studies" bölümüne geçiş yapıp bitirdim. ( Burada Baro sınavına girmek isteyenler için öneririm. Uluslararası Hukuk Bölümü baro sınavına odaklı değil. )

2- İkinci sorunuzun cevabı da gerçekten net değil. Benim de çok fazla cevabını aradığım bir soruydu. Ancak şu zamana kadar 2.00 ortalama ile okula kabul edilen de gördüm; 3.00 ile ret alan da. Ama bana göre kabul kriterlerinde 4 şey çok önemli: Birincisi; hangi okuldan, kaç ortalama ile mezun olduğunuz. İkincisi; "Personal Statement" ne kadar güçlü.( Personal Statement: Okula başvururken okula yazıp verdiğiniz; içeriğinde nereden geldiğinizi, hikayenizi, bu okulu neden seçtiğinizi, neden LLM yapmak istediğinizi bulunduran mektup.) Üçüncüsü; referans mektupları.(Eski hukuk profesörlerinizi, uluslararası alanda iş yapmış hukukçuları sizin için referans mektubu yazmalarına ikna edebilirseniz çok iyi olur. Benim için yazdıkları referans mektupları için buradan İstanbul Üniversitesindeki eski hocalarıma teşekkürü borç bilirim.) Dördüncüsü; TOEFL yada IELTS skorunuz. Bu 4 belge için de kesin bir skor sınırı ya da yazı biçimi yok. Ama başvurunuzu değerlendirirken bu dört unsuru birden harmanlayıp kararlarını ona göre veriyorlar.
Bu 4 belge başvuru sırasındaki en önemli silahlarınız olacak. Hangilerini daha çok kullanırsınız, hangilerini geri planda bırakırsınız orası bu belgelerdeki rakamlara ve düşüncelere bağlı. Okula çarpıcı, içten ve güzel bir mektup yazmışsanız, okulun açılış gününde bir profesör kürsüde sizden bahsedebilir. O zaman düşünebilirsiniz ki; 'okul ortalamam düşüktü ama sanırım mektubu güzel yazdım'.

3- Okulun Profesörüyle görüşmem yanlış anlaşılmasın. Görüşmemiz sırasında okulu bitirmenin çok da imkansız olmadıgı, burs başvurusu yapmam gerektiği, ödemeleri de aylık olarak yapabileceğimi belirtti. Ödeme gücüm çok fazla olmadığı için hayallerimden vazgeçmememi ve az ders alarak okulu uzun zamana yayabileceğimi böylece ödemelerin benim ödeyebileceğim seviyeye inebileceğinden bahsetti.

Son olarak sorularınıza geç yanıt verdiğim için özür dilerim.
Old 22-08-2016, 23:17   #4
üye25928

LSAT ortalaması neye tekabül ediyor okulunuzda, bilginiz var mı? Ayrıca oldukça ilgi çekici ve ilginç bir konu olmuş yardımseverliğiniz taktire şayan.
Old 30-08-2016, 02:07   #5
Av. Gürkan Muş, LL.M

LSAT, JD öğrencilerinin (Yani hukuk fakültesine en başından girmek isteyen öğrencilerin) başvurusunda isteniyor. LLM basvurularında istenmiyor. "Ama ben yine de bilmek istiyorum" derseniz, bu linkte bilgiler mevcut: http://law.ggu.edu/admissions
(148-151 arasında)
Old 01-09-2016, 14:45   #6
üye25928

Alıntı:
Yazan Av. Gürkan Muş, LL.M
LSAT, JD öğrencilerinin (Yani hukuk fakültesine en başından girmek isteyen öğrencilerin) başvurusunda isteniyor. LLM basvurularında istenmiyor. "Ama ben yine de bilmek istiyorum" derseniz, bu linkte bilgiler mevcut: http://law.ggu.edu/admissions
(148-151 arasında)

Bir konuda naçizane fikir belirtmem lazım. JD, hukuk doktorası programı olması lazım. Lsat hem hukuk lisansı hem de doktora eğitimi açısından zorunlu diye biliyorum. Yüksek lisans açısından zorunlu olmaması ABD'yi hukuk yüksek lisansı açısından cazip hale getiriyor bir noktada.
Old 24-09-2016, 06:48   #7
Av. Gürkan Muş, LL.M

Alıntı:
Yazan döküntü
Bir konuda naçizane fikir belirtmem lazım. JD, hukuk doktorası programı olması lazım. Lsat hem hukuk lisansı hem de doktora eğitimi açısından zorunlu diye biliyorum. Yüksek lisans açısından zorunlu olmaması ABD'yi hukuk yüksek lisansı açısından cazip hale getiriyor bir noktada.

Bu mesajı yeni gördüm. Kusuruma bakmayın, amerikan terminolojisi ile bilmişlik yapmış olabilirim. Burada hukuk doktorası programı 'SJD' olarak geçiyor. 'JD' hukuk lisans programı olarak geçiyor. Amerikalılar işte, illaki değiştirecekler bişeyleri. https://en.wikipedia.org/wiki/Juris_Doctor

Ayrıca sırf Lsat istenmiyor diye Amerika'da LLM cazip hale gelmemeli. Sınavı biraz inceledim. Başka dilde alınan bir usul hukuku sınavından daha zor değil.

Saygılar.
Old 05-10-2016, 16:23   #8
Av. Sezgi Güler

Gürkan Bey merhaba,

Öncelikle yardımseverliğiniz için tüm meslektaşlarım adına teşekkür ederim. Benim sorum daha çok LL. M.'inizi nasıl finanse ettiğiniz yönünde olacak. Herhangi bir burs, araştırma bursu ya da finansal yardım alıyor musunuz? Alıyorsanız hangi kaynaklardan finansman temin edebildiniz?

Ayrıca, yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla baro sınavına girerek ABD'de avukatlık yapmayı planlıyorsunuz. Bildiğim kadarıyla yabancı avukat olarak çalışmak oldukça zor bir tercih. Şu anda çalışıyor ya da iş bulabileceğinizi düşünüyor musunuz?

Teşekkürler,
Sezgi
Old 08-01-2018, 01:14   #9
Av.Alp Hakan

Varsayılan Meslemtaşıma soru

Üstad Selamlar,
Master bitti mi? Baro sınavı, staj, yasal çalışma izni gibi konularda bilgilendirir misin bizleri?
Sevgilerle.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi