Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Niye "Adam Gibi Adam" Ya Da "Kadın Gibi Kadın" Bulamıyoruz?

Yanıt
Old 22-02-2003, 12:27   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Mutlu Niye "Adam Gibi Adam" Ya Da "Kadın Gibi Kadın" Bulamıyoruz?

Niye "adam gibi adam" ya da "kadın gibi kadın" bulamıyoruz? Hesap çok basit.
"Adam gibi adam"in kabaca tarifi, yakışıklı, zeki, üniversite mezunu, kültürlü, iş güç sahibi, dürüst, kibar, duyarlı ve elbette bekar olarak yapılabilir. Bütün olasılıkların bir kişide bulunma ihtimali de olasılıkların birbiriyle çarpışmasıyla bulunur. Buyrun hesaplayalim.;

Türkiye nüfusunun yarisi erkek. Yani 35 milyon kisi. Bunların en fazla yüzde 10'u yakısıklı. Elimizde 3,5 milyon kişi kaldi. Yüzde 10'u üniversite mezunu. Artik 350 bin kişimiz var. Her üniversite mezunu kültürlü olmaz. Yüzde 20'sini kültürlü sayalim. 70 bin kişiye indi. Haydi yarısınıda bekar sayalım, 35 bin kisi kaldi Nüfusumuzun sadece yüzde 10'unun zeki oldugu
biliniyor. Sayi 3500'e indi. Bunlarin yüzde 20'sini kibar ve duyarli kabul edersek 700 kisi kaldi. Yarısını iş güç sahibi saysak elde kalan 350 kisi.
Ya dürüstlük? Bence en fazla yüzde 10'u dürüsttür. Finalde 35 kişiye kaldik yani.

Aynı hesabı kadınlar için yapsak yine ayni sonuca ulasırız. Demek ki şu,"adam gibi adam" ya da "kadın gibi kadın" kriterlerini yeniden degerlendirmek gerekiyor.
Aksi takdirde hayatımızı "ideal yalnızlık" içerisinde geçirmek zorunda kalacagiz.

Kaynak:Anonim
Old 22-02-2003, 22:13   #2
turev

Mutlu

sayın hykayar,

yaptığınız ya da anonim kaynaklarda yapılan bu hesabın nasıl yapıldığını anlamamakla beraber son paragraftaki görüşünüze katılıyorum.ayrıyetten;insanların seçiciliği yaş ilerledikçe daha da artıyor.

sevgiler saygılar...

hayat her şeye rağmen çok ama çok güzel...
Old 23-02-2003, 13:49   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Adam gibi adam ile Kadın gibi kadının rastlaşma oranını düşünmek bile zor.

Bu itibarla, elde mevcut kalan Adam gibi adamlar'ın ya da Kadın gibi Kadınlar'ın fark edilemeden, diğerleri içinde yok olacağını kabul ederek, apsent demek kolay olacaktır.
Old 24-02-2003, 16:53   #4
Sibel

Merhaba ;

Derler ki; dünyada sadece dişi ve erkeği tek olan bir cins kuş varmış... O iki kuş yılda sadece bir kez bir araya gelir, karşılaşırmış..Ve bu kadar nadir bulunan bu kuş çifti bir araya geldiğinde tanışan çiftler ideal olur ve eğer beraberliklerini sürdürme fırsatı bulurlarsa mükemmel yaşarlarmış ....
(Anonim)
Old 28-02-2003, 20:28   #5
Batu Han

kadın gibi kadın tanımım içinde kesinle kibar duyarlı ve hanım hanımcık olması yok şansım artıyor galiba
bu arada bi kadının da bukadar özelliği bünyesinde barındıran bi erkek isteyeceğini sanmıyorum çünkü o zaman o erkek çok hatta rahatsız edici derecede normal olurki buda hiçbizaman karşındakinin sana yeni bi davranışıyla sürprüz yapmaması demek sıkıcılık demek
benim kadın gibi kadın tanımım güzel!!! güzel !!!! bikere daha güzel, çılgın dolayısıyla eğlenceli , zeki ve beni anlayan kadındır
allahtan izmirliyim bu tipin ülkemizde en çok bulunduğu yer sanırım...
Old 07-03-2003, 13:30   #6
feyza

bence adam gibi adam, kadın gibi kadın ifadelerinin standart ve belirgin bir tanımı olamaz.Çünkü bunların tanımı kişiden kişiye değişir. İnsan karşısındaki kişi için ne kadar fedakarlık yapmayı göze alabilirse, o kişiye karşı ne kadar anlayışlı olabilir ve onun kişiliğine ne kadar saygı duyup benimseyebilirse , o kişi (kadın yada erkek) onun için adam gibi adam veya kadın gibi kadın tanımına o kadar yakın olabilir. Hele fedakarlık karşılıklı olabilirse daha mükemmmel bir birliktelik sürdürülebilir.sevgilerimle...
Old 15-07-2006, 14:52   #7
sahinaydın

evleneceğin insanı bu şekilde aradıysan evde kalmanı normal karşılarım
şaka tabi..
"adam gibi adam"ı arama o seni bulur eğer sen kadın gibi kadınsan..
sözüm meclise.
Old 24-08-2007, 09:04   #8
Av. BNK

Adam gibi adam sizin dışınıza değil içinize bakar. Eğer siz kadın gibi kadınsanız bu eşleşme çok rahat olur.

Ama bir şeyi unutuyorsunuz.

Aşkı.

Ne kadar adam gibi adam bulursanız bulun, siz de ne kadar kadın gibi kadın olursanız olun eğer aşık olamazsanız, sevemezseniz bir işe yaramaz.

Unutmayın ki aşk sevdiğiniz insanın kusurlarını size göstermez. O yüzden aşk adam gibi adamın saydığınız özellikleri olmasada birini adam saymanızı sağlayabilir.
Old 24-08-2007, 09:20   #9
M P

Selamlar Sayın Arkadaşlar ,
Hayattaki en güzel kişiye aşık olmak diye birşey yoktur hayatta aşık olduğumuz kişi en güzel kişidir.En güzel örneğide eşini kaybeden ördeklerin suya intihar dalışı yapmaları gibi verilebilir.Erkeğinin intar etmesi dişi ördeğin dünyanın en güzel hayvanı olmasından değil, erkek ördeğin dişisine olan aşkıdır ,dişiyi en güzel yapanda budur.
Saygılarımla ,
Old 25-08-2007, 13:04   #10
medenikal

Dört dörtlük insan yoktur.Herkesin öyle veya böyle bir kusuru vardır.

Hem güzel olacak,hem akıllı olacak; hem zengin olacak; boy postu yerinde olacak;vesair...

Nerde? Elbise mi ısmarlıyorsunuz?Belki 100 yıl sonra teknoloji bu ısmarlamaya cevap verebilir.

Önemli olan mutlu ve huzurlu olunabilecek ORTALAMA yı bulmaktır.

Eldekilerin kıymetini bilmek lazım;
Old 25-08-2007, 15:30   #11
cemaydın

Kimse kusursuz değildir,sizlerinde bildiği gibi. Ama bunu belirli bir yaşa ve olgunluğa gelince anlıyorsunuz. Gençlik yıllarınızda idealinizdeki eş adayı ile aradan bir 10 yıl geçtikden sonraki eş adayı arasında dünya kadar fark olduğunu görürsünüz. Belirli bir yaşdan sonrada bütün kadınlar güzel görünmeye başlar size . Beni sevsin yeter dersiniz
Old 25-08-2007, 15:59   #12
Av.Nur

Mutlu

Fazla şey arıyoruz. Kendimizi tanımadan, karşımızdakini tanımaya zaman ayırmadan, hemen bir sözleşme gibi gereklilikleri sıralıyor ve bulacaklarımızı da kaybetmenin tam hızına ulaşıyoruz.

Yani, tüm hayatımda diğer kişiler için kendime ve benim için diğerlerine, her alanda doğru söylendiğini düşündüğüm sözleri Bülent Ortaçgil'den tekrarlıyorum,

"Beni Kategorize Etme
Benle Oynama
Yaftayı Yapıştırıp
Bana İsim Koyma"

"Karikatürleştime Beni
İlahlaştırma
Tabulaştırma
Sakın Tapulaştırma"

"Matematikleştirme Beni
Çarpma, Bölme
Toplama, Çıkartma
Beni Hesaplaştırma"

"Mekanikleştirme Beni
Otomatikleştirme
Beni Yarıştırma Onla Bunla
Karşılaştırma"
...
"Ben Seni Öyle Sevdim
Böyle Mi Sevdim"
Old 10-09-2007, 14:09   #13
Ayşegül Kanat

"Mükemmeli arayan, iyiyi elinden kaçırır"mış.(Teyzemin sözü)
Old 10-09-2007, 14:38   #14
uye8490

Alıntı:
Yazan Ayşegül Kanat
"Mükemmeli arayan, iyiyi elinden kaçırır"mış.(Teyzemin sözü)
İyiye razı olan mükemmeli görme şansını dahi yitirirmiş(Bu da benim teyzemin sözü )
Old 10-09-2007, 14:59   #15
avseher

İyi veya mümemmel insanı aramaktansa seveceğiniz ve sevileceğiniz insanı aramak en mantıklısıdır. buda benim sözüm
Old 10-09-2007, 16:05   #16
ahmetyılmaz

evet ,,,hesaplamalarıma gore ben adam gıbı adamım
Old 11-09-2007, 09:11   #17
Av. BNK

Aşık olduğunuz insan mükemmeldir. En mantıklısıda budur. Bunun dışında ne mükemmeliyet ne de mantık aranmamalıdır.
Old 11-09-2007, 13:31   #18
minerva

adam gibi adam ya da kadın gibi kadın kavramları tabii ki kişinin kriterlerine göre değişir.üstelik aşk öyle birşeydir ki ortaya çıktığında bu kriterlerin hiçbir önemi kalmaz sevdiğiniz insan adam gibi adam ya da kadın gibi kadın oluverir bir anda sizin için.
Old 11-09-2007, 13:57   #19
pgssl

dış görünüşle adam gibi adam ,yada kadın gibi kadın olmanın pek alakalı olmadığını düşünüyorum.bnece daha çok karakterle ilgili bir durum bu.insan gibi insan olmak gerekir bence.
Old 11-09-2007, 21:22   #20
Veysel

Ben Sayın Habibe Hanım' ın aktardığı ifadelere aynen katılıyorum. Aslında yazılanlar "adam gibi adam" veya "kadın gibi kadın" da olması gereken niteliklerdir. Bunlardan en çoğunu bünyesinde barındıran erkek veya kadın biraz daha ilgi odağıdır. Gerçek hayatta artık zengin kız fakir oğlan (veya tersi) dönemi yok artık. Gerçekçi olmakta yarar var. Eğitimsiz, çirkin,fakir birini sırf "karakterli" diye kendisine eş olarak seçecek olan biri var mı?
Old 11-09-2007, 21:52   #21
cLaW

Alıntı:
Yazan Veysel
Gerçekçi olmakta yarar var.
İmkansızı iste
Old 11-09-2007, 23:02   #22
Av.Turan

eskilerin bir sözü var. derlerki; adam vardı gönderdiler adam yanına bana da seni gönderdiler. bence ilk önce kendimizin bu kritere ne kadar uyduğumuza bakmamız gerek. kendimize bakmadan ararsak geriye 3,5 kişi dahi kalmaz değerlendirme için...
Old 12-09-2007, 11:16   #23
ecesaka

İnsan doğası gereği sürekli arayış içinde. Karşısına gelen herşeyi -özellikle zamanımızda- bir an evvel tüketip bir üst özelliklere sahip olanını elde etmeye çalıştığından sürekli kafasındaki "adam gibi adam" ya da "kadın gibi kadın" kriterleri de değişecektir sanırım... Bu sayede kendi kuyruğunu kovalayan kedi misali anlamsız bir oyun içerisinde dönüp durduğumuzu düşünüyorum...
Old 12-09-2007, 14:59   #24
Av. BNK

Daha iyisi hiç bir zaman olmaz. Aşıksan en iyisi odur. Kusursuz insan olamayacağına göre kusurlarını çok fazla görmeyeceğin ya da kusurları seni çok fazla rahatsız etmeyen biri senin için en iyisidir. Bu da ancak gerçekten aşıksan mümkün olur.

Ama ne kendine ne de hiç kimseye aşık olma fırsatı vermezsen, uzaktan tanıdığın kadarıyla bu özellikler bu adamda ya da bu kadında yok istemem diyerek yanına yaklaştırmazsan sürekli yukarıda saydığınız özelliklere sahip birini arar durursunuz. Sonuçta da kimseyi bulamazsınız. Önce bir aşık olun ondan sonra aşkın dahi kapatamadığı kötü özellikler varsa o zaman mantığınızı kullanın.

Benim tanıdığım ne kadar evde kelmış kadın varsa ortak özelliği budur. Erkeklerde olmasını istedikleri bütün özelliklerden birinin dahi olmadığını görünce yüz çevirirler. Böylece o erkeğe aşık olacak kadar yakınlaşma şansını kaybederler.

O yüzden önce bir aşık olun.
Old 12-09-2007, 15:04   #25
Ayşegül Kanat

Sayın Kurdoğlu"Benim tanıdığım ne kadar evde kelmış kadın varsa ortak özelliği budur. " demişsiniz.

"Evde kalmış kadın" ne demektir? "Evde kalmış erkek var mıdır?" Saygılarımla
Old 13-09-2007, 21:30   #26
Av.Turan

Alıntı:
Yazan Ayşegül Kanat
Sayın Kurdoğlu"Benim tanıdığım ne kadar evde kelmış kadın varsa ortak özelliği budur. " demişsiniz.

"Evde kalmış kadın" ne demektir? "Evde kalmış erkek var mıdır?" Saygılarımla
ben varım mesela )
Old 15-09-2007, 09:56   #27
Av. BNK

Evde kalmış kadın evlenememiş kadın demektir.

Evlenemeyen kızlarımıza toplumda evde kalmış yakıştırması yaparlar. İyi bir yakıştırma olmadığının farkındayım.

Evde kalmış erkek de varmış işte Av. Turan ifade ediyor.
Old 17-09-2007, 21:55   #28
Ayşegül Kanat

Sayın Turan size "evde kalmış" denmez, çok iyi biliyorsunuz bunu.
Old 18-09-2007, 16:54   #29
Av.Turan

Alıntı:
Yazan Ayşegül Kanat
Sayın Turan size "evde kalmış" denmez, çok iyi biliyorsunuz bunu.
peki bana ne denir onu öğrenebilir miyim
Old 19-09-2007, 11:31   #30
Av. BNK

Sayın Turan niçin evlenmediğinizi ya da evlenemediğinizi açıklarsanız evde mi kaldınız yoksa başka bir şey mi oldu yardımcı olmaya çalışalım.

Ben evde kalmış derken aşık olabileceği insanları bazı eksiklikleri yüzünden yanına yanaştırmadığı için evlenemeyenleri kastetmiştim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi