Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kararlı Bir Davada İhtiyati Tedbirle Haciz ???

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-10-2006, 18:54   #1
Av.Ayse E.

Varsayılan Kararlı Bir Davada İhtiyati Tedbirle Haciz ???

Borclumuzun alacaklı oldugu bır dava kabul edıldı karara baglandı ancak karar kesınlesmedı...

alacaklı oldugumuz davanında durusması henuz gelmış degıl...((bu arada davacısı bızım oldugumuz bu dava ıtırazın kaldırılması davası))

bu durumda islerı cabuklastırmak acısından borclumuzun alacaklı oldugu davasında karar verıldıkten sonra ihtıyatı tedbır-hacız uygulanabılınırmı

yoksa tek cozum kararın kesınlesmesını beklemek ve alacagını takıbe kayan borclumuza ıcra dosyasına haczın yapılmasımı

ıyı calısmalar...tesekkurler...
Old 06-10-2006, 23:17   #2
Av.Selim Balku

Alıntı:
Borclumuzun alacaklı oldugu bır dava kabul edıldı karara baglandı ancak karar kesınlesmedı...

alacaklı oldugumuz davanında durusması henuz gelmış degıl...((bu arada davacısı bızım oldugumuz bu dava ıtırazın kaldırılması davası))

Sayın Eroral, farklı davalar mı var? ilk bölümde karar verildi ama kesinleşmedi yazdınız sonra alacaklı olduğunuz davanın duruşması gelmedi yazmışsınız. Yargıtayda mı duruşması var? ya da karar döndüğü için tekrar mı duruşma var? ayrıca müvekkiliniz borçlu mu? alacaklı mı? borçluysa nasıl itirazın kaldırılması yoluna gidiyorsunuz? alacaklı ise alacağın dayanağı nedir? icra tazminatından mı bahsediyorsunuz? Gördüğünüz gibi benim kafam karıştı belki de tecrübesizliğimden bilemiyorum...

Ancak her ne kadar anlamadıysamda sanki ihtiyadi tedbir alabilirsiniz gibime geliyor zira dava açıldıktan sonra ihtiyadi tedbir alabilirsiniz... ancak ihtiyadi haciz için alacaklı olmanız gerekiyor anladığım kadarı ile alacaklı olduğunuza dair ilam, kambiyo veya diğer herhangi bir belge yok...
Old 07-10-2006, 00:24   #3
Av.Ayse E.

Sayın meslektasım ben sorumu eksık sordugum ıcın anlayamamanız ve kafanızın karısması normaldır.cevabınızdan sonra tekrar okuyunca bende bırsey anlamadım ınanın...sımdı elımden geldıgınce anlatmaya calısacagım...

bır davada Ş isimli kişi K'dan alacaklı oldugu ıcın davasını actı ve davasını kazandı karar cıktı ancak Ş'nın alacaklı oldugunu tespıt eden bu dava kesınlesmedı henüz...

bu araba ben Ş'ye baska bır alacaktan dolayı icra takıbı yapyım dogaldırkı ıtıraz ettı ve ben ıtırazın ıptalı davası actım bu davanın durusması gelmedı henuz...

yanı bu davaların ılkınde Ş davacı-alacaklı K ıse borclu
ikincisinde ıse ben alacaklı muvekkılıyım Ş borclu durumda

Sımdı benim alacaklı olarak actıgım bu dava derdest dıger davada ıse karar cıkmıs durumda..

Ben Ş'den alacagımı daha cabuk almak ıcın ilk bahsettıgım ve Ş'nın K'dan alacaklı olduguna KARAR verılen davada karar verıldıkten dava bıttıkten sonra ıhtıyatı tedbır-hacız kararı alabılırmıyım...

Ş bu alacagını ıcraya koyarsa o zaman hacız ıslemı yapabılırım ama daha oncesı ıcın ıcrya konulmadan oncekı donemde mahkeme kararı ıle kesınlesen alacagına hacız konulabılınırmı...

tesekkurlerr...iyi calısmalar...
Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Sayın Eroral, farklı davalar mı var? ilk bölümde karar verildi ama kesinleşmedi yazdınız sonra alacaklı olduğunuz davanın duruşması gelmedi yazmışsınız. Yargıtayda mı duruşması var? ya da karar döndüğü için tekrar mı duruşma var? ayrıca müvekkiliniz borçlu mu? alacaklı mı? borçluysa nasıl itirazın kaldırılması yoluna gidiyorsunuz? alacaklı ise alacağın dayanağı nedir? icra tazminatından mı bahsediyorsunuz? Gördüğünüz gibi benim kafam karıştı belki de tecrübesizliğimden bilemiyorum...

Ancak her ne kadar anlamadıysamda sanki ihtiyadi tedbir alabilirsiniz gibime geliyor zira dava açıldıktan sonra ihtiyadi tedbir alabilirsiniz... ancak ihtiyadi haciz için alacaklı olmanız gerekiyor anladığım kadarı ile alacaklı olduğunuza dair ilam, kambiyo veya diğer herhangi bir belge yok...
Old 07-10-2006, 00:58   #4
Av.Selim Balku

İİK 257. maddesine göre alacağınızın muaccel ve müeccel durumları dikkate alınarak ihtiyadi hacze gidebilirsiniz, burada siz takip açtıktan sonra da ihtiyadi hacze gitmenize engel bir durum yoktur.Yeterki şartlar oluşsun.

Ancak daha önceden aleyhinize hükmedilen ancak kesinleşmeyen alacak için haciz talebinde bulunmanın hukuki yararı olmamakla beraber alacak kesin olmadığından alacak durumuda yoktur, bazı alacakların icrası için kesinleşmesine lüzum olmaması malumunuz, ancak siz Ş'nin bu alacağını ihtiyaden haczedemezsiniz. (takbiniz senede dayanıyorsa bunu 3. kişiye ciro edip Ş'nin alacağına el koyabilirsiniz.)

Anlayamadığım husus, siz itirazın kaldırılacağından şüphe etmiyorsanız, Ş'nin sizden olan önceki alacağı sizi neden rahatsız ediyor,(Ş zaten icra yoluna gitmiyor) siz ihtiyaden mallarını haczetmeye çalışın, ilerde kesin haciz olduğunda takas yaparsınız.Umarım kafanızı karıştırmaktan ziyade faydalı olmuşumdur.
Old 07-10-2006, 13:14   #5
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sizin alacaklı olduğunuz itirazın iptali davasının davacısı olan müvekkiliniz K değil, değil mi? Öyle anlaşılıyor.

Ş nin davası karara çıkmış , ama Ş henüz icra takibi yapmamış, karar temyiz edildiği için, dosyası da Yargıtay'da.

Ama Ş, sizin onun alacaklı olduğu bu mahkeme dosyasından haberdar olmanız nedeniyle, belki de bilahare K ile haricen görüşüp, bir kısım indirip de yapıp, alacağını icraya koymadan K dan varsayalım tahsil edecek. Alacağın Ş' ye ödenmesi ihtimalini nasıl önlerim diyorsunuz, değil mi?

Bir forumda tartışmıştık. İtirazın iptali davası açmış olmanız, yani Ş nin icra takibinize itiraz etmiş olması, sizin Ş hakkında ihtiyati haciz kararı almanıza engel değil. İlk bilgimiz bu. Yine, ihtiyati haciz kararında, borca yeter, gayrimenkul, menkul ve "3.kişilerdeki hak ve alacakların" ihtiyaten haczini isteyeceksiniz.

Şimdi elinizde, borçlunun 3.kişideki hak ve alacağının ihtiyaten haczi kararı var.

Ama ortada haczin nereye uygulanacağı sorunu var.

Bence, Ş'nin alacaklı olduğu ve dosyası şu an Yargıtay'da olan dosyadaki K'nin kimlik ve adres bilgilerini temin edip, Ş aleyhine açacağınız ihtiyati haciz dosyanızdan K'ya 1.haciz ihbarnamesi göndermelisiniz.

Saygılarımla...
Old 09-10-2006, 14:27   #6
nevin kara

Varsayılan ihtiyati haciz

Merhabalar, karar verildikten sonra kesinleşmeden dahi kararı veren mahkemeden ihtiyati haciz kararı alabilirsiniz. Dilekçeyle yapacağınız başvuruda "malları kaçırma ve alacağınızı elde edememe gibi ihtiyati haciz talep etme" sebeplerinizi de belirtin. Ben bu şekilde ihtiyati haciz kararı alıp, uyguladım. Her mahkeme veriyor. Kolay gelsin. Av. Nevin
Old 09-10-2006, 15:06   #7
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın KARA,

Sanırım dikkat etmediniz.

İhtiyati haciz isteyebilirsiniz dediğiniz henüz kesinleşmeyen kararda, sayın Eroral'ın müvekkili taraf değil.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi