Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Boşanma Kararın İptalini İstiyorum/Boşanma Kararı Verildiği Gün Temyizden Feragat

Konuyu Kilitleyin
Old 28-05-2013, 00:56   #1
Konuk

Varsayılan Boşanma Kararın İptalini İstiyorum/Boşanma Kararı Verildiği Gün Temyizden Feragat

Merhabalar ben anlaşmalı olarak 30/04/2013 boşandım , daha doğrusu baskılardan dolayı boşanmak zorunda kaldım . Hakim bizi 5 dakika gibi bir sürede boşadı üstelik çocukların velayetini verdim babaya . Bu kararın iptalini istiyorum ama korkuyorum . Karar henüz nüfus müdürlüğüne henüz bildirilmemiş , ama aynı gün kesinleşti , karar zaman aşımına uğrar mı ? eğer uğrar ise kaç zaman geçmesi gerekir ? kararın iptali için ne yapabilirim ?? lütfen bana yardımcı olun
Old 28-05-2013, 22:40   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Boşanma davasının anlaşmalı olarak görülmesi durumunda aynı celsede boşanmaya karar verilmesi beklenir.

Eğer aynı gün mahkemece gerekçeli karar yazılmış ise temyizden aynı gün feragat ederek kararı kesinleştirmeniz de usule uygundur.Bu durumda karar için usulen yapılacak bir girişim olanaklı değildir.Kesinleşmiş bir karar için zamanaşımı tartışması yapılması yararsızdır.

Eğer duruşmada kısa karar ile boşanmaya karar verilmiş ve gerekçeli karar yazılmadan ve taraflara tebliğ edilmeden temyizden feragat dilekçesi vermişseniz bu usule uygun değildir.Bu durumuyla temyizden feragatin geçerli sayılmaması gerekir.

Dosyanızın bir avukat aracılığı ile incelenmesi ve durumun tespiti ile yasal bir girişim olanağı olup olmadığının tartışılması uygun olacaktır.
Old 29-05-2013, 13:59   #3
Konuk

öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim , karar aynı gün kesinleşti , ve yaklaşık 1 saat sonra cep telefonuma adliyeden mesaj geldi ( 3. aile mahkemesi nin 2013/309 nolu dosyasında ( kabul ) tam kabul kararı verilmiştir ), eski eşim adliyeye gidip kararı alması gerekirdi nüfüs müdrlüğüne göndermek için bunu daha henüz yapmamış . benim bu karara temyiz feragatı diye hiç kimse hiç bir söz etmedi ,
Old 29-05-2013, 22:24   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Davanın duruşmasının yapılması ve davanın kabul edilmesi ile ,kararın kesinleşmesi farklı durumlardır.

Siz davanın kabul edilmesini kararın kesinleşmesi olarak hatalı bir şekilde tanımlıyorsunuz.

Daha önceden de izah edildiği gibi:

Duruşma yapılıp dava kabul edilmesi sonrasında kararın gerekçesi yazılacak ve taraflara tebbiğ edilecektir.Tebliğden sonra yasal süre içinde temyiz edilmesse karar kesinleşecektir.

Tebligat yapılmadan karar kesinleşmez.

Davanızın görüldüğü mahkeme kalemine giderek dosyanın bulunduğu aşamayı öğreniniz.Karar kesinleşmemiş ise kararı tebliğ alabilir ve temyiz hakkınızı kullanabilirsiniz.

Bir avukattan destek almanız yararınızadır.Zira hatalı tanımlama ve anlama hak kayıplarınıza yol açabilir.KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi