Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

ayırt etme gücü

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-09-2006, 14:33   #1
iurista

Varsayılan ayırt etme gücü

Birinin onur ve saygınlığına karşı yapılan saldırı üzerine bu kişinin kişilik hakkını ihlal edenin malvarlığı ya da vücut bütünlüğüne saldırıda bulunması kişinin aşırı sinirlenip ayırt etme gücünü geçici olarak kaybettiğini gösterir mi?Ağır tahrik ayırt etme gücünü kaybetmeye neden olur mu?
Old 09-09-2006, 15:48   #2
Av.Suat Ergin

Sayın iurusta,

Soru yeterince açık değil. Yanıt alma şansınız yok bence...

Saygılarımla
Old 09-09-2006, 16:59   #3
gizeemm

Bu durumun ayırt etme gücüyle bağlantısı olduğunu sanmıyorum.Bildiğim kadarıyla ayırt etme gücünü etkileyebilecek durumlar yaş, akıl hastalığı, akıl zayıflığı, sarhoşluk ve benzeri sebepler.Ağır tahrik durumunda ayırt etme gücümü kaybettim o yüzden ceza almamalıyım diye bi savunma mümkün olmaz. Haksız tahrik nedeniyle cezada indirim yapılır.Sadece böyle bir etkisi var diye biliyorum.
Old 09-09-2006, 17:17   #4
Av. Can DOĞANEL

İnsanın kara kutusu yok! Olay öncesinde çok özel bir hastalığı olduğunun sabit olması gerekir. Çok zor çook. Asabiyet cezasızlık sebebi olamaz.
Old 13-09-2006, 10:31   #5
av.hakandicle

sn.iurista ceza hukukunda ayırt etme gücünde ki geçici kayıptan kasıt medeni kanunda cevabını bulur.medeni kanunda bu söylediğiniz şekilde ayırt etme gücününkaybedildiğine dair bir ibare yoktur dolayısıyla sadece bu nedenden dolayı haksıız tahrik inidirimi sözkonusu olabilir..
Old 15-09-2006, 14:39   #6
e_özdemir

Bende diğer arkadaşlara katılıyorum ancak haksız tahrik hükümleri uygulanabilir.Çünkü bireyler hukukun olduğu bir yerde ben sinirlendim kendimi kaybettim demeye hakkı yoktur.Sadece yasada gösterilen hukuka uygunluk durumları sözkonusu olduğu taktirde(zorda kalma ve meşru müdafa gibi)cezalandırılmama gibi bir durum sözkonosudur
Saygılarımla,
Eren Özdemir
Old 23-09-2006, 23:48   #7
mutlakadalet

Sayın İurista, Sayın Ergin'in de dediği üzere sormuş olduğunuz soru-özellikle de tahrik olan kişinin özellikleri bakımından- yeterince açık değil.
Sormuş olduğunuz olaydaki tahrik olan kişiyi normal bir kişi gibi düşündüğümüzde;
Alıntı:

Ağır tahrik ayırt etme gücünü kaybetmeye neden olur mu?
sorusuna bakarsak; vereceğim yanıt diğer üyeler gibi olumsuz yönde olacaktır. Aksini düşündüğümüzde ise karşılaşabileceğimiz olası felaket şöyle olabilir: "Kendince, kendi onuruna saldırı olduğunu düşünen herkes: 'ağır tahrik altında kaldım; bir an kendimi kaybettim, fiili işlediğim anda o fiili işleme iradem yoktur' diyerek kurtulma fırsatını bulabilecek"; buna bağlı olarak da birçok toplumsal sorun doğacaktır.
Saygılarımla...
Old 25-09-2006, 00:23   #8
ebru41

Kanımca agır tahrık nedenıyle sınırlenıp ıslenen suc cezasız kalmaz aıyrt etme gucunu etkılemez,aksı taktırde bu duruma herhangı bı sınır konulamaz.Her olayda suclular sınırlenmıstım ayırt etme gucumu kaybettım savunmasına gecebılırler bu da hukukun guvenılırlıgını zedeler.Agır tahrık sebebıyle mı suc ıslendı somut olaya bakılıp,gercekten boyleyse ancak hafıfletıcı nedenle ceza ındırımı yapılabılır.

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi