Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Anlasmali Bosanma

Konuyu Kilitleyin
Old 15-01-2014, 05:23   #1
Konuk

Varsayılan Anlasmali Bosanma

Merhaba;
Ben Yurtdisinda yasiyorum ve esim yabanci (türkce bilmiyor).Ortak kararimizla ayrilmaya karar verdik.Yani anlasmali bosanmak istiyoruz.Benim sorum Türkiyede bosanmak istiyorum.Cünkü davanin kisa sürede olmasini istiyoruz.Bunun icin avukat tutma kararida aldik.Arastirmalarima göre davaya mutlaka katilmamiz gerekiyormus.Sorularim sunlar;
1-Davayi nerede acabilirim yurtdisinda ikamet ettigim icin bu sorum.Ona göre avukat arastirmasi yapmak istiyorum.Türkiyede ailemin yasadigi sehirde olurmu
2-Dava acilirkende dilekceyi bizim birliktemi vermemiz gerekiyor?Yoksa avukatimiz bu davayi kendisi acabiliyormu?
3-Sürekli Türkiyeye gidip gelme sorunu yasayacagimiz icin tenfiz feragatini hemen yapma sansimiz olabilirmi?
Son olarak esimle ayni avukata vekalet verebilirmiyiz yoksa 2 avukatmi tutmamiz gerekli?

Bana yardimci olursaniz cok sevinirim.Bende ona göre adimlarimi atmak istiyorum.Simdiden cok tesekkür ederim.
Old 16-01-2014, 15:02   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Alıntı:
1-Davayi nerede acabilirim yurtdisinda ikamet ettigim icin bu sorum.Ona göre avukat arastirmasi yapmak istiyorum.Türkiyede ailemin yaşadigi sehirde olurmu

Kural olarak Türkiye'de yerleşim yeriniz yoksa,davanız Ankara,İstanbul ve İzmir'de açılabilir.Fakat davanız anlaşmalı olduğuna göre ,karşı tarafa da uygun olan bir yerde yerde dava açabilirsiniz.

Alıntı:
2-Dava acilirkende dilekceyi bizim birliktemi vermemiz gerekiyor?Yoksa avukatimiz bu davayi kendisi acabiliyormu?

Dava anlaşmalı da olsa eğer avukatla temsil ediliyorsanız avukatınız davayı açabilir ve gerekli yazışmaları yürütebilir.

Alıntı:
3-Sürekli Türkiyeye gidip gelme sorunu yasayacagimiz icin tenfiz feragatini hemen yapma sansimiz olabilirmi?
Son olarak esimle ayni avukata vekalet verebilirmiyiz yoksa 2 avukatmi tutmamiz gerekli?

Avukatınız davayı açtıktan sonra dava dilekçesinin davalı tarafa tebliği gerekir.Yurt dışında yaşadığınız için bu tebligat uzun süre alabilecektir.

Süre kaybını önlemenin bir yolu,eşinizin de avukatla temsil edilmesi ve vereceği vekaletnameye,açılan davanın ,tebligatını alma yetkisini de yazdırmasıdır.Böylece açılan dava dosyasından davalı taraf adına avukatı tebligatı alabilir ve süre kaybı önlenebilir.

Taraf vekilleri birlikte davanın görüleceği Mahkemeye başvurarak duruşmanın öne alınmasını isteyebilirler.Belirlenen duruşma gününde siz ve eşiniz de hazır olduğunuzda hakim anlaşma koşullarınızı uygun bulursa boşanmaya karar verebilecektir.

Boşanma kararının verildikten sonra,gerekçeli karar yazılacaktır.Bu süre Mahkemenin yoğunluğuna bağlı olarak değişir.Gerekçeli karar yazılmadan temyizden feragat edilemez.

Gerekçeli karar yazılıp vekiller tebliğ ettikten sonra yine vekiller vereceğiniz açık yetkiye dayanarak temyizden feragat edebilir ve kararı kesinleştirebilirler.Bu aşamada mutlak hazır bulunmanız gerekmez.

Her aşamada avukattan destek almanız yararınıza olacaktır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi