Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Ne gerekiyor bu mülakattan geçmek için?

Yanıt
Old 03-12-2008, 22:52   #1
Av. R. Onur ÇINAR

Varsayılan Ne gerekiyor bu mülakattan geçmek için?

Daha önce forum alanlarına taşınmadığını zannettiğim ama bir o kadar da bilgilenmenin gerekli olduğu bir konuyu sizlerle beraber aydınlanmak üzere başlatmak istiyorum.

20 aralıkta hakimlik sınavı var evet bunu biliyoruz. iyi, kötü hazırlandık da. bu sınavı geçtikten sonra mülakat aşamasına geleceğiz ve dananın kuyruğu bu noktada kopacak.

herkes zannedersem bu mülakatta amiyane tabirle torpil, modern anlatım tarzıyla referans arandığını söyler durur. ancak ben halen bu devletin, toplumdaki haksızlıkları gidermekle görevlendirdiği insanları haksızlıkla iş başına getirdiğine inanmak istemiyorum. getirilmeyeceğine de inanıyorum.

bu amaçla ciddi anlamda bu mülakatta, o yüce göreve layık olabilmek için neler istendiğini bilmek istiyorum.

bugüne kadar hep kulaktan dolma bilgiler, çeşitli efsanelerle karşılaştım bu konuda. enteresan olanlar akılda kalıcı... örneğin düzgün traşlı, takım elbiseli genç bir hakim adayı komite önüne çıktığında esas duruşta beklemiş ve komiteden birisi oturmasını rica ettiğinde de ceketinin düğmelerini açmadan oturmuş ve soruların gelmesini beklerken ''evladım sen henüz ceketli bir beyin nasıl oturacağını bilmiyorsun, sen bir sonraki sınava hazırlan'' cevabıyla karşılaşmış...

gerçekten bu tip şeylerle karşılaşılıyor mu?
acaba bir hakim adayından beklediklerini ne şekilde arıyorlar?
hukuk bilgisi dahilinde hangi sorular sözlü mülakatta sıkça sorulur?
genel liyakat anlamında ne beklerler?
tüm bunlar zihnimi meşgul eden sorular. THS ailesi binlerce hukukçuyu barındıran bir aile ve mutlaka aile bireylerinden birilerinden bu konuda bilgisi vardır(özellikle bu yollardan yakın zamanlarda geçen büyüklerimin).

şimdi bana söyler misiniz, ne gerekiyor bu mülakattan geçmek için?
Old 03-12-2008, 23:00   #2
Av.Cengiz Aladağ

Bü tür efsanelere inanmayınız.
Şu soruya yanıt arayınız: "Ben olsam, birkaç dakikada birkaç soru ile, karşımdaki insanın bu görevi layıkıyla yapabileceğini nasıl anlarım?"
Old 03-12-2008, 23:09   #3
Av. R. Onur ÇINAR

sanırım yanlış anlaşıldı konu, hakimlik mesleğine seçim kriterlerini tartışılmasını bu başlık altında istemiyorum. deneyimli hukukçulardan bu konuda deneyimlerini, bu konuda bilgili arkadaşlarımdan bizimle paylaşmasını rica ederim.
Old 03-12-2008, 23:56   #4
Av.Cengiz Aladağ

Sayın r.o.cinar, bir tartışma yaratmaya çalışmıyorum, seçim sistemi iyi ya da kötüdür demedim. Tersine, bir gerçeklikten sözediyorum. Mülakatta ne arandığını anlamak için o sorunun yanıtını kendinize vermeniz yeterli.
Old 04-12-2008, 00:05   #5
Av. R. Onur ÇINAR

kusura bakmayın cengiz bey, ben yanlış anlamışım. haklısınız...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi