Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

anonim ortaklıklarda yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğu

Yanıt
Old 25-08-2008, 10:02   #1
av.esra ipek

Mutlu anonim ortaklıklarda yönetim kurulu üyelerinin sorumluluğu

Selamlar,bir anonim şirkette yönetim kurulunda baba ve kızı üye,bu şirket adına yüklü bir miktar kredi çekildikten sonra yönetim kurulu bütün yetkilerinini yani şirketi başkasına devrederse çekilen kredi borcundan dolayı kendilerine rücu edilebilir mi yoksa tüm yetkileriyle birlikte şirketi devrettiklerinden hiçbir sorumlulukları yok mudur?şimdiden teşekkür ederim
Old 25-08-2008, 15:07   #2
Sinerji Hukuk Yazılımları

Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programları
Kanun No: 6762
Türk Ticaret Kanunu
Kabul Tarihi: 29.06.1956
R.G. Tarihi: 09.07.1956
R.G. No: 9353

a) Haller:

Madde 336 - İdare meclisi azaları şirket namına yapmış oldukları mukavele ve muamelelerden dolayı şahsan mesul olamazlar. Ancak aşağıda yazılı hallerde gerek şirkete gerek münferit pay sahiplerine ve şirket alacaklılarına karşı müteselsilen mesuldürler.

1. Hisse senetleri bedellerine mahsuben pay sahipleri tarafından vukubulan ödemelerin doğru olmaması;

2. Dağıtılan ve ödenen karpaylarının hakiki olmaması;

3. Kanunen tutulması gereken defterlerin mevcut olmaması veya bunların intizamsız bir surette tutulması;

4. Umumi heyetten çıkan kararların sebepsiz olarak yerine getirilmemesi;

5. Gerek kanunun gerek esas mukavelelerinin kendilerine yüklediği sair vazifelerin kasden veya ihmal neticesi olarak yapılmaması.

Beş numaralı bentte yazılı vazifelerden birisi 319 uncu madde gereğince idare meclisi azalarından birine bırakılmışsa, mesuliyetin ancak ilgili azaya yükletilmesi lazım gelip o muameleden dolayı müteselsilen mesuliyet cari olmaz.
Old 25-08-2008, 16:30   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Anonim Şirketlerde Yönetim Kurulunun Sorumluluğu TTK.336-340 arası hükümlerde düzenlenmiştir. Özellikle 336. maddede sayılan haller önemlidir.

Yönetim Kurulu Üyeleri, kullanılan kredi nedeniyle değil belki bu krediyi şirket menfaatine aykırı biçimde sarf etmekten mesul tutulabilirler. Yoksa kredi, şirketin menfaati icabı kullanılmış ise bir sorumluluğun olmaması icap eder.

Diğer yandan şirketteki hisselerini satıp, ayrılmaları sorumluluktan kurtulmak için bir çözüm olamaz. Şirketin yeni yönetimi, kendinden önce görev yapan Yönetim Kurulu üyelerinin "yolsuz" işlemleri için dava açılmasını sağlamakla yükümlüdür aksi takdirde kendileri de mesul olurlar. Bu anlamda yeni yönetim eski yönetim kurulu üyelerinin "yolsuz" işlemlerini Şirket Genel Kuruluna ve takiben Denetçi eliyle mahkemeye taşıyabilirler....

Bu hükümler yukarıda da belirttiğim gibi TTK.336-340 arasında ayrıntılı olarak yazılıdır. Başarılar.
Old 25-08-2008, 17:37   #4
av.esra ipek

Alıntı:
Yazan Saim
Anonim Şirketlerde Yönetim Kurulunun Sorumluluğu TTK.336-340 arası hükümlerde düzenlenmiştir. Özellikle 336. maddede sayılan haller önemlidir.

Yönetim Kurulu Üyeleri, kullanılan kredi nedeniyle değil belki bu krediyi şirket menfaatine aykırı biçimde sarf etmekten mesul tutulabilirler. Yoksa kredi, şirketin menfaati icabı kullanılmış ise bir sorumluluğun olmaması icap eder.

Diğer yandan şirketteki hisselerini satıp, ayrılmaları sorumluluktan kurtulmak için bir çözüm olamaz. Şirketin yeni yönetimi, kendinden önce görev yapan Yönetim Kurulu üyelerinin "yolsuz" işlemleri için dava açılmasını sağlamakla yükümlüdür aksi takdirde kendileri de mesul olurlar. Bu anlamda yeni yönetim eski yönetim kurulu üyelerinin "yolsuz" işlemlerini Şirket Genel Kuruluna ve takiben Denetçi eliyle mahkemeye taşıyabilirler....

Bu hükümler yukarıda da belirttiğim gibi TTK.336-340 arasında ayrıntılı olarak yazılıdır. Başarılar.

selam yeniden..acıklamanız cok güzel yani almak istediim bilgiyi cok net sekilde aldım..zaten söz konusu şirketi kredi cektikten sonra devretmek isteyen yk üyelerinin yolsuzluk gibi bir amacı yok,herhangi bir yolsuz işlemde bulunmayacaklarından bir problem de yok o zaman tekrar tesekkür ederim..kolay gelsin..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi