Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Trafik Polisinin Resmimi Çekmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 18-11-2014, 12:51   #1
suskun_juliette

Varsayılan Trafik Polisinin Resmimi Çekmesi

Saygıdeğer meslektaşlarım,
Öncelikle hepinize iyi çalışmalar diliyorum.
Başıma çok can sıkıcı bir durum geldi. Dün gece eşim yola aracı dörtlüleri yakarak bıraktı, ben de yan koltukta bekliyordum. Bir trafik polis aracı yaklaştı. Sonra plakaların resmini çekmeye başladı. Eşim geldikten sonra araçtan inip polislerden görevlendirme yazısı ibraz etmelerini istedim. Bildiğim kadarıyla görevlendirme yazısı bulunmayan polislerin ceza tutanağı düzenleme yetkisi yok. Israrla ibraz etmedikleri gibi benimle tartışmaya çalıştılar. Ceza geldikten sonra mahkemeden talep edebileceğimi belirttiler, o aşamada bunun gerçek görevlendirme olup olmayacağını bilemeyeceğim için aracın plakasını çektim. Maksadım o gün aracın zimmetinde asıl görevli olan polisleri ortaya çıkarmaktı. Polis de o sırada benim resmimi çekti. Kendisine son çekilen resmi göstermesini istedim; inatlaşarak göstermedi. Geniş açıdan çektiğim resimde, polisin beni görüntülediği belli oluyor. Bu özel hayatın gizliliğini ihlal suçu oluşturmaz mı? Israrla silmesini istedim, ama yapmadı. Fikirlerinize ihtiyacım var.

Şimdiden en derin teşekkürlerimle.
Old 19-11-2014, 13:14   #2
Sinem Bakırcıoğlu

Kamuya açık bir alanda olduğunuz için özel hayatın gizliliğini ihlal etmediğini düşünüyorum.
Old 20-11-2014, 23:32   #3
Yasin Sagır

Özel hayatın gizliliğini ihlal suçu Sinem hanımın dediği sebeple oluşmayacaktır. Ve fakat MADDE 135. - (1) Hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydeden kimseye altı aydan üç yıla kadar hapis cezası verilir. Şeklinde düzenlenen kişisel verilerin kaydedilmesi suçunun oluştuğu söylenebilir. Hatta Nitelikli hâller
MADDE 137. - (1) Yukarıdaki maddelerde tanımlanan suçların;
a) Kamu görevlisi tarafından ve görevinin verdiği yetki kötüye kullanılmak suretiyle,
b) Belli bir meslek ve sanatın sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle,
İşlenmesi hâlinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

Şeklindeki düzenleme gereği cezada artırıma gidilecektir. Şikayette bulunmanızı tavsiye ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi