Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşime miras kalan ev ile ilgili ölümü halinde mirasım ne olur ?

Konuyu Kilitleyin
Old 30-11-2012, 08:18   #1
Konuk

Varsayılan eşime miras kalan ev ile ilgili ölümü halinde mirasım ne olur ?

iyi günler ben eşimle 2000 senesinde evlendim.
1 tane 6 yaşında çocuğumuz var.
eşimin babası(kaynatam) 2009 senesinde vefat etti.
eşime kendi miras payı olarak 1 daire kaldı.

Başkada herhangi bir benim veya onun üstüne olan mülk yoktur. Kendisinin sadece babasından miras kalan 1 dairesi vardır.
Biz boşanırsak bu dairesinde babasından miras kaldığı için hak iddia edemediğimi yani yarısını isteyemeceğimi biliyorum.

Şayet eşim ölürse bu dairenin 4 de biri benim , 4 de üçü çocuğumun olacak onuda okudum.

Öğrenmek istediğim biz evlenirken herhangi bir evlilik sözleşmesi yapmadık. Öğrendiğim kadarı ile yasal mal rejimi olan , edinilmiş mallara katılım rejimi uygulanıyormuş.

Başka yerlerde okuduğuma göre eş ilk önce eşi ile evlendikten sonra herhangi bir mülk alırlarsa bunu eş kendi maaşı ile alsa bile mülk sahibi eş vefat edince biz bayanlar yani kadın bu mülkün ilk önce yarısını edinilmiş mallara katılım rejimine göre alıyormuşuz daha sonra kalan yarısının 4 de biri bizim , 4 de 3 ü çocuğumuzun oluyormuş.

Peki bu 1 daire eşime miras yolu ile kaldığı zaman ve bu şekilde vefat ederse ben çocuğumla miras paylaşımı yaparken bölüşüm nasıl olucak ?

Ben edinilmil mallara katılım rejimi gibi ilk önce yarısını alıp sonra dairenin kalan yarısını çocuğumla 4 de 1 bana 4 de üç onamı.

Yoksa bu işlem yapılmadan dairenin 4 de biri bana 4 de üçü çocuğumamı kalıcak.

Zaten hepsi çocuğumun olsunda , ben sadece merak ettiğimden soruyorum. Yardımcı olursanız gerçekten sevinirim.

Saygılarımla.
Old 30-11-2012, 10:16   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
iyi günler ben eşimle 2000 senesinde evlendim.
1 tane 6 yaşında çocuğumuz var.
eşimin babası(kaynatam) 2009 senesinde vefat etti.
eşime kendi miras payı olarak 1 daire kaldı.

Başkada herhangi bir benim veya onun üstüne olan mülk yoktur. Kendisinin sadece babasından miras kalan 1 dairesi vardır.
Biz boşanırsak bu dairesinde babasından miras kaldığı için hak iddia edemediğimi yani yarısını isteyemeceğimi biliyorum.

Şayet eşim ölürse bu dairenin 4 de biri benim , 4 de üçü çocuğumun olacak onuda okudum.

Öğrenmek istediğim biz evlenirken herhangi bir evlilik sözleşmesi yapmadık. Öğrendiğim kadarı ile yasal mal rejimi olan , edinilmiş mallara katılım rejimi uygulanıyormuş.

Başka yerlerde okuduğuma göre eş ilk önce eşi ile evlendikten sonra herhangi bir mülk alırlarsa bunu eş kendi maaşı ile alsa bile mülk sahibi eş vefat edince biz bayanlar yani kadın bu mülkün ilk önce yarısını edinilmiş mallara katılım rejimine göre alıyormuşuz daha sonra kalan yarısının 4 de biri bizim , 4 de 3 ü çocuğumuzun oluyormuş.

Peki bu 1 daire eşime miras yolu ile kaldığı zaman ve bu şekilde vefat ederse ben çocuğumla miras paylaşımı yaparken bölüşüm nasıl olucak ?

Ben edinilmil mallara katılım rejimi gibi ilk önce yarısını alıp sonra dairenin kalan yarısını çocuğumla 4 de 1 bana 4 de üç onamı.

Yoksa bu işlem yapılmadan dairenin 4 de biri bana 4 de üçü çocuğumamı kalıcak.

Zaten hepsi çocuğumun olsunda , ben sadece merak ettiğimden soruyorum. Yardımcı olursanız gerçekten sevinirim.

Saygılarımla.

Sayın konuk,
Miras kalan mal, o kişinin kişisel malıdır, mal rejiminin tasfiyesinde dışarıda tutulur. Boşanma halinde de bu malda hak iddia edememenizin nedeni bu kuraldır.
Dolayısıyla bu malda mal rejiminden kaynaklanan bir payınız yoktur; eşinizin ölümü halinde miras payı olarak yazdığınız gibi 1/4'ü size, 3/4'ü çocuğunuza kalır.
Olası bir davada bir avukattan doğrudan hukuki yardım almayı ihmal etmeyiniz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi