Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tahliye talepli icra dosyanın tahliye yapılmadan kapanması.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 29-11-2019, 14:48   #1
av. cakhus

Varsayılan Tahliye talepli icra dosyanın tahliye yapılmadan kapanması.

Meslektaşlarım Merhabalar;

Bir taşınmazın tahliyesi için iki haklı ihtar yapıp ve neticesinde de haciz ve tahliye talebiyle icra takibi başlattım. Borçlu taraf 30 gün içerisinde ödemesini yapmadı ve akabinde açmış olduğum tahliye kararını aldım. Ancak tahliye kararını alana kadar ki süre içerisinde borçlu taraf dosyaya ödeme yapmış olup ve ben de bu ödemeyi alabilmek için dosyanın tahsil edilmesinden dolayı kapatılması diye talepte bulundum ve icra müdürü dosyanın infazına karar vererek dosyayı kapatmıştır. Şimdi elimdeki tahliye kararı ile gittiğimde dosyanın tamamen kapanmış olduğunu ve bu yüzden işlem yapılamayacağını söylediler. Bu durumda ne yapmam gerekir yardımcı olabilecek bir meslektaşım var mıdır? (tahliye hakkımdan feragat ettiğime dair bir yazı olmadığı gibi tahliye talebimin devamına yönünde de bir beyanım yoktur).
Old 29-11-2019, 23:39   #2
guney1988

Merhabalar

İİK Madde 16:
Kanunun hallini mahkemeye bıraktığı hususlar müstesna olmak üzere icra ve iflas dairelerinin yaptığı muameleler hakkında kanuna muhalif olmasından veya hadiseye uygun bulunmamasından dolayı icra mahkemesine şikayet olunabilir. Şikayet bu muamelelerin öğrenildiği tarihten yedi gün içinde yapılır.
Bir hakkın yerine getirilmemesinden veya sebepsiz sürüncemede bırakılmasından dolayı her zaman şikayet olunabilir.

Memur ödeme süresi geçtikten sonra tahsilatı yapıp dosyayı kapatamaz dolayısıyla şikayet yoluna gitmenizi öneririm.

Old 30-11-2019, 19:59   #3
av. cakhus

Sorun şu ki dosyanın ödeme yapılmasından dolayı kapatılmasını ben talep ettim ancak ben haciz talebinin kapatılacağını düşündüm. Tahliye talebimin de bu dosyanın kapanması ile son bulacağını düşünmemiştim. Yanlış bilmiyorsa kanunda açıkça rıza verilmediği müddetçe tahliye talebinden vazgeçilmiş sayılmaz deniliyor. Buna güvenerek talepte bulunmuştum.
Old 02-12-2019, 21:07   #4
Av. Hatun Olguner

Borcunu gec te olsa ödeyen kiracıyı tahliye ettirmeyin derim.
Old 28-10-2021, 13:41   #5
merilasra

konu biraz eski ama benim de aynı şekilde bir problemim var.Örnek 13 e dayalı haciz + tahliye talepli icra takibi başlattık. Dosya borcu haricen ödendi, hacizleri kaldırmak için haricen tahsil beyanında bulunduk.Dosya infaz edildi.Bir yandan da İHM'den tahliye kararı aldık.Şimdi haricen tahsil nedeniyle kapalı durumda olan bu icra dosyasına tahliye kararını sunarak tahliyeye gidilebilir mi? İcra müdürü talebimizi kabul etmemekte haklı mı olur? Talebin reddi halinde en hızlı yolla nasıl kiracıyı tahliye edebiliriz? Yardımcı olursanız sevinirim.
Old 01-03-2024, 09:55   #6
yakutmen

Merhaba Meslektaşım, konu eski tarihli ancak ben de aynı problemi yaşadım, nasıl bir sonuca vardınız?

Örnek 13 takip başlattım, İHM tahliye kararı aldım ancak dosya haricen tahsil ile kapatıldı, tahliyeye yönelik nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

Destekleriniz için teşekkür ederim.
Old 01-03-2024, 10:19   #7
av. cakhus

benim icra dosyam borçlu tarafın taşınmazı tahliye etmesi ile kendiliğinde son buldu. Ancak son bulmasa idi;
icra dosyasına tahliye kararını sunarak, gün talep edecektim. Talebimin içeriği; müdürlüğünüze ait tahliye talepli
icra takibim her ne kadar haricen tahsil nedeni ile kapatılmış ise de müdürlüğünüzün vermiş olduğu karar hukuki dayanaktan yoksun
olup dosyanın yeniden açılması gerekmektedir.
Tahliye talebinden feragat etmek için Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 2011 yılında vermiş olduğu bir kararda[1];
“ÖZET: Mahkemece, 'davalı hakkında daha önce başlatılan takipten feragat edilmiş olması’ davanın reddini gerektiren bir diğer gerekçe olarak gösterilmiş ise de,
davacı vekili icra Müdürlüğünde ‘takibimizden feragat ediyoruz, senet aslının tarafımıza tevdiini talep ederiz.’ şeklinde beyanda bulunmuş olup,
söz konusu bu beyan, hakkın özünden feragat niteliğinde değildir. Esas haktan feragatin açık bir şekilde yapılması gerekli olduğundan,
hakkın özünden değil, sadece takipten feragat edildiği anlaşılmaktadır. Takipten feragate rağmen esas hak, hukuki varlığını korumaya devam ettiğinden,
alacaklı, alacağının tahsili için dava veya yeniden icra takibi yoluna başvurabilir.” alacaklının,
icra takibinden feragat etmesi halinde alacağını dava yoluyla veya yeniden takip yoluyla talep edilebileceğine karar vermiştir.
Takipten feragat, alacaktan feragat anlamına gelmemektedir. Alacağın feragati ile de icra takibi sona erdirebilir.
Ancak Yargıtay kararında da belirtildiği üzere, alacaklı alacağından feragat ettiğini açıkça belirtmek zorundadır. Sunmuş olduğumuz Yargıtay kararı gereğince
tahliye talepli icra takibimde, tahliye istemimizden açıkça feragat etmemiş olmamamıza rağmen dosyanın kapatılması hatalıdır.
Bu nedenle tahliye talebimizin icra edilebilmesi için dosyanın tekrardan açılarak tarafımıza tahliye için gün verilmesini talep ederim.
diyerek talepte bulunacaktım.
Ayrıca icra müdürü ile konuşup dosya kapatılmasının hatalı olduğunu, dosyanın yeniden açılmasına itiraz olacaksa
bunu borçlunun şikayet yoluna başvurarak yapmasını gerektiğini aksi halde mağdur olan tarafın müvekkil olacağı yönünde konuşma yaparak dosyayı açtırmaya çalışacaktım.
Eğer dosyayı yeniden açmaz ise ne yazık ki tahliye talebimin red kararına şikayet yolu ile mahkemeden dosyanın açılması talebinde bulunmak gerekiyor.
Old 01-03-2024, 10:25   #8
yakutmen

Alıntı:
Yazan av. cakhus
benim icra dosyam borçlu tarafın taşınmazı tahliye etmesi ile kendiliğinde son buldu. Ancak son bulmasa idi;
icra dosyasına tahliye kararını sunarak, gün talep edecektim. Talebimin içeriği; müdürlüğünüze ait tahliye talepli
icra takibim her ne kadar haricen tahsil nedeni ile kapatılmış ise de müdürlüğünüzün vermiş olduğu karar hukuki dayanaktan yoksun
olup dosyanın yeniden açılması gerekmektedir.
Tahliye talebinden feragat etmek için Yargıtay 13. Hukuk Dairesi 2011 yılında vermiş olduğu bir kararda[1];
“ÖZET: Mahkemece, 'davalı hakkında daha önce başlatılan takipten feragat edilmiş olması’ davanın reddini gerektiren bir diğer gerekçe olarak gösterilmiş ise de,
davacı vekili icra Müdürlüğünde ‘takibimizden feragat ediyoruz, senet aslının tarafımıza tevdiini talep ederiz.’ şeklinde beyanda bulunmuş olup,
söz konusu bu beyan, hakkın özünden feragat niteliğinde değildir. Esas haktan feragatin açık bir şekilde yapılması gerekli olduğundan,
hakkın özünden değil, sadece takipten feragat edildiği anlaşılmaktadır. Takipten feragate rağmen esas hak, hukuki varlığını korumaya devam ettiğinden,
alacaklı, alacağının tahsili için dava veya yeniden icra takibi yoluna başvurabilir.” alacaklının,
icra takibinden feragat etmesi halinde alacağını dava yoluyla veya yeniden takip yoluyla talep edilebileceğine karar vermiştir.
Takipten feragat, alacaktan feragat anlamına gelmemektedir. Alacağın feragati ile de icra takibi sona erdirebilir.
Ancak Yargıtay kararında da belirtildiği üzere, alacaklı alacağından feragat ettiğini açıkça belirtmek zorundadır. Sunmuş olduğumuz Yargıtay kararı gereğince
tahliye talepli icra takibimde, tahliye istemimizden açıkça feragat etmemiş olmamamıza rağmen dosyanın kapatılması hatalıdır.
Bu nedenle tahliye talebimizin icra edilebilmesi için dosyanın tekrardan açılarak tarafımıza tahliye için gün verilmesini talep ederim.
diyerek talepte bulunacaktım.
Ayrıca icra müdürü ile konuşup dosya kapatılmasının hatalı olduğunu, dosyanın yeniden açılmasına itiraz olacaksa
bunu borçlunun şikayet yoluna başvurarak yapmasını gerektiğini aksi halde mağdur olan tarafın müvekkil olacağı yönünde konuşma yaparak dosyayı açtırmaya çalışacaktım.
Eğer dosyayı yeniden açmaz ise ne yazık ki tahliye talebimin red kararına şikayet yolu ile mahkemeden dosyanın açılması talebinde bulunmak gerekiyor.

bende öncelikle müdür ile görüşüp sulh ile çözmeye çalışacağım aksi halde şikayet yoluna gideceğim. Sonucu bildireceğim. Teşekkür ederim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi