Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Babalık Davası

Old 12-11-2003, 14:49   #1
deniz75

Varsayılan Babalık Davası

Merhabalar,
Ölmüş kişi hakkında babalık davası açmak mümkün mü?Eşimin annesi 45 yaşında ve babasının öz olmadığını yeni öğrenmiş.Gerçek babası da ölmüş.Babalık davası açmak istiyor.Bu durumda DNA testi için gerçek babanın çocuklarından faydalanılabilirmi yoksa babanın naaşından test yapılması zorunlumu?Dava açılıp kazanılması durumda hem gerçek babasının mirasından hemde annesinin mirasından pay alabilirmi?
İlginize şimdiden teşekkürler...
Old 13-11-2003, 15:46   #2
Armağan Konyalı

Sayın deniz75,

Sorunuzu yanıtlamakta zayıf not aldım: DNA testleri konusunu bilmiyorum. Yine bu alana yazarak, dava açarsanız sonucuna, açmazsanız neden açmadığınıza ilişkin bilgi verirseniz sevinirim.

Sorunuzun ancak son bölümüne yanıt verebiliyorum:

Dava kazanıldığı takdirde kişi hem annesinin, hem de babasının mirasçısı olur. İkisinin de mirasından ayrı ayrı pay alır.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 06-12-2003, 13:59   #3
Gemici

Sayın deniz75,

Hizmetlerini İnternet üzerinden sunan Laboratuarların/Testfirmalarının söylediklerine bakılırsa, kardeşler arasındaki genetik bağları da DNA Testleri vasıtsıyla belirlemek mümkün. Eğer teste tabi tutulan kişiler arasında kardeşlik bağı yoksa, bunu yüzde yüz belirlemek mümkün. Laboraturalar kardeşlik bağının varlığını yüzde 99,9 oranında tespit edebiliyor.

Mesaja eklediğim iki adresten birisi böyle bir firmanın sayfası. Fiatlar ve test şartları değişik dillerde belirtilmiş.

İkinci Adres Münih Üniversıtesinin bu konudaki Sayfası. DNA Testlerinin niteliklerini ve bu testlerin mahkemeler tarafından hangi şartlar altında kanıt olarak kabul edilebileceğini belirtiyor.

Saygılarımla

http://www.dna-diagnose.de/de/index....&set langg=de

http://rechts.web.med.uni-muenchen.de/dna-v_d.htm#a07
Old 08-12-2003, 11:01   #4
deniz75

Sayın Gemici,
Öncelikle ilginiz ve vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkür ederim.Dna Testleri ile ilgili internette araştırma yapmamıştım,sizin mesajınızdan sonra bu konuda internetten biraz bilgi topladım.Öncelikle baba ölmüş ise amca,erkek kardeş gibi yakınlardan dna testi yapılabiliyormuş.Ayrıca Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı bünyesinde açılan “DNA Laboratuvarı”nda mahkeme kararı aranmadan babalık testleri yapılabildiğini öğrendim.Bu durumda mahkeme gibi ciddi bir olaya girmeden babalık olayının kesinlik kazanmasında fayda olduğunu düşünüyorum.Gerçi alınan karar mahkemede kullanılamıyor tekrar test yapılması lazım ama en azından sonucu biliyor olacağız.Gelişmeleri ilgilenenler için iletmeye çalışacağım.
Saygılarımla.

Deniz75

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi