Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Reddedilen Davadan Sonra Yeni Açılacak Boşanma Davası

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-12-2010, 13:26   #1
Konuk

Varsayılan Reddedilen Davadan Sonra Yeni Açılacak Boşanma Davası

İyi Günler
10 yıllık evliyim eşimle severek evlendik fakat zaman için de çok fazla yıprandık bunun getirdiği sıkıntılarla çocuk istemedim. Eşimle anlaşmalı boşanmaya karar verdik ilk dilekçemizi nüfusa kayıtlı olduğumuz X adliyesine ilettik. Duruşma günü hakim ikamet ettiğimiz bölgede ki mahkemeye yönlendirdi yani Y adliyesine. Biz burda hata yapmıştık. Y'deki duruşma günü ikimizde hazır bulunduk. Hakim aile terapisi almamıza karar verdi ve 6 ay bıyunca bu terapilere gittik. Terapistimize de ısrarla boşanmak istediğimizi birbirimizle mutlu olmadığımızı çocuk istemediğimizi ve benim artık bekar yaşamak istediğimizi söyledik. 3 yılı aşkın süredi cinsel birlikteliğimiz yok yataklarımız ayrı. Birbirimizin ailesiyle dahi görüşmüyoruz. Ortak hiçbirşeyimiz yok. Neyse terapi süresi bitince yeniden gün aldık bu arada 3. duruşma oluyor bu. Hakim raporu inceledi ve davayı düşürdü. Biz boşanmak istiyoruz dedik ama dinletemedik. Bu arada dilekçe de gerekçemizi ekonomik sıkıntılara dayalı ŞİDDETLİ GEÇİMSİZLİK SEBEBİNİ BELİRTTİK. Şimdi 3 yıllık süre başladı ama ben bunu beklmek istemiyorum ve hala aynı evdeyiz. Aksi gibi kendisi de boşanmaktan vazgeçti. Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim hukuki olarak. Biz bu iş bitecek ve ailelerimiz olaya müdahale etmeden halledecektik. Şimdi evden ayrılamıyorum daha sarpa saracak diye. Gidip dava açsam ne kadar sürer. Yada bu anlattıklarım bana hukuki bir hak verir mi boşanma davasının sonuçlanması yönün de.

Teşekkürler
Old 22-12-2010, 12:11   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

1-Boşanma davasında yetkili yer tarafların ikametgahları ve son altı aydır oturdukları yer mahkemesidir.

Yetkili olmayan mahkemede dava açıldığında karşı tarafın yasal süre içinde itiraz etme hakkı vardır.

Böyle bir itiraz yapılmamış ise hakim kendiliğinden yetki tartışması yapamaz.Bu nedenle ilk açılan davada verilen kararın yerinde olmadığını düşünüyorum.

2-Sonradan açılan boşanma davasında boşanma gerekçeniz geçimsizliğe dayandığı için hakim yasa gereği önce uzlastırma onerisinde bulunmak ve sonra da delilleri topmalakla yükümlüdür.Bu davada boşanmanın sonuçları konusunda anlaşma hazırlayıp hakime sunmanız durumunda hakim anlaşmalı boşanma düzenlemesine göre karar verebilecekti.Anlaştıgınızı hakime bir anlaşma protokolü ile sunmadığınız için hakim davanızı evlilik birliğinin temelinden sarsılması gerekçesine göre değerlendirmiş olmalıdır.

3-Reddedilen davadan sonra boşanmaya yol açan yeni olaylar nedeni ile her zaman boşanma davası açılabilir.

4-Yeni boşanma sebebi yoksa ya üç yılı beklemek ya da eşinizle anlaşmalı boşanma yapmak durumundasınız.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi