Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

ortak olunan şirket / ev / nafaka ve velayet

Konuyu Kilitleyin
Old 21-01-2010, 23:38   #1
Konuk

Soru ortak olunan şirket / ev / nafaka ve velayet

12 yıllık evliyim. 10,5 ve 2 yaşlarında 3 çocuğum var. Biz dört aydır ayrı yaşıyoruz. Altı aydan sonra dava açılabileceğini biliyorum. Benim sorum eşimin bekarlığında üye olduğu ve şimdi ikamet ettiğimiz ama tapusu 2005 yılında benim üstüme olan bir ev ayrıca 2009 yılında kurulan ve benim de yüzde otuzluk hissem olan bir şirket.Burada mal paylaşımı nasıl olur.Ben 3 çocuğumun da velayetini almak istiyorum. Ama bu nedenle çocuklarım küçük olduğu için ben çalışamayacağım. Eşimin gelir durumu da iyi. Nasıl bir nafaka talep etmeliyim. Kendim için de iştirak ya da herhangi bir adla eşimden her ay belli bir para talep edebilir miyim? Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim....
Old 22-01-2010, 11:50   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

6 ay sonra dava açılabileceğini biliyorum demişsiniz ama bu doğru ve yeterli bir bilgi değil.

Eşler arasında evlilik birliğinin sürdürülmesini imkansız kılacak biçimde şiddetli geçimsizlik var ise her zaman dava açabilirsiniz.

Açacağınız davada, boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin KUSURLU olduğunu, halen ayrı yaşamakta haklı oludğunuzu kanıtlamak zorundasınız.

İddialarınızı ispatta her türlü delilden yararlanabilirsiniz. Yine anne ve babanız dahil, komşu arkadaş tanık ifadelerinden yararlanabilirsiniz.

Açtığınız davada, çocukarınızın velayetini ve onlar ve kendiniz için NAFAKA, yine kendiniz için maddi tazminat ve manevi tazminat taleplerinde bulunabilirsiniz.

Mülkiyeti size ait olan evde eşinizin açacağı dava ile 2002 öncesi katkısını ispatlaması halinde değer artış payı alacağına hükmedilebilecektir. Evin ödemelerinin hangi tarihte bittiği, mülkiyetin doğrudan sizin üzerinize yapılması gibi ayrıntılar da değerlendirilerek tasfiye payı alacağı üzerinde de durulabilecektir.

Önemle vurgularım ki, mülkiyeti sizde olan ev için eşinizin alacak davası açması gerekir. Mülkiyeti değiştiremez. Hak iddiası için boşanma davası haricinde alacak davası açmalıdır.

Şirket hissesi de edinilmiş maldır. Eşinizin de burada tasfiye payı alacağı bulunmaktadır.

Çocuklarınızın velayetleri için mahkeme onların yüksek yararını gözetecektir. Birbirlerinden ayrılmamaları önemlidir. 10 yaşındaki çocuğunuz kendini ifade edebilecek yaştadır. İfadesine başvurulabilir. 5 ve 2 yaşındaki çocuklarınız ise, anne şefkatine muhtaçtır. Velayetlerinin öncelikle size verilmesi düşünülecektir. Yine çocukların boşanma davası süresinde ve boşanma sonrasında barınacakları ortamın, maddi ve manevi koşulları uzman pedagog tarafından tespit edilip rapor halinde mahkemeye sunulabilecektir.

Sonrasında çocukların, bedenen, aklen ve manen sağlıkla yetişecekleri ortam ve velayet sahibi belirlenecektir.

sürekli geliriniznin bulunmaması halinde, dava başında talep ettiğniiz nafakanın YOKSULLUK nafakası olarak devamını talep edebilirsiniz. Yine çocuklarınız için talep ettiğiniz nafakanın da boşanma kararının kesinleşmesinden sonra İŞTİRAK nafakası olarak devamını talep edebilirsiniz.

Nafakalar zaten aylık olarak talep edilirler.

Tüm bunların yani boşanma davası kapsamı haricinde, siz Ayrı yaşamakta haklı olduğnuuzu kanıtlayarak şu anda sadece ve sadece çocuklarınız ve kendiniz için TEDBİR NAFAKASI davası açabilirsiniz.

Sayın Katılımcı,

Mal paylaşımı ve boşanma ve boşanma olmaksızın tedbir niteliğindeki dava ve talep hakları tamamen UZMANLIK gerektiren konulardır.

Tek başınıza dava açıp takip etmeyi denemeyiniz. Hak ve zaman kaybına uğrarsınız. Telafisi imkansız zararların doğmaması için MUTLAKA bir avukatın FİİLİ desteği ile yol alınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi