Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aldatılıyorum Acı Çekiyorum,boşanmak Istiyorum,Yetkili Mahkeme,velayet

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-06-2007, 08:15   #1
Konuk

Varsayılan Aldatılıyorum Acı Çekiyorum,boşanmak Istiyorum,Yetkili Mahkeme,velayet

Selam lütfen acele cevap yazarsanız sevinirim...

Severek evlendim,11 yaşında oğlum 9 yaşında kızım var...

Evliliğin içindeki ufak tefek çekişmeleri bende yaşadım...

En son 2004 yılında kocamın başka şehirlere iş için gitmesiyle başladı aldatılmam, elimde otel fişleri ve kadının yazdığı kart, kadının telefonu adı soyadı var ve telefon mesaj sesli kayıtlar bulunabilir sanıyorum...
3 sene sevgimle mücadele etmeye çalıştım evine bağlı sorumluluk sahibi çocuklarıyla ilgili bir baba değil eşim, mücadelem onu baba ve koca yapmaktı ve o kadından ayrılmasını sağlamak...

Ayrıldılar en azından ben öğrendikten bir süre sonra
Fakat kocamın acayip şekilde flört etme ve kadınlara karşı zafı var, bunu biliyor ve acı çekiyorum...

Bu arada hiçbir konuda aldatılmayı hak edecek bir kadın değilim bunu belirtmek istedim...

Haziran ayında yine telefonlarında mesaj buldum, erkek ismiyle kaydedilmiş...Aradım bu numarayı yine karşıma bir kadın çıktı...

Dün akşam yine telefonunda o kadına para göndermiş olduğunu mesajlarında gördüm
Kadının ismi telefonu elimde...

Şimdi soruyorum...

Ben acı çekiyorum ve çocuklarım için bu aşksız sevgisiz evliliği sürdürmek istemiyorum...
Çalışmıyorum ama annemin yanına gideceğim,annemin maaşı var, babam vefat etti maaşı var hemen iş bulabilirim...
Çocuklarımın benim yanımda büyümelerini istiyorum...

Daha fazla yüzgöz olmadan ve çok gürültü olmadan boşanmak istiyorum...
Eşim ilk kadını öğrendiğim zaman nedensiz yere beni çok dövdü, acılarımı tarif edecek kelime bile bulamıyorum

Lütfen okuyup bana en güzel yolu gösterir misiniz?

Evden tatile diye anneme gidip geri dönmeden boşanma Davası açmak istiyorum bu aleyhime olur mu?

En çokta çocuklarımı istiyorum, eşim işi gereği hep şehir dışında ve babaannede çalışıyor ve onlarla büyümelerini istemiyorum, kendi oğlunu baskı altında büyütmüş benimkilere de aynı şeyi yapmasını istemiyorum

bunların hepsi ayrı ayrı boşanma davasında değer belge niteliğinde olur mu?
Şimdiden teşekkür ederim...
Old 30-06-2007, 09:25   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Anladığım kadarı ile boşanma davanızı bulunduğunuz yerin dışında açmak istiyorsunuz.

Önemli bir konuya dikkat çekmek istiyorum.

Boşanma davasında davanın açılacağı yetkili mahkeme birlikte yaşadığınız yer mahkemesi veya eşlerin her birinin ikametgah mahkemesidir.

Siz tatil niyeti ile anneninizin bulunduğu şehre gittiginizde bu yer ikametgah adresiniz olmayacaktır.
Açmış olduğunuz dava da yetkisizlik itirazına uğrayabilir.

Dava açacağınız yer konusunda sorun yaşamamak için bu yere yerleşmek niyeti amacıyla gittiğinizi ispat için gerekli işlemleri yapmanızda yarar bulunmaktadır.Örneğin ikametgahınızı yasal olarak bundan sonra yaşamayı düşündünüz yere taşımak gibi.

İddianızın ispatı yargılama sırasında olacaktır.

Yine velayetin kime verileceğine de hakim karar verecektir.Bu konuda uzmandan ve çocuklardan görüşleri sorulacak ,anne-babanın çocuklarla olan ilişkisi,yakınlığı araştırılacak ve çocukların menfaatine en uygun karar verilecektir.

Tüm sorularınızın en doğru ve ayrıntılı yanıtını doğrudan bir avukattan alabilirsiniz.Bu nedenle bir avukata başvurmanızı ,mali durumunuz uygun değil ise bulunduğunuz yer barosuna başvurarak size bir avukat atanmasını istemenizi öneriyoruz.

Saygılarımla
Old 30-06-2007, 11:45   #3
Konuk

Hukukta bilmediğimiz ne çok şey var, çok teşekkür ederim...

Bir konu var, kızıma diş tedavisi yapılıyor bu kararımı 2 sene sonra uygularsam bu aldatma olaylarını ispat için geç kalmış olur muyum?

Lütfen yanlış anlamayın evliliğin devamını istemiyorum ama bazen çocukların değerleri ve bakımları önümüze bent çekiyor bu yüzden...

Bu süre içinde ben sadece gururlu bir kadın gibi davranıp, sadece gündelik işlerimi aksatmam o kadar...
Old 30-06-2007, 12:05   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Hayatınızla ilgili ve size en iyi gelecek kararları siz vereceksiniz.Doğal olarak da ne zaman isterseniz ,o zaman karar alabilirsiniz.

Hukuki destek almak ,danışana bir karar vermek yükümlülüğü yüklemez.Özellikle kişisel hayatınıza ilişkin çok önemli kararlarda hukukçular hiç bir yönde de telkinde bulunmazlar.

Bu bakımdan evlilikle ilgili karar tamamen sizin tercihinizdir ve herkesin saygı göstermesi beklenir.

Sormuş olduğunuz soruya gelince yasa düzenlemesi şöyledir:

Alıntı:
A. Boşanma sebepleri

I. Zina

MADDE 161.- Eşlerden biri zina ederse, diğer eş boşanma davası açabilir.

Davaya hakkı olan eşin boşanma sebebini öğrenmesinden başlayarak altı ay ve her halde zina eyleminin üzerinden beş yıl geçmekle dava hakkı düşer.

Affeden tarafın dava hakkı yoktur.

Saygılarımla
Old 01-07-2007, 13:09   #5
Konuk

Avukat hanım, dün eşimin beni aldattığı iki kadınla da telefonda konuştum.Bu konuşmaları mahkemeye delil olarak sunabilme ihtimalim varmı? sesli olarak bunları dinleme imkanımız varmı?

3 sene önceki yaşadığı aşkın mesajları telefon numarası verilince çıkartılabilir mi?
Old 01-07-2007, 17:21   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Konuk

Mahkemede sunulacak delillerin hukuka uygun elde edilmiş olması gereklidir.Bu nedenle eşinizin haberleşme özgürlüğüne müdahale ederek delil toplamanız usule uygun değildir.

Mesaj içeriklerinin sağlanıp sağlanmadığını bilmiyorum.Ama hakim kararı ile gerekli telefonların trafiği ilgili kurumdan istenebilir.Bu görüşmeler doğrudan zina değil ama "güven sarsıcı" davranış olarak değerlendirlmeye de uygundur.

Saygılarımla
Old 02-07-2007, 13:36   #7
nil_deü

Sayın Habibe hanım,şu hususu belirtmek istedim; mağdur bayanın delil olarak kullanmak istediği telefon görüşmesi anladığım kadarıyla eşinin ilişkisinin olduğu hanımlarla kendisinin yaptığı telefon görüşmeleri,dolayısıyla burada eşinin haberleşme özgürlüğünün ihlal edileceği bir durum olmadığını düşünmekteyim zira konuşmalar hanımefendi ve diğer bayanlar arasında geçmekte.Ancak burada da tarafı olduğu bir konuşmanın gizliliğini ihlal (ifşa) oluşurmu bu bakımdan değerlendirmek gerekir.Bununla birlikte bey efendinin birliktelikleri inkar etmesi durumunda bu konuşmaların ileri sürülebiliceği düşüncesindeyim.
Old 02-07-2007, 15:12   #8
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Katılımcının telefon görüşmesi yaptığı kişileri tanık olarak dinletmesi mümkün.

Diğer kişilerle olan telefon görüşmesi de konuşulan kişinin iznine bağlıdır.Belirtmiş olduğunuz gibi bu rıza yoksa özel hayatın gizliliğini ihlal edebilir.

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi