Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

sokakta silahlı saldırı!!!

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-02-2007, 14:17   #1
dalinn

Önemli sokakta silahlı saldırı!!!

yakın bir arkadaşımın başına bir olay geldi ve bana anlattı fakat ben ona sadece kanun maddelerini söyleyerek yardımcı olmaya çalıştım.Keşke ona ayrıntılı olarak açıklama yapabilseydim.Sizlere sormak istiyorum.Arkadaşım otobüs beklerken önünde iki araba durmuş.Arabanın birinden bir bayan çıkmış ve diğer arabadan da bir adam çıkarak kadını tokatlamaya başlamış.Arkadaşım olayı izlerken adam yanına yaklaşmış ve niye bakıyorsun demiş.Arkadaşım da sana bakmıyorum kardeşim demiş.Adam da bana kardeşim falan deme diyerek silahını çıkarmış.Sonra adam kadını kaçarken gördüğü için kadının peşinden gitmiş.Arkadaşım da emniyete giderek bu olayı anlatmış.Sizce olayın sonucu ne olur?Adama hapis cezası verilirse kaç ay yatar?
Old 03-02-2007, 23:50   #2
mutlakadalet

Sayın dalinn,
İlgili olaya ilişkin olarak, tehdit suçunun oluşup oluşmadığını tartışırsak:

Öncelikle tehdit suçunun bir tehlike suçu olduğunu belirtmekte yarar vardır. Bu bakımdan, tehdidin, kişinin huzurunu bozmaya, kişiyi korkutmaya elverişli olması yeterlidir. Tehdidin, çok çeşitli araçlarla gerçekleştirilebileceği kabul edilmektedir.

Alıntı:
Yazan Nevzat Toroslu, Ceza Hukuku Özel Kısım, Ekim 2005 Basımı, 76

...sözle, yazıyla, resimle, işaretlerle veya ifadeye yarayan diğer hareketlerle (silah göstermek veya silah zannedilmesi muhtemel başka bir şey göstermek gibi) işlenebilir.

Tehdidin silahla işlenmiş olması, ağırlaştırıcı bir nedendir. (TCK m.106, f.2, a bendi) Bu halde verilecek ceza iki yıl ile beş yıl arasıdır.

Teorik bilgiler bu şekilde olmakla birlikte, uygulamanın bu şekilde olmadığını, tecrübeli hukukçulardan duymaktayız. Bu bakımdan, olay, arkadaşınızın, olayı emniyete anlattığı şekli ile kalır düşüncesindeyim. Yani elindeki silahla, arkadaşınızın huzurunu bozan, onu korkutan kişinin 2 ile 5 yıl arası hapis cezası alabileceğini tahayyül edemiyorum.
Old 04-02-2007, 00:27   #3
dalinn

çok teşekkür ederim.burada hapis cezası para cezasına dönüştürülür mü?bu konu hakkında bilginiz var mı?
Old 04-02-2007, 16:15   #4
mutlakadalet

Alıntı:
burada hapis cezası para cezasına dönüştürülür mü?bu konu hakkında bilginiz var mı?

Biraz önce başka bir forumda okuyup öğrendiğim yeni bilgiler çerçevesinde yardımcı olmaya çalışayım.

Süreli hapis cezası

MADDE 49
(2) Hükmedilen bir yıl veya daha az süreli hapis cezası, kısa süreli hapis cezasıdır.

Kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlar

MADDE 50 (1) Kısa süreli hapis cezası, suçlunun kişiliğine, sosyal ve ekonomik durumuna, yargılama sürecinde duyduğu pişmanlığa ve suçun işlenmesindeki özelliklere göre;

a) Adlî para cezasına,
...
Çevrilebilir.

Sormuş olduğunuz soruya ilişkin olarak, tehdit eden şahıs hakkında, kısa süreli hapis cezasının verildiğini varsayar isek; verilen hapis cezasının para cezasına çevrilmesi de mümkün olacaktır.
Old 04-02-2007, 16:16   #5
dalinn

teşekkür ederim.diğer hukukçulardan da muhakemeye ilişkin cevaplar temenni ediyorum.yardımcı olduğunuz için tekrar teşekkür ederim.
Old 04-02-2007, 19:48   #6
Kemal Yıldırım

Merhabalar,

Öncelikle geçmiş olsun. Ben uygulamanın farklı olması konusuna takıldım biraz. Neden bu şekilde bir geçiştirme ile karşılaşıyoruz ki?

Sayın mutlakadalet'in verdiği tanım ve diğer bilgilerden yola çıkarak tehdit suçunun oluştuğunu kabul edebiliriz. Ayrıca açıklandığı gibi fail 2 yıl ile 5 yıl arası bir ceza belirlenecektir. Burada cezanın belirlenmesi konusunda bakabilirsiniz:

http://www.turkhukuksitesi.com/makale_437.htm

Buna göre öncelikle 2 ile 5 yıl arası bir ceza belirlenecek, bu cezaya ağırlatıcı ve hafifletici nedenler uygulanacaktır. Bunun sonucunda cezanın 1 yıl veya daha az süreli (kısa süreli hapis cezası) olması durumunda da para cezasına çevrilebilecektir.

Saygılar...

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi