Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yabancı Ülkede sözleşme imzalama

Yanıt
Old 31-07-2006, 12:26   #1
abay

Varsayılan Yabancı Ülkede sözleşme imzalama

Bir Türk İsviçre'de başka bir Türk ile Almanca bilmediği halde Almanca kendi aralarında 2005 yılında adi bir sözleşme imzalamışlardır.
Buna göre İsviçre'deki Türk bu şahsın evlenmesine yardımcı olacaktır.Fakat evlenme gerçekleşmemiş ve şahıs Türkiye'ye dönmüştür.
Ancak şuan İsviçre'deki Türk Türkiye'de bu şahıs hakkında 26.000CHF miktarlı bir icra takibi başlatmıştır.
Borçlu şahıs imzalandığı sözleşmede herhangi bir miktar yazmadığını sözleşmenin evlenmeye ilişkin olduğunu belirtmektedir.
Fakat sözleşme metnin çevirisinde tarafların adı ve 26.000CHF borcu kabul ettiğine dair beyandan başka birşey yoktur.
Şahsın Almanca bilmediğ halde, Almanca yazılmış sözleşmeyi imzalamasının hukuki mahiyeti nedir.Yada deneyimlerinizden hareketle bana nasıl yardımcı olabilirsiniz.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Old 31-07-2006, 23:18   #2
Gemici

Sayın abay,
anlaşma İsviçre'de yapılmış, Türkiye'de değil. Buna rağmen, taraflar şu anda Türkiyede bulundukları(veya olay Türkiy'de takip edildiği) için, anlaşmaya Türk hukukunun uygulanması gerektiği düşüncesindeyim. Türk hukukunu uyguladığımızda anlaşmanın Türk hukukuna uygun olup olmadığını sormamız gerekecek. Böylesi bir soruya borçlar kanunu madde 408 cevap veriyor:

Alıntı:
Borçlar Kanunu:
IV:EVLENME TELLALLIĞI:
Madde 408 - Evlenme tellallığı, ücrete hak bahşetmez.

Böyle olunca'da olayınızdaki anlaşma Türk Hukukuna ve Kamu Düzenine aykırı olur. Böyle bir anlaşmadan dolayı bir hak iddia etmek mümkün değil bence.

Aynı durum Alman Hukuku için söz konusu; Evlenme aracılığı konusunda yapılan anlaşmalarda anlaşma ücretini dava etme olanağı yok. Eğer ücret ödendiyse geriye istenemiyor. Kumar borcu gibi.

İsviçre Hukukun'da durum biraz değişik; Bu hukuk ücretin ödenmesini öngürüyor. Ücreti hak edebilmek için aracılık yapılan evliliğin gerçekleşmiş olması gerekir bence. Gerçekleşmediyse, aracı ücretin tamamını hak etmemiş olur. Sadece bir tazminat istiyebilir bence. İsviçre Borçlar Kanunu Madde 406a ve devamında evlilik ve eş bulmada aracılık anlaşmasının şartlarını sıralamış. Olayınızdaki anlaşma bu şartlara uygun mu değil mi bilmiyorum. İsviçre Borçlar Hukukunu'nu(Obligationenrecht)bulabileceğiniz linki aşağıya alıyorum. Anlaşma kanundaki şartlara uygun mu değil mi bakarsınız.

Türk Borçlar Kanunu'nun açık hükmüne rağmen, nasıl icra muamelesi başlatılır anlıyamadım bir türlü?

Anlaşmayı imzalıyan kimse, anlaşma metni Almanca olduğu için, metni anlamadan imzalamış, anlaşma geçersiz diye bir gerekçe ileri sürülemez bence. Öyle bir şey olmuş olsaydı, Avrupa Ülkelerinin hukuk sistemleri felce uğrardı; her önüne gelen anlamadan imzaladım, anlaşmaya bağlı değilim diye anlaşmadan vaz geçerdi. Alman Hukukunun bu türden gerekçelere verdiği cevap: Memlekette anlşma özgürlüğü var, herkes istediği kişi veya kişilerle anlaşma yapma özgürlüğüne sahiptir. Anlaşma metnini anlamadıysan neden imzaladın? Kimse seni anlaşma yapmaya zorlamadı. Kendi iradenle yaptığın anlaşmaya uymak zorundasın oluyor.

Saygılarımla

http://www.admin.ch/ch/d/sr/2/220.de.pdf
Old 01-08-2006, 12:54   #3
abay

Sayın Gemici,
İlginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim. Evlilik sözleşmesi ile ilgili bilgi ve beyanlarınıza aynen iştirak ediyorum. Bende aynı bilgiler neticesinde aynı sonuca ulaştım. Ancak Almanca imzalanan sözleşmenin bağlayıcılığı hususunda şahsi fikirlerinizin oluşmasına sebep olan doktirin ve yargı kararları hakkında bilgi vermenizi ayrıca rica ediyorum. Saygıyla
Old 01-08-2006, 20:20   #4
Av. Muzaffer ERDOĞAN

BK 19-20 gereğince hata, hile, gabin her türlü kanıtla kanıtlanabilir. Ayrıca okuma yazma bilemeyenlerin sözleşme imzalaması sırasında okuma yazma bilenlerin tanık olarak bulundurulmasına ilişkin hükümler kıyasen uygulanabilir kanısındayım.

Saygılar.
Old 31-08-2006, 17:00   #5
Kavaz

Hukukumuza gore sozlesme karsılıklı ve bırbırıne uygun irade beyanları ile vukubulur.Bu baglamda eger irade sozlesmeye uygun degıldıyse neden ımzalandı?Bu nasılkı bır senedı odedıkten sonra gerı almadıgınızda tekrar odemek zorunda kalıyorsunuz onun gıbı bır durum.Kanunun bunu acıkca belırtmıs.Ancak Sayın Muzaffer Erdoganın belırttıgı gıbı hata,hile,tehdit,gabin durumlarının varlıgı ıspatlanabılınıyorsa irade sakatlıgı soz konus oldugu ıcın akdın feshı soz konus olacaktır.Dolayısıyla dayanagı kalmayan takıp sona erecektır diye dusunuyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi