Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Katılma talebinin reddi.

Yanıt
Old 05-03-2010, 16:35   #1
krizantem

Varsayılan Katılma talebinin reddi.

Arkadaşlar.... Ceza davasına katılmak isteyen müvekkilimin bu talebi soruşturma aşamasında şikayetinden vazgeçmesi sebebiyle reddedilmiştir. Bu talebi reddedilen müvekkilim kendisini vekil ile temsil ettirebilir mi?
Old 05-03-2010, 16:43   #2
Av.Erkan Şenses

Soruşturma aşamasında mı vazgeçmiş, yoksa şikayetçi mi olmamış, bunun yanında suç şikayete tabi mi değil mi, bence bunlar önemli.
Katılma talebi reddedilmişse vekille temsil edilemez kanaatindeyim, zira CMK m.182 vd. katılandan söz edilmektedir.
Bunun yanında CMK 260 gereği mahkeme kararlarına karşı katılma talepleri reddedilmiş olanların da kanun yoluna başvurabileceği belirtilmiştir.
Old 05-03-2010, 16:57   #3
krizantem

Şikayetten savcılık soruşturması sırasında vazgeçilmiştir.Ayrıca suç şikayete tabi suçlardan değildir.
Old 05-03-2010, 17:06   #4
Av.Erkan Şenses

Soruşturma aşamasında baştan şikayetçi olmamışsa sonradan şikayetçi olabilir.
Ancak şikayetçi olup aşamalarda vazgeçmişse, öğretide vazgeçmeden vazgeçme kabul olunmaz denilmektedir.
Olayınızda vazgeçmeden vazgeçme yoksa olayınızda hüküm aşamasına kadar davaya katılabilmelidir.
Old 05-03-2010, 17:33   #5
krizantem

Şikayetten vazgeçtiğine göre, yeniden şikayetçi olması durumunda vazgeçmeden vazgeçme durumu söz konusu.
Old 06-11-2012, 14:18   #6
duyguisler

Merhaba
benimde müvekkilim soruşturma aşamasında şikayetçi olmamasına rağmen, savcılıkta ve ilk duruşmada şikayetçi olmuş ama katılma talebi reddedilmişti.Siteden de yararlanarak ve bir de bulduğum Yargıtay Ceza Genel Kurul Kararı 2006/9-155 E. ve 2006/158 K. sayılı kararı da mahkemeye sunarak soruşturma evresinde şikayetçi, olmayan mağdurun kovuşturma evresinde şikayetçi olarak katılmasında yasal bir engel olmadığını anlatan bir dilekçe sundum.Ve sonuç olumlu mahkeme verdiği eski karar vazgeçerek katılmamıza karar verdi.Bu durumda olan arkadaşlara umarım yardımı olur.Herkese iyi çalışmalar
Old 08-06-2017, 13:22   #7
Avukat Gümüş

Bir cinsel istismar dosyasına CMKden mağdur vekili olarak atandım. 13 yaşındaki mağdure, annesi ve babası sanık abiden şikayetçi olmadığı için katılma talebim reddedildi. Katılma talebim reddedildiği için sonraki duruşmaya katılmadım. Ama katılma talebim reddedilse de cmk sorumluluğu bakımından kararın tebliğinden sonra temyiz edecektim. Fakat magdure şikayetten vazgeçip duruşmaya da katılmış ve karar da verilmiş. Mağdure açısından temyiz süresi tefhimden başlamış. Ben katılma talebim reddedildiği için duruşmaya katılmadığım halde mağdurenin hazır bulunmasıyla temyiz süresini kaçırdım mı yoksa gerekçeli karar bana tebliğ edilir de süre tebliğden mi başlar?? Lütfen yardımcı olun. Ne yapmam gerekiyor, çok strese girdim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi