Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Cezaevindeki Eş, Boşanma,Anlaşma Protokolü ve Nafakayı Güvenceye Alma

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-07-2009, 22:35   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Cezaevindeki Eş, Boşanma,Anlaşma Protokolü ve Nafakayı Güvenceye Alma

KAHDEM Derneği Kurumsal Sitesine gönderilen soru,yazana bilgi verilerek alana taşınmıştır.

Alıntı:
merhaba soruma cevap alablırsem cok mutlu olurum esım cezaevınde yaklasık 2yıldır ve ayrılmak ıstıyorum oda bu konuda mutabık ben en kısa surede ayrılmak ıstıyorum anlasmalı bosanmayı teklıf ettım kabul ettı ama ben nasıl bı dılekce yazacagımı bılmıyorum bu yuzden ızmır adlıyesındekı baro avukatları ıle gorustum ve tam bılgı alamadım avukat tutmak ıstesemde maddı durumum olmadıgı ıcın mumkun degıl anlasmalı bosanma dlıekcesıne kızımın nafaka hakkını nasıl eklemelıyım yardımcı olursanız cok memnun olurum tesekkur ederım sımdıden
Old 17-07-2009, 10:48   #2
üye8180

Sayın Konuk, anlaşmalı boşanma olarak bilinen dava türü, Medeni Kanun 166/3 fıkrasında düzenlenen, ' evlilik en az bir yıl sürmüş ise, eşlerin birlikte başvurması ya da bir eşin diğerinin davasını kabul etmesi halinde, evlilik birliği temelinden sarsılmış sayılır ' hükmü gereği açılan bir davadır.

Öncelikle evlilik en az bir yıldır sürmüş olmalıdır. Boşanma davası dilekçesinde, eşinizle boşanma hususunda mutabakata vardığınızı, boşanma neticeleri konusunda anlaşma sağladığınızı belirtmelisiniz. Maddi durumunuz elverişli olmadığından bulunduğunuz yer baro adli yardım servisine başvurarak size ücretsiz bir avukat atanmasını talep etme hakkınız vardır. Size avukat atandığı takdirde, zaten avukatınız işbu dava dilekçesini hazırlayacaktır. Duruşmada mutlaka eşiniz ve siz de hazır olmalısınız. Aile hakimi, boşanma ve neticeleri konusunda anlaştığınızı, eşiniz ve sizden de duymak isteyecektir. Yine mahkemeye sunulacak olan anlaşmalı boşanma protokolünde, eşinizle karşılıklı olarak belirlediğiniz, kızınız için iştirak nafakası ve kızınızın velayet hakkı düzenlemesi de bulunacaktır. Aile hakimi protokolü onaylar ve boşanmanıza karar verir.
Old 17-07-2009, 13:09   #3
av.yasemin turan

Meslektaşımında belirttiği gibi adli yardım bürosuna başvurarak avukat tayin edebilirsiniz.Eşiniz cezaevinde olduğu için oda bir avukata vekalet verirse çekişmeli olarak dava açıp öne alma dilekçesiyle 2 tanık dinleterek tek celsede bitirebilirsiniz.Eğerki eşinizle karşı karşıya gelmek istemiyorsanız.Anlaşmalı olarak protokol düzenleyerek dilekçe verirseniz eşinizinde duruşmada bulunarak boşanmayı istediğini sözlü olarak hakime bildirmesi gerekiyor..
Old 17-07-2009, 13:18   #4
Av.Suat Ergin

Sayın Konuk,

Eşiniz cezaevinde tutuklu olarak mı, hükümlü olarak mı bulunmaktadır?
Old 19-07-2009, 12:34   #5
Konuk

Varsayılan ......

esim cezaevınde hukumludur.
Old 19-07-2009, 14:19   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
esim cezaevınde hukumludur.

TMK 407 inci madde gereği, 1 yıl ve daha uzun süreli mahkumiyetlerde kişi kısıtlanmaktadır. O nedenle davayı vasiye yöneltmeniz gerekmektedir. Aynı maddenin son fıkrasına göre, cezayı yerine getirmekle görevli makam durumu vesayet makamına bildirmek zorundadır. O nedenle eşinize vasi atanmış olmalıdır.

Hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan destek almalısınız.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi