Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

eşimden boşanacağım ama eşimin tüm borçları üzerimde.ne yapmalıyım?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-07-2009, 07:46   #1
gizli kişi

Varsayılan eşimden boşanacağım ama eşimin tüm borçları üzerimde.ne yapmalıyım?

merhabalar.ben eşimden boşanmak istiyorum.hiçbir türlü geçinemiyoruz.ayrıca kendisi kumar da oynuyor.bu yüzden birçok para kaybı yaşadık.ayrıca zamanında iş kurup batırdığı için yine birçok para kaybı yaşadık.kendisi bu durumlarda bankalarla hep sorunlu ve mahkemelik olduğu için çekeceği bütün kredileri ve kredi kartlarını benim üzerime yaptı yani şuan üzerimde yaklaşık 200.000 tl banka borçları var.ayrıca ortak alınmış olan arsalarımızı kendi üzerine geçirdi ve bana imzalamam gereken bir belge olduğunu bunu imzalarsam arsaları ve borçları üstleneceğini söyledi.bu belgede ise yazılan şey eğer ilerde ben biriyle yakınlaşırsam evlilik yaparsam varolan erkek çocuğumuzun velayetinin kendisine verileceğidir.ben bunların hiçbirini kabul etmedim ve imzalamadım.bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim.ayrılmak istiyorum ve bu borçları da üstlenmemek hakkım olanı almak istiyorum.ilginize şimdiden teşekkürler
Old 04-07-2009, 12:56   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Krediler ve adınıza olan kredi kartlarının borçlarından bankaya olan sorumluluğunuz devam edecektir.

Bu harcamalar ve kredileri kullananın eşiniz olduğuna ilişkin yazılı bir sözleşmeyi eşiniz ile yapabilirsiniz. Bu durumda ödemek zorunda kalacağınız miktar için daha sonra eşinize karşı dava açma ya da icra takibi yapabilme şansınız olur.

Evlilik birliği içinde edinilen 2002 sonrası mülkiyeti eşiniz üzerine görülen mallar için tasfiye payı alacağınız bulunmaktadır. Bu alacak hakkınızı dava edebilirsiniz.Bunun için boşanmanın kesinleşmesi beklenecektir.

Şiddetli geçimsizliğe dayalı bir dava açabileceğiniz gibi, olanağınız var ise anlaşmalı boşanma yolunu tercih edebilirsiniz.

Bunu da mutlaka bir avukat yardımı ve gözetimi ile yapınız, mevcut borçlar için ilgili maddeler konulabilir.

Maddi ve manevi tazminat istekleriniz ayrıca olabilir.

Çocuğunuzun velayeti ile ilgili olarak anlaşma sağlanamaz ise, mahkeme çocuğun yüksek menfaati gereği kimin yanında aklen bedenen ve ruhen daha sağlıklı olacak ise velayeti o tarafa vermeye karar verecektir.Pedagog raporu da alabilir.

Alıntı:
ben biriyle yakınlaşırsam evlilik yaparsam varolan erkek çocuğumuzun velayetinin kendisine verileceğidir.

Böyle bir protokol maddesinin geçerliliği yoktur. Boşanma sonrası taraflar yeni bir hayat kurma hakkına sahiptir. Ortak çocuğun velayeti kendine verilmiş anne, çocuğuna karşı sorumluluklarında ihmalkar davranmıyorsa ve çocuk mevcut veya olası bir tehlikenin içinde değilse velayet sırf anne başkası ile evleniyor diye el değiştirmez. Böyle bir şeye imza atmanın da hukuken bir anlamı olmadığı kanaatindeyim.

Sayın Katılımcı,

Mevcut durumunuzla ilgili olarak gerek çekişmeli bir boşanma davasının takibinde gerekse anlaşmalı boşanma ihtimali protokolü için MUTLAKA profesyonel destek alınız.

Aksi halde hak kaybına uğrarsınız.

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi