Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

VEKİLİN HESAP VERME YÜKÜMLÜLÜĞÜ ve TEMERRÜD TARİHİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-11-2007, 18:33   #1
Pınar

Varsayılan VEKİLİN HESAP VERME YÜKÜMLÜLÜĞÜ ve TEMERRÜD TARİHİ

Herkese İyi Çalışmalar;
ACİL DURUM ))
Müvekkil,kardeşinden aldığı vekalet ile kendilerine babalarından kalan evi satıp,bedelini de uhdesine geçirmiş yani diğer kardeşe evin 1/2 bedelini ödememiş.Satış tarihi 1998'tir.Satıştan hisse almayan kardeşin mirasçıları bugün tarihi itibariyle satış tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte alacak davası açmışlar.
1.Faiz satış tarihi itibariyle mi yoksa dava tarihi itibariyle talep olunabilir?
Bu konuda biribirine yakın tarihli 4 tane yargıtay kararı buldum.İki tanesi BK:101 gereği dava tarihi itibariyle diğer ikisi BK.392 gereği satış tarihi itibariyle faiz istenebileceğine dair karar vermişler.her kararda da vekaleten satış ilişkisi mevcut.

Bu konuda yardımcı olabilecek meslekdaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Old 20-11-2007, 17:45   #2
SUCCEED

Faizin satış tarihi itibariyle geçerli olacağı kanısındayım.
Old 20-11-2007, 18:51   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Satıştan hisse almayan kardeşin mirasçıları bugün tarihi itibariyle satış tarihinden itibaren işleyecek yasal faizi ile birlikte alacak davası açmışlar.

Tapu iptal ve tescil talebi bulunmuyorsa, 5 yıllık zamanaşımı süresi geçmiş görünmektedir. Bu yönüyle bir araştırma yaptınız mı?

Saygılarımla
Old 20-11-2007, 19:25   #4
Pınar

[quote=Av.Suat Ergin]Tapu iptal ve tescil talebi bulunmuyorsa, 5 yıllık zamanaşımı süresi geçmiş görünmektedir. Bu yönüyle bir araştırma yaptınız mı?

Sayın Suat Ergin;

öncelikle ilginize çok teşekkür ederim.
Evet,böyle bir talep yok,sadece alacak üzerinden talepleri var.Ama ben davaya sonradan dahil oldum.Şu an ki sorun faiz miktarına ilişkin.çünkü satış değeri 6.000Ytl olan gayrımenkulün yaklaşık olarak 13.000ytl civarında bir faizi oluyor.Faizin dava tarihinden yani temmerrüd itibariyle uygulanmasına çalışıyorum ama dayanağım yok(çünkü aslında müvekkil,ablasına ödemesi gereken bedeli ödediğini iddia ediyor ama ıspat aracımız yok,tanık yok).Daha evvel de belirttiğim gibi 4 adet benzer Yargıtay kararının ikisi satış tarihi itibariyle diğer ikisi ise dava tarihi itibariyle faiz uygulanması gerektiği gerekçesiyle karar bozmuş.yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi