Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kiralanan aracın hasar görmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-07-2014, 16:28   #1
Av.mehmet.av

Acil Kiralanan aracın hasar görmesi

Merhabalar,
Müvekkil olacak 3 kişi 24 saatliğine bir araç kiralıyor. Seyir halinde iken anlatıma göre başka bir araç bu aracın tamponuna vuruyor ve uzaklaşıyor. vuran aracın plaka bilgilerini alamıyor müvekkiller, dolayısı ile bir tutanak tutamıyorlar. Kiraya veren şirketi arıyorlar. O da geliyor ve herhangi bir tutanak tutmadan aracı oto sanayide bir kaportacıya getiriyor. Oradaki tamirci 5000 TL masraf çıkarıyor. Tamirhanede de bir hasar tespit tutanağı düzenlenmiyor. Kuvvetle muhtemel bu tamirhane yetkili servis değil. O anda kiraya veren protokol adı altında bir belge hazırlıyor ve hasardan dolayı 5000 TL masraf çıktığını ve bu borcun kiracılar tarafından ödeneceğine dair bir belge imzalatıyor müvekkillere.
Benim düşünceme göre kazadan sonra kasko şirketine haber verilmeli ve araç yetkili bir servise götürülmeli idi. Bunlar hiç yapılmıyor. Ancak 3 müvekkilden 2 sinin borçlu diğerinin de kefil olarak imza attığı belgenin kendileri için olumsuz durum olduğunu düşünüyorum.
Bu anlatımlardan yola çıkarak olayla ilgili paylaşımlarınızı rica ederim. Kiraya veren şirketin bu olayda kusuru nedir vb.
Old 12-07-2014, 18:49   #2
petroçelli

Rent Acar şirketi ile yapılan sözleşmede araçlarımız full kaskolu diye yazar fakat genelde durum tam tersi çıkar, (oto sanayiye bu yüzden götürmüşler)müvekkillerinizin imzaladığı belge menfi tespit davasında alehe yada rent a car şirketinin açacağı davada alehe delil olabilir, hasar tespit yaptırıp daha sonra duruma göre menfi tespit yada şirketin açacağı dava veya takipte müvekkiller lehine karar çıkar diye düşünüyorum. Rent a car sözleşmesi iyi incelenmeli , saygılarımla.
Old 13-07-2014, 16:29   #3
Av.mehmet.av

Alıntı:
Yazan petroçelli
Rent Acar şirketi ile yapılan sözleşmede araçlarımız full kaskolu diye yazar fakat genelde durum tam tersi çıkar, (oto sanayiye bu yüzden götürmüşler)müvekkillerinizin imzaladığı belge menfi tespit davasında alehe yada rent a car şirketinin açacağı davada alehe delil olabilir, hasar tespit yaptırıp daha sonra duruma göre menfi tespit yada şirketin açacağı dava veya takipte müvekkiller lehine karar çıkar diye düşünüyorum. Rent a car sözleşmesi iyi incelenmeli , saygılarımla.
Sayın petrocelli teşekkür ederim. Araç oto sanayiyd cekileli birkac gun olmus. Arac uzerinde tamirata baslandi mi bilmiyorum acikcasi. Mahkemeden aracin hasar durumu ile ilgili bir tespit istemek faydali olur mu acaba. Dedigim gibi araç tamiri basladimi bilmiyorum. Herhangi bir tespit yapılmadığı varsayiminda muvekkillerin (karsi tarafin başlayacağı icra takibi veya davada) durumu ne olur sizce. Ben oncelikle karsi tarafa konuyu aciklayici bir ihtarname cekeyim diyorum
Old 13-07-2014, 19:26   #4
petroçelli

ihtarname önemlidir,hukuki durumu açıklar,bunun yanında hasar tespiti de önemli,müvekkiller kaskolu olması gereken araç kiralamış,tüm sorumluluk rent car da,alkol hariç zarardan rent a car sorumlu.saygılarımla
Old 16-07-2014, 15:09   #5
icra20

Rentacar kaskoları araç sahiplerinin haklarını korur, müşteriyi korumaz, hasar esnasında araç sahibi istese kaskoyu devreye sokar istemezse sokmaz, zira kaskoyu bozduğunda araç sahibi sicil yönünden olumsuz etkilenir ve önündeki dönemde daha yüksek kasko ücreti ödemek zorunda kalacağı için ödiyecek kasko bedelide önceden belli olamamaktadır. Bu nedenle genelde kasko devreye konulmaz. Malesef hasar olmuş ise müşteri karşılamak zorundadır. Servise götürmeleri bizimde yaşadığımız gibi genelde sanayiden daha yüksek maliyet çıkarmaktadırlar. Gerekirse kendileri servise götürüp tamir ettirip aradaki değer kaybını ve iş kaybını ödeyip anlaşma yoluna gitsinler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi