Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Aile Konutundan Yoksun kalmak Sebebi İle Tazminat

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-12-2015, 23:11   #1
Konuk72

Varsayılan Aile Konutundan Yoksun kalmak Sebebi İle Tazminat

Eşimin açtığı boşanma davası red edildi.Eşim aleyhime koruma kararı aldırttı ve lojman olan aile konutununda koruma kapsama alınmasını talep etti.Lojmanda benim oturmam ve kendisinin ayrı ikametgahı olması ve bir hakkın kötüye kullanılamayacağı nedeniyle talebi red edildi.Konutun aile konutu olduğuna kararda yer verildi.Lojman vakfa ait olup kira sözleşmesi söz konusudur.Daha sonra kurumdan eşimin lojman hakkından feragat ettiğine ve ödeme yapmadığına dair lojmanı boşaltmam yönünde bilgilendirme yapıldı.Ödeme yapılmayan aylara ait kira ve aidatları ödedim.Kuruma buranın aile konutu olduğunu bildirmeme rağmen çıkmadığım taktirde istilacı durumuna düşeceğim ve yaptırımları içeren bilgilendirme tarafıma yapıldı.İdare mahkemesine başvurdum.Henüz sonuçlanmadı.Aile konutunu boşaltmam nedeniyle uğradığım zararın miktarı henüz net değil evlilik birliğimiz devam etmekte bu durumda nasıl bir yol izlemeliyim.Bu konudaki zaman aşım süresi ne kadardır?Bu süre lojmanın boşaltıldığı tarihte başlar?Kurumun bana tebliğ tarihinde mi başlar?Manevi tazminat talep edebilir miyim?Teşekkürler.
Old 16-12-2015, 16:10   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı,

Eşinizin lojman hakkından feragat etmesi üzerine konuttan yararlanma hakkınızı kullanamamak sebebi ile TMK 197 gereğince barınma giderinizi karşılayacak şekilde tedbir nafakası isteyebileceğiniz kanaatindeyim.

Boşanma davası olmaksızın diğer eşten maddi manevi tazminat ancak genel hükümlere göre ve Asliye Hukuk Mahkemelerinden istenebilir.Aile Mahkemeleri maddi manevi tazminatı sadece boşanma halinde kararlaştırabilir.

İdare mahkemesine yaptığınız başvurunuzun -husumet yönünden tartışmayı içereceğini- sonucuna ve gerekçesine göre hukuksal olanaklarınızın yeniden değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Old 17-12-2015, 12:36   #3
Konuk72

Sn Kayar cevabınız için teşekkür ederim. Benim onceligim olayın emsal teşkil etmesi ve diğer bayanların da yaşadığım maduriyeti yasamamasi bu taleplerimi esimin talebini uygun bulunan kuruma yönelik yapmak istiyorum. Tebligat tarafima yapildigindan 197.maddeye aykirilik zaten ortada dava süresini ve cinsini bu bakimdan tekrar değerlendirebilirsiniz sevinirim.Zaman ayirdiginiz icin Teşekkürler.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi