Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

boşanma davasında ıslah veya 2. boşanma davası açılması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-03-2010, 23:04   #1
bisorumvar

Varsayılan boşanma davasında ıslah veya 2. boşanma davası açılması

İyi akşamlar;
Benim boşanma davasıyla ilgili bir sorum var. Müvekkilim eşi ile aldatma sebeiyle boşanmak istedi ama davanın uzamaması için karşılıklı anlaşıp protokol hazırlayıp, şiddetli geçimsizliğe dayalı anlaşmalı boşanma davası açtık ve müvekkilim duruşmada protokol yönünde beyanda bulundu ancak davalı taraf boşanmak istemediği ve af dilediğini söyledi. Çekişmeli yargılamaya geçilmiş oldu, Anlaşmalı boşanma olmadığı için müvekkilim protokolde talep etmediğimiz maddi-manevi tazminat, nafaka, tedbir gibi talepleri var. Ben dava dilekçemi dayandığım sebepleri ve talepleri tamamen ıslah edebilirmiyim ve bu yeni talepleri isteyebilirmiyim? Davayı ıslah yerine 2. bir boşanma davası açsam ve ilk açtığım davanın işlemden kaldırılmasını talep etsem, bu davalının kabulüne bağlı olduğu için takip edeceğini beyan etse nolur? Yargılama nasıl gelişir 2 boşanma davası birden mı devam eder? 2. Boşanma davasının sebebi farklı olduğu için derdestlik itirazında bulunamayacak ama birleştirme itirazı konusnda emin değilim. Biraz uzun ve karışık olduğunun farkındayım ama bütün araştırmalarıma rağmen net bir şey elde edemedim, şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 24-03-2010, 09:09   #2
Av.Olcay Pehlivanlıoğlu

Boşanma davası sonuçlanıncaya kadar maddi ve manevi tazminat ile nafaka talep edebilirsiniz.Bunun için ıslaha gerek yok.

Saygılarımla
Old 24-03-2010, 12:17   #3
bisorumvar

Sayın Olcay;
Cevabınız için çok teşekkür ediyorum ama boşanma sebebimi değiştirmek için şiddetli geçimsizlikten zina sebebiyle boşanma istemek için dilekçemi ıslah etmem gerekmiyor mu? Bir de asıl işin içinden çıkamadığım 2. bir boşanma davası açarsam ne olacağı, forumda sebebi farklı olduğu için ayrı boşanma davasıda açılabiliceği yazılmış başka konularda ama o zaman 2 yargılama nasıl devam edecek ve birbirini nasıl etkileyecek bu konu hakkında herhangi bir bilgi bulamadım? Tekrar teşekkür ediyorum. Saygılarımla...
Old 24-03-2010, 17:19   #4
Av.Nadir GÜLGEÇ

İkinci bir boşanma davası açın. Birincinin de ne olacağını hiç düşünmeyin;zaten dava reddedilecek. Sebepleri farklı olduğu için ve 1. davanız reddedileceği için birbirini etkilemesi sözkonusu olmaz.
İkinci bir dava açmaksızın, aynı dosya üzerinden davanızı ıslah ederek de dava sebebinizi değiştirebilir, başlangıçta yer vermediğiniz ferileri (tazminat, nafaka,vs) talep edebilirsiniz. Zina nedeniyle iki değişik boşanma davası açılabilir. Geçimsizliğe dayalı ve doğrudan zinaya dayalı. İkincisi süreye tabidir. Bu süre geçmişse, davanızı geçimsizliğe dayalı olarak ıslah edin. Zina nedenini göstererek, davanıza (ıslah yapmaksızın) geçimsizliğe dayalı olarak devam edin diyemiyorum, zira ferilere ilişikin olarak başlangıçta talebiniz olmadığı için sorun yaşabilirsiniz. En güzeli, masraf yatırarak, davanızı ıslah edin ya da ayrı bir boşanma davası açın.
Old 24-03-2010, 20:05   #5
bisorumvar

Yardımlarınız için çok teşekkür ediyorum. Dillekçemi ıslah etmeye karar verdim. Saygılarımla...
Old 24-03-2010, 21:53   #6
AV.İ.YILDIZ

İyi akşamlar;
Konuyu açan üye meslektaşım ile neredeyse aynı problemim var ama ben dava dilekçemi ıslah etmeye karar verdim. Ama ilk defa bir davay ıslah edeceğim. O yüzden sormak istediğim şey;
Duruşmada davalı anlaşmalı boşanmayı istemediği için çekişmeli yargılamaya geçilmiş oldu ve tarafıma delil listesi sunmak için 10 günlük kesin süre verildi tabi ben bu süre içinde mi davamı ıslah edip yeni sebep ve taleplerimi ileri süren bir dilekçe mi vermeliyim yoksa ıslah talebimim olduğunu belirtir bir dilekçe verip 3 gün içinde yeni dava dilekçmi verebilirmiyim? Islahın hakimin kabülüne ya da karşı tarafın kabulüne bağlı olmadığını biliyorum ama usulü tam olarak bilmediğim için forumda araştırırken bu konuyu açılmış görünce sormak istedim, şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla...
Old 27-03-2010, 15:32   #7
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Alıntı:
Yazan AV.İ.YILDIZ
ben bu süre içinde mi davamı ıslah edip yeni sebep ve taleplerimi ileri süren bir dilekçe mi vermeliyim yoksa ıslah talebimim olduğunu belirtir bir dilekçe verip 3 gün içinde yeni dava dilekçmi verebilirmiyim?

3 gün içinde yeni dava dilekçesi veremeyeceğinizi düşünüyorum , daha doğrusu süre sınırlaması olmaksızın yeni dava dilekçesi verilemeyecektir , vereceğiniz dilekçe ıslah dilekçesi olacaktır.Islahın konusu ise tarafların yaptıkları kendi usuli işlemlerdir.Islahla , daha önce dava dilekçenizde belirttiğiniz vakıaları , dava konusunu , talep sonucunu değiştirebilirsiniz.Islahla müddeabih arttırılabilir ancak ikinci tanık listesi verilemez ve taraf değiştirilemez.Yargıtay , dava konusu ile ilgili olmayan yeni taleplerin davaya ıslah yoluyla dahil edilemeyeceği görüşündedir.Son olarak tahkikata tabi olan davalarda tahkikat bitinceye ; tahkikata tabi olmayan davalarda ise yargılama bitinceye kadar ıslah yapılabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi