Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuk İÇİn En İyİ SeÇİm Nasil Bulunur

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-04-2009, 16:32   #1
Konuk

Varsayılan Çocuk İÇİn En İyİ SeÇİm Nasil Bulunur

İyİ GÜnler,
EŞİm Ve Aİlesİ Tarafindan Haklarimin SÜreklİ İhlal EdİldİĞİ ÇocuĞumun Ve Benİm YipratildiĞi Bİr Evlİlİk Hayatim Oldu.eŞİm BoŞanma Davasi AÇti eŞİm Mahkemede HenÜz Bİr Karar Çikmamasina KarŞin Avukatiyla ÇocuĞu GÖrmek İÇİn Bİzİ Ariyorlar.ÇocuĞum HenÜz 20 Aylik Ve Çok İyİ Bİlİyorumkİ ÇocuĞu Alsalar Daha Ona Bakabİlecek Kİmse Yok.zaten EŞİm Sorunlu OlduĞu İÇİn BoŞanmak İstİyorum.bu Haldeyken Şİmdİ KÜÇÜcÜk Bİr Çocuk Neden Yipransin?ben EŞİmdekİ Psİkolojİk Sorunlari Nasil İspatlarim?İlla Da ÇocuĞumun BaŞina KÖtÜ Bİr İŞ Mİ Gelmelİ?sorumsuz Ve Alakasiz Bİr Baba Çocuk Hastayken Dahİ Umrunda Olmaz Çocukla İlgİlİ TÜm Sorumluluk Hep Bendeydİ.bu Durumda Çocukla Sinirli Ya Da MÜmkÜn OlduĞunca Az GÖrÜŞmesİ GerektİĞİnİ Nasil İspatlarim?mahkeme HenÜz Karar Vermedİ Ama Avukatiyla Avukatima Baski Da Yapiyor.evlİyken De Şu Anda Da Hep SÖzÜnde Bİr Dİretme SÖz Konusu SÜreklİ Huzur KaÇiriyor Bu Durum.sÖzÜn Kisasi Ben EŞİmİn ÇocuĞa Faydasi OlmadiĞi Gİbİ Çocuk İÇİn KÖtÜ Bİr Etkİsİnİn OlacaĞini Nasil İspatlarim?
Şİmdİden TeŞekkÜrler...
Old 09-04-2009, 22:35   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Eşiniz de sizin gibi çocukla kişisel ilişki kurma hakkına sahiptir. Bu hak aslında çocuğun anne babasıyla kişisel ilişki kurma, onlarla doğrudan görüşebilme hakkına dayanır. Bu nedenle eşiniz ailesine karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmemiş olsa dahi çocuğunu görmesine karar verilmesini isteyebilir.

Kişisel ilişki kurma hakkı ancak kişisel ilişkinin çocuğun üstün çıkarlarına zarar vermesi durumunda ortadan kaldırılır ya da sınırlanır. Eşinizin çocuğa zarar verebileceğini somut olgulara dayandırarak kanıtlamanız gerekir, sırf aranızdaki uyuşmazlık yeterli değildir.

Çocuğunuz onun yanında olduğu halde temel gereksinimlerini karşılamıyor, onu ihmal ediyorsa zarar verdiği kabul edilir ama ortak yaşam sırasındaki ihmal tek başına kişisel ilişki kurma hakkının kullanılmasının reddi için yeterli olamaz.

Ancak çocuğun küçük olması nedeniyle endişe duyuyorsanız yargıçtan babanın ziyaret hakkını bir gözetmen/danışman eşliğinde kullanmasına karar verilmesini isteyebilirsiniz. Yargıç çocuğun korunması için gerekli önlemleri kendiliğinden almakla yükümlüdür.

Saygılarımla
Old 10-04-2009, 05:50   #3
Av.Cengiz Aladağ

Sayın konuk, bu dava ile ilgili olarak bir avukattan hukuksal yardım aldığınız anlaşılıyor. Bu nedenle sorularınıza en iyi yanıtı, dosyaya vakıf olan avukatınızın verebileceğini düşünüyorum. Saygılarımla.
Old 10-04-2009, 09:51   #4
uye8490

Sayın konuk,

devam eden bir boşanma davasında hakim çocuğun tedbiren hangi tarafta kalacağına karar verebilir.Ama bu karar kesinlikle velayetin karşı taratan alındığı anlamına gelmez.

Çocuk taraflardan biriyle birlikte kalıyordur ancak karşı tarafın velayet hakkı da devam ediyordur.Bu durumda eşinizin çocuğuyla görüşme hakkı da vardır.

Yargılama sonunda mahkeme boşanmaya hükmederse şayet çocuğun velayetinin kimde kalacağına karar verir.

Bu durumda da karşı tarafın, yani velayet hakkı kendisinden alınan tarafın, yasanın öngördüğü esaslar dahilinde çocuğuyla görüşme hakkı mevcuttur.

Çocuğun velayetini almak istiyorsunuz.Buna neden olarak da eşinizin bir takım kişisel sorunlarının çocuğu yıpratma konusunda yaratacağı risklerden bahsediyorsunuz.

Bu durumda dava dosyasına bu riskleri ispata yarayacak her türlü delili sunmak durumundasınız (tanık anlatımları,eşinizin psikolojik sorunları ile ilgili olabilecek her türlü bilgi ve belge).Hatta eşinizde mevcut psikolojik rahatsızlığın ıspatı için bilirkişi incelemesi de talep edebilirsiniz.

Böyle bir rahatsızlık varsa şayet yargıç velayet hakkının size verilmesine karar verebilir.Unutulmamalıdır ki velayet hakkının kimde kalacağı belirlenirken "çocuğun yararı" gözönünde bulundurulan en önemli nedendir.
Old 14-04-2009, 16:07   #5
Konuk

Varsayılan İcra Yoluyla

öncelikle ilgi ve alakanızdan dolayı çok teşekkürler...
eşimin avukatı şimdilerde icra yoluyla çocuğu almaktan bahsediyor ben de mahkemenin karar vermesini bekliyorum çünkü en iyi kararın şüphesiz mahkeme sonucunda çıkacağını düşünüyorum.icra yoluyla çocuğu nasıl alabilir?ortada verilmiş bir karar yokki?sizlerin değerli görüşleriniz benim için çok önemli.
tekrar teşekkürler...
Old 14-04-2009, 19:19   #6
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Bir kararın icrasından söz edilebilir, karar yoksa icra edilecek bir şey de yoktur. Ancak somut olayda dosyayı bilmeden sizi doğru biçimde aydınlatmamız zor, avukatınız olduğunu da belirtmiştiniz. Gerekenleri avukatınız yapacaktır. Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi