Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

takipsizlik kararına itiraz üzerine verilen kararın niteliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-01-2008, 12:39   #1
salih altınok

Varsayılan takipsizlik kararına itiraz üzerine verilen kararın niteliği

takipsizlik kararı itiraz üzerine Ağır Ceza Mahkemesince yapılan inceleme üzerine "kamu davası açılması" yönünde karar verilmiştir. Takipsizlik kararına itiraz üzerine verilen -itirazın reddi veya dava açılması gerektiği yönündeki- kararlar kesin midir? bu kararlara karşı temyiz yolu veya diğer Ağır Ceza Mahkemesine itiraz yolu açık mıdır?
Old 22-01-2008, 17:07   #2
bonnie

agır cezanın vermiş olduğu her iki kararda kesin. bu kararlara karşı başvurulabilecek bir yol yok. ancak takipsizlik kararına itirazın reddi halinde yeni ve önemli bir delil bulunmuşssa savcı davayı açabiliyor. ağır cezanın vermiş olduğu dava açılması yönündeki karara karşı da savcı mutlaka dava açmak zorunda.
Old 22-01-2008, 21:21   #3
üye19870

Alıntı:
Yazan bonnie
agır cezanın vermiş olduğu her iki kararda kesin. bu kararlara karşı başvurulabilecek bir yol yok. ancak takipsizlik kararına itirazın reddi halinde yeni ve önemli bir delil bulunmuşssa savcı davayı açabiliyor. ağır cezanın vermiş olduğu dava açılması yönündeki karara karşı da savcı mutlaka dava açmak zorunda.

Değerli meslektaşın yazdıklarına tamamen katılıyorum.
Old 28-06-2008, 23:59   #4
Av.Can

ben de katılıyorum ama teorik olarak. Zira geçtiğimiz aylarda Ağır ceza mahkemesine itiraz ettim başkan itirazı kabul etti. Bunun üzerine savcı yeniden bilirkişi incelemesi yaptırdı ve 2. kez takipsizlik verdi o karara da itiraz ettim bu sefer aynı başkan itirazı reddetti. Ne yapalım bu durumda illa şikayet etmemiz mi gerekiyor bıktım artık şu işi kişiselleştirmeden düzgünce dava açılmış olsa şahsı beraat etsin ona bir lafım olmaz ama bu uygulamanın hukukla kesiştiği bir nokta dahi yok.
Old 30-06-2008, 17:13   #5
Av.Feridun Yurtsever

Madde 271 – (1) Kanunda yazılı olan hâller saklı kalmak üzere, itiraz hakkında duruşma yapılmaksızın karar verilir. Ancak, gerekli görüldüğünde Cumhuriyet savcısı ve sonra müdafi veya vekil dinlenir.

(2) İtiraz yerinde görülürse merci, aynı zamanda itiraz konusu hakkında da karar verir.

(3) Karar mümkün olan en kısa sürede verilir.

(4) Merciin, itiraz üzerine verdiği kararları kesindir; ancak ilk defa merci tarafından verilen tutuklama kararlarına karşı itiraz yoluna gidilebilir.

Dördüncü fıkra hükmüne göre, ağır Ceza Mahkemesi'nin itirazı karara bağlayan hükmü kesindir. Yani, bu karara karşı bir yol öngörüşmemiştir. Saygılar!
Old 26-08-2012, 13:30   #6
ebruer

Takipsizlik kararına karşı yaptığımız itirazımız reddedildi.Yukarıdaki paylaşımlardan itirazın reddi kararının hukuki niteliğiyle ilgili net bir bilgi sahibi olamadım.Aydınlatıcı bilgiler gelirse çok sevinirim. Şimdiden tşk ederim.. Saygılar!
Old 27-08-2012, 23:24   #7
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan ebruer
Takipsizlik kararına karşı yaptığımız itirazımız reddedildi.Yukarıdaki paylaşımlardan itirazın reddi kararının hukuki niteliğiyle ilgili net bir bilgi sahibi olamadım.Aydınlatıcı bilgiler gelirse çok sevinirim. Şimdiden tşk ederim.. Saygılar!

Aslında net. İtirazın reddine dair karar kesin niteliktedir. Verildiği anda kesinleşir yani. Bu karara karşı, başka bir yasa yoluna başvuramazsınız. Karara karşı Adalet Bakanlığının CMK.m.309 uyarınca "kanun yararına bozma" yoluna gitme yetkisi bulunmaktadır.

Saygılar!
Old 28-08-2012, 19:44   #8
ebruer

Madde 271 – (1) Kanunda yazılı olan hâller saklı kalmak üzere, itiraz hakkında duruşma yapılmaksızın karar verilir. Ancak, gerekli görüldüğünde Cumhuriyet savcısı ve sonra müdafi veya vekil dinlenir.

(2) İtiraz yerinde görülürse merci, aynı zamanda itiraz konusu hakkında da karar verir.

(3) Karar mümkün olan en kısa sürede verilir.

(4) Merciin, itiraz üzerine verdiği kararları kesindir; ancak ilk defa merci tarafından verilen tutuklama kararlarına karşı itiraz yoluna gidilebilir.

Dördüncü fıkra hükmüne göre, ağır Ceza Mahkemesi'nin itirazı karara bağlayan hükmü kesindir. Yani, bu karara karşı bir yol öngörüşmemiştir. Saygılar! sayın Güntay cevabınız için tşk ederim. Sanırım benim aklımı karıştıran kısım sayın Yurtsever'in cevabında itiraz yasa yolu ile ilgili açıklama yapmasıydı. sizinde söylediğiniz gibi ya olağanüstü yasa yolu olan kanun yararına bozmaya başvurabiliriz ya da AİHM' e. Herkese iyi çalışmalar.
Old 29-08-2012, 11:51   #9
ebruer

Atıf yapmak istemiştim ama olmamış kusura bakmayın sayın Yurtsever.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi