Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Ünlü Birinin Yer Aldığı Senaryo ve Hukuk

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-02-2003, 17:10   #1
catty79

Soru Merhaba! lütfen Okuyun

Merhaba . Soruma cevap bulmak için siteleri dolaşıyordum ve burayı keşfettim. 4/4 lük bir site. Sorunumsa şu:
Ünlü birinden esinlenerek bir senaryo veya hikaye yazılmış olsa ve halk da filmi gördüğünde vaya kitabı okuduğunda bu ünlü kişiyi tanıyacak olsa bu ünlü kişi, kendisinden izin alınmadan bir kitaba konu edildiği için yazarı mahkemeye verebilir mi?
Old 06-02-2003, 18:05   #2
Av.H.Sancar KARACA

Varsayılan Mahkemeye vermek mi?

Merhaba,

"Mahkemeye vermek"ten kasıt;

a-Maddi ya da manevi bir tazminat istemek gibi hukuk davası mı?
b-Senaryoda bu ünlü kişiye hakaret,ilgiliyi küçültme ya da
karalama v.s var da şikayet ya da şahsi dava ile ceza davası mı?
Ya da ,her türlü girişimi mahkemeye vermek olarak algılarsak
herkes herşey için birilerini mahkemeye verebilir. Konuya biraz daha açıklama getirilir,soru da böylelikle somutlaşırsa açıklamalar doyurucu olur gibime geliyor.Selamlar.
Old 06-02-2003, 21:59   #3
catty79

1) Bu bir senaryo olsa ve senaryo icabı bu kişi için kısıtlı ölçüde küçültme olsa (çünkü sonuçta insanların hayatının bir kesitini anlatıyoruz ve hiç bir insan mükemmel değildir. Bunun yanında yazılanlar gerçek değil sadece kurgu) bu bir ceza veya tazminat davasını öngörür mü? Bu ünlü kişi dava açsa kazanma olasılığı yüksek olur mu?
2) Hatta bu kişinin temsil ettiği karakterin yaptığı belirgin hiçbir olumsuz hareket olmasa dahi bu kişi dava açıp kazanabilir mi? Sadece kendisinin bir senaryoya esin kaynağı olmak istemeyeceği için? Daha açıkçası bu ünlü kişiyi senaryoya kurgusal bir şekilde de olsa konu etmek onun kişilik hakkına saldırı olur mu?
Old 07-02-2003, 16:14   #4
Av.H.Sancar KARACA

1-Senaryoda kısıtlı da olsa küçültme var, ve de bu niteleme ilgilinin tanınan yönüne uymuyor ise (her gece bir başkası ile yazılı ve görsel medyada manşet olan bir ünlü için çapkınlık ya da abartılı ve -özürle beyan edersem-amiyane tabirle zamparalık çok da küçültücü gelmeyebilir),hakaret nedenine dayalı bir ceza davası söz konusu olabilir.Kişilik haklarına saldırıyı düzenleyen hükümlere göre de manevi tazminat davası söz konusu olabilir.İlgili ünlü kişinin davayı kazanma olasılığı (ceza davasında sanığın ceza alması ,hukuk davasında da davalının manevi tazminat ödemesine karar verilmesi),küçültmenin,hakaretin yoğunluğu ve aleniliği(etkisi) oranında artar diye düşünüyorum.
2-Temsil olunan karakterin olumsuz yansıtılmadığı durumda ise farklı nedenle dava hakkı olabilir diye düşünüyorum.İsim de olsa bir yararlanma söz konusu.Belirli bir bedel talep edilir gibime geliyor.Kişilik hakkına saldırının olmadığı bu olasılıkta böyle bir maddi tatmin dışında,kullanıma müdahale zımmında (izin vermeme) tedbir istemli bir dava da açılabilir.Önceki katılımcı meslektaşımın nitelediği gibi her olayı kendi koşullarında değerlendirmek gerekmektedir.
Old 13-02-2003, 18:35   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Merhaba! lütfen Okuyun
Merhaba . Soruma cevap bulmak için siteleri dolaşıyordum ve burayı keşfettim. 4/4 lük bir site. Sorunumsa şu:
Ünlü birinden esinlenerek bir senaryo veya hikaye yazılmış olsa ve halk da filmi gördüğünde vaya kitabı okuduğunda bu ünlü kişiyi tanıyacak olsa bu ünlü kişi, kendisinden izin alınmadan bir kitaba konu edildiği için yazarı mahkemeye verebilir mi?

''Hukuk Soruları'' başlıklı alanda, sadece ve sadece hukukçu olmayan üyelerin somut soru ve sorunlarına yardımcı olunmaktadır. Bu itibarla, varsayıma dayalı, soyut ve tasarlanarak adım atmaya matuf sorulara cevap verilmeyebilir..

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi