Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Stajyer Avukatların Sosyal Güvenceleri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-08-2002, 19:16   #1
turev

Soru Stajyer Avukatların Sosyal Güvenceleri

sayın üyeler,
stajyer avukatların yararlanabilecekleri sosyal güvenceler nelerdir?
ankara hukuk son sınıf öğrencisiyim.babam emekli öğretmen.sağlık harcamalarımı emekli sandığı karşılıyor.
avukatlık stajı sırasında sağlık harcamalarımızı nasıl sağlayacaz?bu konuda,bayanların evleninceye kadar babalarının güvencelerinden yararlandıkları ancak erkekler için böyle bir olanağın olmadığını duydum.bu doğru mudur?doğru ise erkeklerin yaralanabilecekleri olanaklar nelerdir?
staj sırasında talepte bulunanlara TBB tarafından kredi verildiği söyleniyor.bu kredinin verilme koşulları nelerdir ve bu kredinin miktarı nedir?
herkese iyi çalışmalar...
Old 23-08-2002, 21:56   #2
anadolu_hukuk

Yeni Fikir Staj Kredisi Ve Stajer Avukatların Sosyal Güvencesi

Maalesef Emekli Sandığından yararlanma süren dolduktan sonra bir sosyal güvencen olmuyor kendi imkanlarınla sağlık hizmetlerini finanse ediyorsun.Diğer sorduğun hususa gelince Staj Kredisi olayına, bu konuda şöyle bilgi veriyim şu an için aylık 100.000.000TL kredi vermekte TBB. Bu krediyide 2 aylık dilimler halinde veriyor ve staj süresince yani 1 yıl boyunca bu krediden yararlanıyorsun.Geri ödemesine gelince staj bitim tarihinden itibaren 2 yıl sonra bu krediyi geri ödüyorsun ve 3. yıl 12 ay eşit taksitle ödüyorsun geri ödemede sana ödenen toplam kredi tutarına yani 1.200.000.000TL YE %30 FAİZ uygulanıyor ve bu bedel üzerinden 12 ay eşit taksitle geri ödüyorsun. Ancak şunu da belirteyim eğer staj bitim tarihinden itibaren 24 ay içinde aldığın kredi miktarını geri ödersen herhangi bir faiz uygulanmıyor emin değilim ama aldığın toplam kredi tutarını yani 1.200.000.000TL yi toplu şekilde 1 defada ödemen koşuluyla.Bu arada başvuru şartlarına gelince sana bir form veriyorlar onu dolduruyorsun formalite bir işlem genelde herkese veriyorlar.Saygılarımla ....
Old 29-08-2002, 17:17   #3
turev

Mutsuz avukatlık sınavını tartışanlar, neredesiniz?

sevgili anadolu_hukuk,
tesekkur ediyorum.hic kimse cevap vermeyecek diye dusunmeye baslamistim artik.
bana ilginç gelen olaylardan biri bu konu.avukatlık sınavı konusu aylarca tartışıldı.sınavdan çok daha önemli olan stajyer avukatların sosyal güvenceleriyle ilgili böyle bir soruya hiç bir tepki gelmedi.
Old 01-09-2002, 16:13   #4
anadolu_hukuk

Önemli Önemli Değil

Arkadaşım dediğin gibi sosyal güvenceler önemli bir konu bende kimse cvp yazmayınca şaşırdım seni bilgilendirmek istedim.Bu arada şunu da belirtiyim bu staj kredisiyle ilgili, ben sana 1.200.000.000 tl dedim ama her yılın ocak ayında zam geliyormuş ocak ayından itibaren zamlı olarak geri kalanı alıyormuşsun yani kısacası 1.200.000.000 tl den daha fazla bir kredi alıyoruz senin zamanında ne olur bilemem bunuda belirtiyim dedim.Kendine ii bak herzaman sorunun olursa beklerim.byee
Old 20-06-2007, 14:08   #5
Av. Srt

staj kredisini sadece Ankara'da staj yapanlar alabiliyor diye duydum fakat TBB'nin sitesinde her stajyere verilebilir diye yazıyor. bu konuda bir bilginiz var mı? ben Eskişehir'de staj yapacağım,formaliteleri hallettikten sonra kredi alabilirim değil mi? Teşekkürler...
Old 25-06-2007, 09:59   #6
faruksa

Alıntı:
Yazan ghan
staj kredisini sadece Ankara'da staj yapanlar alabiliyor diye duydum fakat TBB'nin sitesinde her stajyere verilebilir diye yazıyor. bu konuda bir bilginiz var mı? ben Eskişehir'de staj yapacağım,formaliteleri hallettikten sonra kredi alabilirim değil mi? Teşekkürler...
Staj kredisinden yararlanmada yer ayrımı yok.Formaliteleri hallettin mi tamamdır.ZAten adı üstünde kredi
Old 27-06-2007, 10:38   #7
Av_Ece Altunay Önal

Kredi veriyorlar tamam ama bu kredinin sizce de, stajyer konumundayken ne meslek sahibi de öğrenci olduğumuzu düşünürsek bunun "burs" olması gerekmiyor mu?üstelik bu kredi baro pullarından toplanan gelirle elde ediliyor ve biz mesleğe atılınca yapacağımız her işlemde bu pulları kullanmak zorunda olduğumuza göre mükerrer ödeme söz konusu.Bunun için de bişeyler yapılmalı..
Kredi bi şekilde hallediliyor ama sosyal güvence olmayışı çok kötü.Diğer mesleklerde staj sırasında sigorta yapılıyor (muhasebe, turizm v.s.). Bizim de buna hakkımız olduğunu düşünüyorum. Yani biz staj yaptığımız büro için koştururken (ki ne işler yaptığımız malum) başımıza bi iş gelse "iş kazası" olmaycak bu durumda..
Bunun için biz de bişeyler yapalım mı ne dersiniz??
Old 27-06-2007, 11:38   #8
faruksa

Alıntı:
Yazan av_ecealtunay
Kredi veriyorlar tamam ama bu kredinin sizce de, stajyer konumundayken ne meslek sahibi de öğrenci olduğumuzu düşünürsek bunun "burs" olması gerekmiyor mu?üstelik bu kredi baro pullarından toplanan gelirle elde ediliyor ve biz mesleğe atılınca yapacağımız her işlemde bu pulları kullanmak zorunda olduğumuza göre mükerrer ödeme söz konusu.Bunun için de bişeyler yapılmalı..
Kredi bi şekilde hallediliyor ama sosyal güvence olmayışı çok kötü.Diğer mesleklerde staj sırasında sigorta yapılıyor (muhasebe, turizm v.s.). Bizim de buna hakkımız olduğunu düşünüyorum. Yani biz staj yaptığımız büro için koştururken (ki ne işler yaptığımız malum) başımıza bi iş gelse "iş kazası" olmaycak bu durumda..
Size başından sonuna kadar katılıyorum.Avukatlık Sınavı konusundaki hassasiyetin yarısını bu mesele için gösterirsek bu iş çözülür.
Öncelikle bu sorunun bir şekilde gündeme gelmesi gerekir kendi aramızda ne kadar tartışsakta bu konu kendiliğinden gündeme gelmez.Fakat şöyle bir dezavantajımız var.Malumunuz Meclis tatilde
Bu konuyu Seçim vaatleri arasına alınabilecek bir vaat olarak da görmediğimden maalesef bu konu henüz çözülebilir bir mesele değil.
Kimlere ulaşabiliriz kimlerden yardım alabiliriz daha doğrusu neler yapabilirizi tartışalım bir vakit gündeme alınması için efor sarfederiz. Eğer bu sorunu bir haksızlık olarak kabul ediyorsak ki bence öyle o zaman birşeyler yapmalıyız.Haksızlığı görüp düzeltmiyorsak haksızlığa hizmet etmiş olmaz mıyız ? Yargının bağımsız bir kolunu oluşturacak avukat stajyerlerinin sosyal güvencesinin olmaması kabul edilemez.
Hukukçuların kendi haklarına bu kadar duyarsız olması çok acı değil mi? saygılarımla
Old 27-06-2007, 11:46   #9
Av_Ece Altunay Önal

Varsayılan Bİngo!!

Bence asıl seçim dönemi olduğu için tam zamanı
Şaka bir yana, kısa sürede belli bir çoğunluğa ulaşırsak belki vaadler arasına kendimizi de aldırabiliriz ¿
Old 27-06-2007, 12:09   #10
Cest la vie

Dilekçe hazırlayıp imza kampanyası açmaya, sonra da bunu Barolar Birliğine ve Meclise yollamaya ne dersiniz?
Old 27-06-2007, 12:26   #11
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Yazan av_ecealtunay

Geri ödemeyi kesinlikle haklı bulmuyorum. Bu ödemeleri bizler/avukatlar yapıyor, geri dönüşümde ısrar edilecekse baronun buna hakkı yok, rücuen tahsilatın alacaklısı ödeyendir, yani avukatlar. Neden uzun vadede baroya dönüşüm hedeflendi ve asıl neden bizler yadırgamakla yetinip, sesimizi çıkarmadık, düşünmemiz gerek sahiden.

Saygılarımla...
Old 27-06-2007, 16:01   #12
Av_Ece Altunay Önal

Sevgili Ahu;
Ben de bunu bekliyordum!..İlk iş ne yapıyoruz?Sitemizin ana sayfasına imza kampanyası için bi ilan vermemiz mümkün olur mu??
Old 27-06-2007, 21:15   #13
tuval2310

evet imza kampanyası iyi bir fikir,ben şahsım adına söylüyorum bu yöndeki her girişimde elimden geleni yaparım hatta dıger stajyer arkadaşlarımı da örgütlerim
Old 27-06-2007, 22:48   #14
Cest la vie

Sitenin anasayfası konusunda birşey diyemeyeceğim, çünkü THS'nin bu işe karışması ne derece doğru bilemiyorum. Açıkçası teklifimi de yönetici olarak değil, bireysel olarak yapmıştım. Ancak bireysel olarak her zaman bu işin içinde olacağımı ve mücadele için elimden geleni yapacağımı söyleyebilirim. Tam hatırlamıyorum ama stajyer avukatların bir e-mail grubu vardı sanırım. Eğer yoksa da bir grup açıp bu işi beraberce yürütebiliriz, dilekçenin hazırlanması işinde de seve seve rol alabilirim. Yeter ki artık kendi kendimize söylenmeyi bırakıp harekete geçelim...
Old 26-07-2008, 19:29   #15
SMK38

öğrenciyken anne/babasının sağlık güvencesinden yararlanan kişilerin avukatlık stajı süresince herhangi bir sağlık güvencesine sahip olmayışı erkeklerde ve kadınlarda aynı mı yoksa kadınlara getirilmiş bir esneklik söz konusu mu?
Old 22-07-2009, 20:58   #16
chipie

Merhaba,
Ben yeni mezun oldum. Olması gerektiği gibi SSK,bagkur,E.Sandığına tabi değilim. Sorum şu: Ölüm aylığı alırsam bu staj yapmama engel olurmu? Bu hakkımı kullanabiliyormuyum. Teşekkürler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi