Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kene Isırığı - Hukuki Sorumluluk - İdarenin Sorumluluğu

Yanıt
Old 07-06-2007, 17:14   #1
OLCAYK

Varsayılan Kene Isırığı - Hukuki Sorumluluk - İdarenin Sorumluluğu

Arkadaşlar,
Ayrıntısı ile inceleme yapamadım ama belki daha önce bu tip bir olayla karşılaşan olmuştur. Olay şu;
İstanbul' da bir köy derneğinin üyeleri Orman alanı içinde kalan ancak özel bir işletmeye kiralanmış ve açık alanda bir lokantada toplanıyorlar. Katılanların iki yüz tanesini Kene ısırıyor ve hepsi hastanelik oluyorlar, bir tanesi çok ağır durumda, diğerleri tedavileri yapılarak yollanıyorlar. Hem kamuya açık alan olması hem de adı üstünde açık alan olması nedeniyle burda ilaçlama yükümlülüğünün belediyeye ait olup olmadığına dair birşey bulamadım henüz. Ama basında çıkan haberlerde Orman İl Müdürlüğünce belediyeye başvurulduğu ilaçlama yapılmadığı bildirilmiş. Bu durumda idarenin sorumluluğuna gidebilir miyiz?
Old 07-06-2007, 17:59   #2
OLCAYK

Arkadaşlar, sitedaşlar KEMERBURGAZA GİTMEYİN!
Old 08-06-2007, 12:53   #3
Bahadır Turan DURMAZ

Konu esasen çok ilginç geldi bana bilmiyorum diğer arkadaşlarda benim gibi düşünüyorlar mı.

Ama ilk aklıma gelen şey, orman içerisinde, özel bir lokantanın işletilebilip işletilemeyeceği sorunu oldu. Somut olaydaki lokantanın durumunu tam olarak bilemiyorum ama bildiğim kadarıyla ve 20. Hukuk Dairesinin kararlarından gördüğüm kadarıyla öncesi orman olan veya orman içerisinde, ortasında kalmış alanların orman olarak değerlendirilmesi gerektiği... Yani diğer bir değişle, ağaçsız bir alansa ağaçlandırılması ıslah edilmesi vs. Bilindiği üzere ormanlara çok fazla özen gösterilmekte o yüzden konu ile ilgili mevzuat hükümlerini şuan için net olarak hatırlayamadım ama ilgili arkadaşın lokantanın somut durumunu iyi değerlendirip, orman içerisinde böyle bir yapının mevzuat hükümleri uyarınca çalıştırılıp, çalıştırılamayacağını iyi değerlendirmesi gerekir diye düşünüyorum. Aldığımız sonuç bizi nereye götürecek derseniz, eğer ki orman içersinde böyle bir yerin çalıştırılması yasak derecesinde kanuna aykırı ise o zaman kanunu uygulaması gereken fakat uygulamayan ya da göz yuman idarenin hukuki sorumluluğuna daha doğrusu hizmet kusuruna gidebilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 08-06-2007, 21:51   #4
av.sevdacan

Bildiğim kadarıyla; Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Köyişleri Bakanlık'larının koordineli çalışmaları var. Konu ile ilgili tüm il Valiliklerine Genelegeler gönderilmiş.

Orman Bölge Müdürlüğü ilgili Belediye'ye ilaçlama hususunda başvurduğunu belirtmişsiniz. Böyle yazılı bir başvuru varsa -Orman kendi sorumluluk alanında görmemiş- Belediye'nin sorumluluk alanına giriyor demek ki! Bu durumda genel hükümlere göre; ihmal ve kusurun Belediye'ye ait olabileceğini düşünüyorum. Mevzuatı ve sorumluluk alanlarını iyice bilmek lazım

Ayrıca; İlgili Bakanlıklar'ca yayınlanmış Genelgeleri incelemenizi öneririm. Bunlardan birkaçı : http://www.istanbulsaglik.gov.tr/w/sb/bh/mevzuatana.asp

..........
Bakın şöyle bir haber var ;

Top Kimde!
Belediye Başkanı Secaatin Gonca ise yaptığı açıklamada, "İlaçlama işini geçen yıl İl Tarım Müdürlüğü yaptı, yine onlar yerine getirecek. Bu konuda İl Tarım Müdürü ile görüşmüştüm. Şimdi, topu bize atıyorlar" derken, İl Tarım Müdürü Yusuf Akın ise "Kene, farevebit gibi zararlılarla mücadele yasalarla belediye verilmiştir. Biz sadece tavsiyelerde bulunuruz. Konunun bizimle irtibatlanması yanlış" şeklinde konuştu. İl Sağlık Müdürü Murat İlikhan'da yaptığı açıklamada, "kene olayının kurumlarını ancak insanı ısırdığı zaman ilgilendirdiğini, ayrıca vatandaşlara da eğitim vermekle sorumlu olduklarını" ifade ederken, "keneyle mücadele işinin belediyenin sorumluluğunda olduğunu, İl Tarım Müdürlüğü'nün de destek vermesi gerektiğini" belirtti.
http://66.102.9.104/search?q=cache:4lIV7CP37WkJ:www.sol.org.tr/index.php%3Fyazino%3D11439+keneden+%C3%B6l%C3%BCm+ ve+sorumluluk+kimde&hl=tr&ct=clnk&cd=1&gl=tr
.......

Keklik, kenenin düşmanı

Komisyonun, bugüne kadar diğer kamu kurumlarıyla birlikte iznin artmaması yönünde oy kullanan jandarma üyesinin taraf değiştirmesiyle bu kararın alındığını doğrulayan Pepe şunları söyledi:
"Bu karar Türkiye'nin doğal hayatıyla alakalıdır. Daha önce aldığımız kararlar ışığında yapılan işlemlere bakarak hareket edeceğim. Ben bu kararı kabul etmem. Onaylamayacağım. Av Komisyonu'nu yeniden toplantıya çağırıp yeniden 3 güne indirebiliriz. Hatta kanatlıların avını yasaklayabilirim."
Pepe, keneden bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının yaygınlaştığına dikkat çekerek, "Bunu yayan kenenin en büyük düşmanı kekliklerdir, kanatlı kuşlardır. Keklik ne kadar çok artarsa Kırım Kongo'ya yol açan kenelerin de sayısı azalır. Doğal denge kendi içinde sağlanmış olur" dedi.
http://www.milliyet.com.tr/2007/05/30/guncel/gun02.html

Yorumu size bırakıyorum
Old 11-06-2007, 09:52   #5
Bahadır Turan DURMAZ

Sorumluluk ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, idari teşkilat sorumluluk sınırlarının doğru tespit edilmesidir. Benzeşme açısından örnek vermek gerekirse 'polis mıntıkası' ile 'jandarma mıntıkası' ayrımı açıklayıcı olabilir. Bunun yanında belediyelerin sorumlu oldukları sınırlar Belediyeler Kanunu'nda belirtilmiştir. Buna göre; Orman'ın Belediye'nin sorumluluk alanına girip girmediğinin tam olarak tespiti gerekmektedir diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,03756499 saniyede 15 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.