Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kitap Kitap İncelemeleri, tavsiyeleri, yazarlar ve kitaplara ilişkin sohbetler. (Bu forum hukukla ilgili OLMAYAN kitaplara yönelik olup, siyasi ve dini içerikli kitaplar konu dışıdır.)

Yüzüklerin Efendisi

Yanıt
Konu Notu: 9 oy, 3,56 ortalama. Değerlendirme: Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-05-2002, 22:37   #1
glossator

Acil Yüzüklerin Efendisi

Merhabalar,

Aynı adlı romandan sinemaya uyarlanan Yüzüklerin Efendisi filmini nasıl değerlendirmeliyiz?
açıklamak gerekirse, bu tarz filmleri, fantazi, gerçek dışı birer öykü olarak mı ele almalıyız?
Old 13-05-2002, 22:45   #2
Admin

Merhaba,

Filmin (ve romanın) hikayesini biliyor musunuz bilmiyorum ama Yüzüklerin Efendisi (Romanı) dünyada "Fantazi" denilen roman türünün kutsal kitabı kabul edilir ve bir anlamda bu türü yaratan ilk kitaptır. Ayrıca FRP (ve RPG) oyun ve romanlarının da temeli, kuralları ve içeriği ya büyük ölçüde Yüzüklerin Efendisi'ne dayanır, ya da bazı türler için en azından ondan ŞİDDETLE etkilenmiştir.

Soruyu tam anlayamadıysam da, türü sorduğunuzu varsayarak filmin türün (Türkiye'de pek de bilinmeyen) "Fantazi" olduğunu söylemek istedim..
Old 14-05-2002, 22:48   #3
glossator

Merhaba,

ilginiz için teşekkür ederim.
ben, filmi izledim. romanı elime yeni geçti, henüz başlarındayım. aslında alışık olmadığım bir tarz. ancak, tema olarak, burada da bir iyi-kötü savaşımı var. hobbitler, elfler, cüceler, mordor, shire, gandalf, bilbo, frodo ......
sürükleyici bir yapıt.
saygılarımla.
Old 14-05-2002, 22:56   #4
Admin

Eğer yeni başladıysanız hemen kitabı elinizden bırakın!!

Çünkü ondan önce okunması gereken bir "Hobbit" var! Yüzüklerin Efendisi aslında kendi içinde bağımsız bir eser olmakla beraber, Hobbit'in devamı niteliğinde ve bence Hobbit önce okunmalı. Yalnız Hobbit'in biraz daha "hafif" bir formatı olduğu konusunda uyarmalıyım..

Bu arada filmi seyretmenize rağmen, kitaptan zevk almayı başarabildinizse, sizi de yakında "fantaziseverler" kulübünde göreceğiz demektir. Kulübe hoşgeldiniz!
Old 27-04-2003, 20:09   #5
Marmara24

Varsayılan One ring to rule them all

Ben hem kitapları okudum hem de filmleri.Üçüncü filmi, serinin sonu olacağı için izlememyi bile düşündüm.Belki biraz abartıyor görünebilirim ama ööle oduğunu düşünmüyorum).
Tür olarak fantezi diye nitelendirilse de türünün diğer kitaplarından çok daha derin bir içeriği var.Türünün kutsal kitabı sayılmasının nedeni, bu sebeple, ilk olması değil( ki ilk olduğundan emin değilim) de bu özelliği bence.
İyi ile kötünün bu savaşını zihninde ilk canlandıranın Tolkie olduğunu sanmıyorum ama bunu bu kadar iyi ve ciddi şekilde kurgulayanın o olduğu görülüyor.
Tolkien'e teşekkür mü etmeliyiz emin değilim yine de.Hikayesini anlattığı türden bir dünya da yaşayamacak olmamız biraz hayal kırıklığı yarattı biraz.Ancak şu da var tabi öyle bir dünya da yaşasaydık da alternatif bir hayatın hayalini kuruyor olacaktık.

Biraz geç yazıldı bu yorum ama yeni gördüm bu forumu.

Tek yüzük, hepsini o bulacak,
Bir araya getirip birbirine bağlayacak,
Karanlıklar içindeki
Mordor diyarında
Old 27-04-2003, 21:59   #6
Batu Han

ben filmin kitabı okumayanlar için güzel bir film olduğunu düşünüyorum ama kitabı okuyanlar çoğunlukla yüzüklerin efendisi fun ı haline geldiği için filmi beyenmediler.bende bu kesme dahilim.
kitapta dendiği gibi insanlar ikiye ayrılır yüzüklerin efendisini okumuş olanlar ve okuyacak olanlar.
bu arada hobbit orta dünyayı kavramak açısından yardımcı olabilirsede çok masalımsı bir anlatımı var.ben 2.kitabı bitirince okumuştum pek sevmedim
Old 28-04-2003, 11:17   #7
Marmara24

Varsayılan Rohirrim

Bense, filmleri de kitaplar kadar sevdim.Bence eser mümkün olabildiğince sadık kalmış yönetmen.Sanki gişe hasılatı yapacak bir film çekmiyor da bir hayalini gerçekleştiriyormuşcasına(ki eminim öyle) titizlikle çekmiş filmi.
Kitabı okuyanların filmi neden beğenmediklerini pek anlayamıyorum doğrusu.Kitabın büyüsü detayında, üslubunda gizli.Filmin kitap kadar detaya inebilmesi için her bölümün 3 saatten fazla sürmesi gerekirdi.Bunun Y.E hayranı, tutkunu(her ne derseniz) olanlar için bir sakınca yaratacağını sanmam, ama üç saatin bile bir film için oldukça uzun bir süre olduğunu biliyoruz.

Filmleri beğenmekle birlikte eleştirilerim de yok değil.İlk filmdeki çarpışma sahneleri biraz daha gerçekçi olabilirdi.Orkların biraz kolayca saf dışı kaldıklarını düşünüyorum.İkinci filmin kitabın etkisini yaratabilmesi için yapılabilecek tek şey süresinin biraz daha uzun tutulması olacaktı.

Nice hobbits
Old 28-04-2003, 11:42   #8
şenay

Şimdiye kadar okuduğum kitapların hangisinin filmini izledimse bende ciddi bir hayal kırıklığı yaratmıştır. Hele de yazarın anlatımı güçlü ise kafamda yaratttığım kitap bambaşka oluyor, filmi izleyince de, hayalimde ki herşey yıkılıyor, çelişiyor. Bu sebeple okuduğum hiçbir kitabın filmini izlememe konusunda çok kararlıyım. Tabiki izlediklerimi de okumama konusunda! Ama tercihim her zaman kitabı okumak oluyor. Hayal dünyanız sınırlanmamış oluyor.

Saygılarımla
Şenay
Old 28-04-2003, 15:01   #9
Batu Han

filmin süresi gerçek bir problem belki star wars gipi 6 bölümlü düşünülebilirdi.legolas gimli çekişmesini bile filme yansıtamamışlar ayrıca arweni daha çok gösterebilmek için filme olmayan sahneler eklemişler.tom bombadil de yok.1.filmde legolası fazla abartmışlar ama 2.filmde karakterler daha çok yerine oturmuş.
bide sanırım 2.filmin bittiği yere bakınca sauronun ölmesinden sonraki kısmı 3. filmde çok kısa tutacaklar.
ama kabul etmek gerekirki kitabı düşünmezsek çok hoş bir film çekilmiş.
Old 29-04-2003, 07:49   #10
Marmara24

Evet asıl sorun bence de bu.Kitap kadar etkileyici ve tatminkar olabilmesi için film daha uzun olmalıydı.Yönetmeinin senaryoya mümkün olduğunca sadık kalmaya çalıştığını düşünüyorum.Kendisi sadece bir yönetmen değil aynı zamanda bir Y.E fun'ı.Bu kadar detaylı bir kitabı üç saatlik üç bölüme sığdırmak kolay olmasa gerek.Bu sebeple yönetmenin yaptığı seçimlerin sinema tekniği açısından değerlendirilmesinin daha uygun olacağını düşünüyorum.

Filmi izlemeyi düşünmeyen arkadaşlar ise bir şöleni kaçırıyorlar.Karakter seçimlerinin çok yerinde olduğunu düşündüğümden ööle hayallerinizin falan sınırlanacağını zannetmiyorum.Sahneler sizin aklınızda canlandırdığınızdan farklı olabilir şüphesiz ama bu da çok normal.Ben yine de bir çok sahnenin örtüşeceğine eminim.Siz iyisi mi izleyin.
Old 30-04-2003, 14:29   #11
üye605

Varsayılan Bunun yerine DUNE daha iyi bir eser

Harcanan emek ve para goz onune alinirsa bu filmin daha iyi olamasini bekliyordum.Filmin genelini izlemekten cok bu filmde kullanilan film hilelerinin nasil yapildigini cikarmaya calistim.Bu tur fantastik eserlerden hoslananlara DUNE izlemelerini ve imkanlari varsa kitaplarini okumanizi tavsiye ediyorum.
Old 30-04-2003, 16:15   #12
Marmara24

Bence gerek oyuncu seçimi gerek kıyafet gerekse efektler çok iyi.Daha iyisinin olup olamayacağını bir yenisi çekilince görebileceğiz büyük ihtimalle(bu film üzerine cesaret edebilirlerse tabi).

Dune'u izledim ancak onun Y.E'den daha iyi olduğunu düşünmüyorum.

Deren'in de dediği gibi keşke Star Wars gibi altı bölüm olsaydı da tam olsaydı, doya doya izleseydik.
Old 28-03-2006, 20:30   #13
Av.Ayşe

Neşeli

Bu başlığın açılmasının üzerinden hayli zaman geçmiş ama ben yeni görüyorum.Hobbit'i ve Yüzüklerin Efendisi 3'lemesini okudum.Filmlerin de hepsini izledim.Yüzüklerin Efendisi fantezi türünde bir roman.Ama o kadar gerçekçi yazılmış ve yazar herşeyi o kadar yerli yerine oturtmuş ki saçma gelmiyor.Türünün eniyi kitabı.Filmler de çok başarılıydı.Peter Jackson çok zor bir işi başardı bana göre.
.
Old 04-10-2006, 17:24   #14
heyyou

Eski bir konu göründüğü gibi ama ilk mesajım böyle bir yere atmak,düşüncelerimi belirtmek ihtiaycı duydum fantastiksever olarak.

Fantastik edebiyatın en bilinen yapıtı Yüzüklerin Efendisi.türün birçok kolunda olduğu gibi bunun da dünya çapınca oldukça fazla seveni ve "fan"ı var.Ben ise saygı duyanlarındanım,ortadünyadan çok bilimkurgu ve 19uncu yüzyıl sonu-20inci yüzyıl başı Amerikan fantastik edebiyatı ilgi alanımda.(Poe ve Lovecraft...)
Kitabı okumadım ama filmler başarılıydı bence de ancak okuyanlar Peter Jackson'ın Y.E'sini ayrı tutuyorlar kitaptan.Özellikle görsel açıdan üstün bir yapıt olduğu kanaatindeyim ben.Kitabını da yakın bir vakitte okumayı diliyorum.Saygılar sunarım...
Old 11-10-2006, 21:04   #15
ISIL YILMAZ

Varsayılan Kacis edebiyati

Kitap kesinkes filmden daha iyi. Film de çok iyi elbette. Gollum'a önce alisamadim, ama sonra bayildim mesela.

Tolkien'in kitabinin önsözünde hatirimda kalan bir sey var, yanlissam düzeltin. Fantastik edebiyatin kacis edebiyati oldugunu söyleyenlere Tolkien'in verdigi cevap su olur ( mealen tabii) :

" Kacis en cok kimi huzursuz eder? Gardiyanlari "

Saygilar
Old 11-10-2006, 22:15   #16
heyyou

"gerçek kurmacadan daha tuhaftır" - Edgar Allen Poe
Old 17-10-2006, 17:15   #17
ifdumanay

J.R.R.Tolkien'in hayatını adadağı, başlangıçta sadece bir dil projesinden ya da fantazisinden ibaret olan daha sonra Kuzey Avrupa mitleri ile harmanlanan Sir Gwain&Green Night ile daha da büyüyen çocukları için masal diye başladığı Hobbit'in inanılmaz başarısı le nihayet 1954 yılında ilk baskısını yapan kült eser en çok okunanlar listesinde hala yer alan Muhteşem Üçleme! Aslında daha da güzel bir şekilde ifade etmek gerekirse muhteşem bir dünya.
Old 29-10-2006, 13:03   #18
betulyalim

açıkçası kitabını okumadım.sadece filmlerini izledim(herbirini yaklaşık 5 er kere )benim için efsane bir film.ama kitap,filmden çok daha iyiyse hiç durmayayım bugün bir kitapçıya gideyim bari
Old 06-04-2007, 14:42   #19
tombombadil

Filmin en sevdiğim kısmı İki Kule. Oscar jurileri benimle aynı kanıda değiller ama İki Kule bence tam bi sanat eseri. Kitabını okurken bile bu kadar heyecenlanmamıştım. Genel olarak filmin müzikleri de bir harika. Peter Jackson gerçekten harika bir film yaptı bize. Zaten son dönemde en sevdiğim yönetmen (King Kong'dan sonra kendini yeterince kanıtladığını düşünüyorum). Yeri gelmişken Hobbit çekilecekmiş, yine Pter Jackson' ın yönetmenliğinde(aslında çok önceden öğrenmiştim 2007 nin sonlarına doğru çıkacak diyolardı. Sanırım bir sorun çıktı )

Kitap hakkında söylenecek çok şey var ama uzatmak istemiyorum. Muhteşem bir kitap...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,05973196 saniyede 13 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.