Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Sinema ve Televizyon Filmler ve diziler üzerine sohbetler

izdivaç programları

Yanıt
Old 16-06-2009, 10:22   #31
halit pamuk

Burada yazılanları okuyunca insanların espri mi yapıyor yoksa bir tür beyin fırtanası mı yapılıyor diye düşünmeden kendimi alamıyorum.

Bence ekrana yansıyanlar bayalığılık ile bile ifade edilemeyecek kadar kötü. Ve üzücü.
Old 16-06-2009, 10:46   #32
supernatural

Yeni Fikir

Alıntı:
Yazan avseher
Sürekli evliliği sarsıcı program deniliyor fakat programda sonuç itibari ile evlilik yerilmiyor. Tam tersi övülüyor ve insanlar evleniyor nesi garip nesi aşağılayıcı anlamıyorum. ben evlenirmiyim bu şekilde sorusu farklı bir soru olmakla birlikte böyle evlenen insanlara da basit insanlarmış gibi bakılmasına, evliliği parçalayan insanlar gibi düşünülmesine anlam veremiyorum. Asıl evlilik birliğini sarsan insanlar boy boy daha evlenmemize var diyerek birlikte yaşayan sanatçılar, hamile kalıp evlenmesekte olur diyen insanlar olsa gerek diye düşünüyorum. Zira geçen hafta su gibi denilen evlilik programında evlenen insanlardna oluşan bir konuk grubu vardıki 250 den fazla çift ve çocukları doğmuş kucaklarında bebeklerle gayet mutlu uçarak gelmişlerdi. Şimdi sorun bunları tanıştıran sıcak bir aile hayatına sebep olan insanlarmı nedir anlamıyorum??

Sayın avseher,
programların hepsi evlilik kurumunu oyuncak haline getiren programlar.Bir insan 2 veya 3 günde tanıdığı insanı ne kadar tanıyabilir sizce?bazen 20 yıllık çiftler bile karşısındaki bir anda tanımamış hale geliyor.

Alıntı:
Tam tersi övülüyor ve insanlar evleniyor nesi garip nesi aşağılayıcı anlamıyorum.

insanlar birbirlerini gerçektan tanıyıp,bir maddi karşılık beklemeden,sevdiği veya değer verdiği için evlense amenna kimsenin sözü olmaz zaten ama o evliliklerin altında nelerin yattığını az çok görüyoruz.Eviniz var mı?,Maaşınız var mı?,Maaşınız ne kadar? bunlar sizce evlenmeyi düşünülen kişiye sorulacak ilk sorular mı sizce?

Alıntı:
Asıl evlilik birliğini sarsan insanlar boy boy daha evlenmemize var diyerek birlikte yaşayan sanatçılar, hamile kalıp evlenmesekte olur diyen insanlar olsa gerek diye düşünüyorum.

Zaten bizde bunları onaylamıyoruz evlilik kurumunu bu programlar gibi ayaklar altına alan insanlarında bunlardan hiçbir farkı yok bence.
Old 16-06-2009, 14:49   #33
avseher

Soru

iyide kaç günde tanımaıs gerektiğine kim karar verecek. kişi ister birgünde evlenir ister 1 yılda bu o insanları basitmi yapıyor şaşırtıcı doğrusu

Evlilikte her insanın farklı beklentisi vardır kimi aşık olmak yeter derken kimisi mantık evliliği yapar maddi değerler öne çıkar bu kişileirn şahsi düşünceleirdir bunada kimse neden böyel düşünüyrousn evlilikte denilemez kimin ne haddine.

Tek cepheden bakmayı bırkaıp her isnann sosyal durumuna, çevresine göre, çapın gereklerine göre empati kurarak bir kez daha düşünün. evlilik müessesei kutsaldır kişiler evlenmek isteidkleirnde neden böyel tanışıp neden böyle düşünüyorusnuz evlenirklen diyemezsiniz.
Old 16-06-2009, 15:03   #34
supernatural

Alıntı:
Yazan avseher
iyide kaç günde tanımaıs gerektiğine kim karar verecek. kişi ister birgünde evlenir ister 1 yılda bu o insanları basitmi yapıyor şaşırtıcı doğrusu

Evlilikte her insanın farklı beklentisi vardır kimi aşık olmak yeter derken kimisi mantık evliliği yapar maddi değerler öne çıkar bu kişileirn şahsi düşünceleirdir bunada kimse neden böyel düşünüyrousn evlilikte denilemez kimin ne haddine.

Tek cepheden bakmayı bırkaıp her isnann sosyal durumuna, çevresine göre, çapın gereklerine göre empati kurarak bir kez daha düşünün. evlilik müessesei kutsaldır kişiler evlenmek isteidkleirnde neden böyel tanışıp neden böyle düşünüyorusnuz evlenirklen diyemezsiniz.
Sayın avseher
ben bu yolla evlilik yapanlar için asla basit kelimesi kullanmadım kullanmamda.Sadece evlilik için yanlış bir yol seçtiklerini ifade ettim.1 günde tanıyıp evlenip bir ömür boyu mutlu olan varsa ne mutlu ona.Ama bana biraz imkansız geliyor ha evlenilir de ne kadar sağlıklı bir evlilik olur bilinmez.

Alıntı:

sonuçta buraya açılmış bir konu var biz de haddimize düşmeyerek sizin gibi yorum yapıyoruz.Ama para üzerine yapılan evliliklerin sadece duygusal(para) olarak şirket kurulduğunu düşünmekteyim.Bunun adı olsa olsa bence şirket evliliğidir.Günümüzde bazı büyük holdingler bile yapıyor.
Alıntı:
Dediğiniz gibi empati kurmak istesem bile neresinden empati yapabilirim ki bunun?Oraya gidenlerin amacı gerçek anlamda evlilik mi sizce?Sonuçta bu ülkede hala bir kısım insanlar için evlilik kurtuluş olarak görülüyor.
Asıl belki şunu sormalıyız evlilik nedir?Evlilik bizim için neyi ifade ediyor? ilk önce bu soruların cevabını bulmalıyız sanırım bunu tartışmadan önce.
Old 16-06-2009, 15:08   #35
hukukkızı

Alıntı:
Yazan avseher

Sonra gelsin boşanma davaları,ortada kalan çocuklar,töre cinayetleri,aile içi şiddet..Yanlış anlaşılmasın lütfen,evlilik hayat ortaklığıdır.Bu ortaklığın temeli ne kadar sağlam olursa toplum için o kadar sağlıklı bir ortam oluşur.Düşünün,sırf nikahlı eşine bazı şeyleri ispatlamak için bu tür programlara katılan insanlar var.Programı yapanlar bunu bilmiyor mu,her geleni sorgusuz programa mı alıyorlar?İşte bu reyting avının göstergesidir.
Evlilik güzeldir,amacına uygun yapıldığı sürece.
Old 16-06-2009, 16:32   #36
Gülümse

İzdivaç prograları; zaten toplumumuzda var olan bir mantığı ortaya çıkmasına neden oldu. Bence biz izdivaç programında olanları değil, şu dönemde toplumda olan evlenme mantığını tartışıyoruz.
Old 16-06-2009, 23:19   #37
hukukkızı

Töre cinayetleri de toplumumuzda var olan bir mantıktır,kimse bunu inkar edemez;tabi nasıl bir "mantık" olduğu tartışılır.Bunu da yakında ekranlara dökerlerse ne olacak halimiz?
Ekran ve hitap edilenler o kadar önemli ki.

Saygılar
Old 21-06-2009, 00:41   #38
bürokrat

İzdivaç,bbg,gelinim olurmusun tarzı programlar ile magazin programları genel ahlakı ve toplumun temel değerlerini ayaklar altına almaktadır.Evlilik,aile gibi kutsal kurumların içi boşaltılmak isteniyor!Bir milletin temel unsurunu aile oluşturur.Ailenin ve toplum ahlakının olmadığı bir millet ise kaosa sürüklenmeye mahkumdur.Malesef bu programların ürünlerine de artık günlük hayatımızda rastlıyoruz.Annesine saldırmalar,sabun köpüğü gibi dağılan evlilikler,para için insan öldürmeler,sözde töre cinayetleri vs saymakla bitmez.Toplumun ruh sağlığı git gide bozulmakta.Buna bir dur denmelidir artık.Bu tarz içi boş programlar artık kamu düzeni ve genel ahlak gerekçeleriyle yayından kaldırılmalıdır!
Geçenlerde tvde kanal gezerken takıldım tesadüfen bu izdivaça,bir de baktım 80 yaşında bir adam sunucuya canlı yayında elle açıkça taciz ediyor ve bunu 70 milyon izliyor!Daha sonra bir başka kanala geçiyorum orada da magazin programı..Falanca ünlü falanca ünlüyle birlikteliği 1 hafta sürmüş de yok efendim o onu aldatmış da yok efendim dost(!) hayatı yaşıyorlarmış da daha neler neler.Bunu izleyen yetişme çağındaki çocuklar ise bu kişilerin hayatlarını kendilerine referans alıyor dolayısıyla gitgide toplumun yapısı bozulmaya başlıyor.Sonuç nedir?Dağılan yuvalar,kısa süren evlilikler ve ortada kalan çocuklar...
Old 01-08-2009, 19:14   #39
üye25928

İzdivaç programlarına bakış açım, Brezilya'da yaşayan bir arkadaşımla oradaki sosyal yaşam üzerine yaptığımız bir söyleyişide değişti.

Brezilya'da yaklaşık 4 Milyon yetim çocuk olduğundan ve aile kurumunun çökmüş durumda olduğundan bahsetti. Halkın Katolik olmasına rağmen, Vatikan'ın modern hukuka ayak uydurabilmek adına boşanma konusunda verdiği tavizler, nesepsizliği ve boşanmaları tetikleyen etkenlerden en yıkıcı olanı olmuş. Devlet bu işe bir dur demek adına, izdivaç programları yayınlama başlamış, sürekli olarak izdivaç programlarının reklamlarını yaparak, halkı aile müessesinden kopmaması adına güzel bir çalışmaya imza atmış. Sonuç itibariyle aşı tutmuş. Ne kadar sağlıklı olduğu tartışılır ama izdivaç programları sayesinde evlenenlerin, "mutlu bir yuva kuranların" sayısında artış gözlenmiş.

Başta Avrupa medyası olmak üzere, dış basın, bu programları yararlı ve reyting getirisini yüksek buldukları için ülkelerinde yayınlamaya başlamışlar. Bu programlar sayesinde hem devlet desteği hem de yüksek reyting oranlarıyla büyük bir başarı sağlamışlar.

Ülkemizde de bu programların nasıl ortaya çıktığını az buçuk tahmin edebiliyorsunuzdur. Gerçi bizim ülkemizde böyle köklü ve önemli bir sorun şimdilik söz konusu değil belki de bu yüzden bu programlara bakış açımız pek hoş değil ama yine de artık bu programları yararlı bulanlar safındayım Geçenlerde 75 yaşındaki ünlü bir iş adamının 17 yaşındaki bir genç kızla evlenme meselesi ülke gündemimizi bayağı meşgul etmişti. Bu programlar sayesinde hiç yoktan halk tarafından tuhaf karşılanan durumlar azalabilir, programa çıksan kişiler kendilerine daha uygun birilerini bulabilir. Selam ve saygılarımla...
Old 02-11-2009, 20:00   #40
g:)

karşısındaki insanın mali durumunu, evini, katını, yatını sorduğu için bu insanları kınıyoruz ancak düşünmemiz gereken bir nokta daha var.belki de insanlar milyonların önünde bunları soracak kadar çaresizlik içindeler...
Old 06-11-2009, 18:08   #41
suskun_juliette

Ben de bu tür programlara katılmak istiyorum,her şey bir yana oldukça matrak geçiyor,sazlı sözlü tam benlik!Evlenmeye değil de eğlenmeye giderim sanırım
Old 07-11-2009, 14:21   #42
Academic

Bu tip programların görücü usülü evlilik denilen yöntemden ne farkı var sizce? Tek farkı milyonlarca insanın gözü önünde yaşanması değil mi?

Bu tip programları savunmuyorum ancak var olan bir şeyin açığa çıkardığını düşünüyorum. Evlilik kurumunun oluşturulmasında görücü usülünden belki de bir adım daha önde de olabilir çünkü en azından kararı evlenecek olan kişiler veriyor.

İnsanları yargılamak değil de garip geliyor gerçekten. Bir takım şeyleri yani evlenip mutlu olmayı sanki biz daha çok gençlere yakıştırıyoruz, orada 70 yaşındaki bir dedenin evlenmek istemesini garip karşılıyoruz ya da yine 60 ına gelmiş bir ninenin evlenmek isteyişini garip karşılıyor, ne işin var bu yaştan sonra diyerek eleştiriyoruz belki de. Biraz farklı bir bakış hasıl oldu bende, hatta bunları sosyolojik bir vaka olarak incelemek bile söz konusu olabilir gibime geliyor.

Bu insanları bunca insanın gözü önünde bu kadar açık bir evlilik pazarlığına iten şey ne? Eskinin tabiriyle atı-yatı-katı olsun tavrından, düzenli maaşı-sigortası- evi olsun beni korusun- sevsin (sıralamaya dikkat edin lütfen) tavrına iten temelde var olan o ünlü Maslow'un ihtiyaçlar hiyerarşisinin bir yansıması mı acaba?

Toplumun nasıl bir yoksunluk durumunda olduğunun ve ailelerin nasıl bir dağılmışlık yaşadığını, bu tür programlar sanırım dışa vuruyor.

Bundan bir gömlek yukarı olan bir Amerikan show programı vardır Amerikan kanallarından birinde. Murray Show. Bunda kadınların çocuklarının babalarını aradığı bir format var ! Orda kadın yaklaşık 5-6 bazılarında 8-10 isim verir, Murray her birine DNA testi yaptırarak kadının çocuğunun babasının kim olduğunu ortaya çıkarır! ilginç değil mi?

Bizim toplumumuzda daha o aşamaya gelmedik, biz evlendiriyoruz daha ama görünen o ki bir Murray Show benzeri program pek yakında bizim ülkemizde de gerçekleşebilir gibi geliyor bana.

TV programları ne kadar da kabul etmesek de toplumun yansıması maalesef..
Old 14-01-2010, 17:00   #43
Chi

İnsanın yaşam bocalamalarını kendisi için değerlendiren programların bir türü.

Bu programlar devam eder yada biter.. Zaten sürecini tamamlayan format çarçabuk biçim değiştiriyor. Asıl önemli olan, 'Televizyon' un insan ve yaşam için gerçek bir bakış açısı yakalaması gerekiyor. Televizyon neden var olduğunun, neden her evde bulunduğunun kararını vermeli artık. Televizyonun rolü ne olmalı bu hayatta?
Belki de biz izleyenler bunu belirlemeliyiz..
Old 23-01-2010, 21:33   #44
| Burak |

İsteyen herkes istediği her ortamda evlenebilir buna ben karışamam. Benim asıl takıldığım konu bu programların sayısından çok programların süresi. hadi günde 1 saat yaparsan neyse derim ama özellikle 3 kanal günde 4,5 saat canlı yayın yapması garibime gidiyor. bir kanalda bitiyor diğerinde başlıyor.

Program içerikleri olarak o programa katılanların çok büyük bir kısmı eş bulmak için değil para bulmak için gittiğini düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi