Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yemin teklifi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-12-2011, 21:54   #1
av.c_elif

Mutsuz yemin teklifi

İyi akşamlar
Müvekkilemiz lehine açmış olduğumuz ziynet eşyalarının iadesi davasında, son celsede hakim ,davalıya yemin teklif etme hakkımızı hatırlattı.Üstelik davalı tanıkları,somut ifade veremediler. Bizim tanıklarımız ise görgüye dayalı olarak altınların davalıda kaldığını beyan ettiler. DAVALIYA YEMİN TEKLİF ETTİĞİMİZDE, DAVALININ YALAN YERE YEMİN ETMESİNDEN ENDİŞE DUYMAKTAYIZ. Bu durumda ne yapmamızı tavsiye edersiniz???Çünkü böyle bir durumla ilk defa karşılaşıyorum.Yemin, temyizi nasıl etkiler?yemin teklif etme delilini kabul etmeme hakkımız var mI?
Şimdiden teşekkür ederim.
Old 07-12-2011, 22:05   #2
tiryakim

Olumlu

Valla bildiğim kadarı ile tamamlanmamış usulü işlemlerde 6100 sayılı HMK ' ya göre hakimin yemin teklif etme hakkı ortadan kalktı diye biliyorum. Üstadlarımız daha iyi cevap verirler ama bana göre davalı yada davacı tarafın yemin teklif etme hakkını hatırlatması gerekirdi. Hakimin böyle bir hakkı 6100 sayılı HMK ile ortadan kalktı diye biliyorum.Ayrıca Usul kuralları usul gereği derhal uygulanacağından, 6100 S.K.'un yürürlüğe girdiği tarihten önce açılmış olsa dahi davalarda, 01.10.2011 itibariyle henüz tamamlanmamış olan işlemler hakkında 6100 S.K. hükümleri uygulanacaktır. 6100 sayılı yasa yürülük tarihinden itibaren tüm derdest halde olanlar dahil olmak üzere tüm davalarda uygulanır.

Alıntı:

6100 Sayılı HMK Geçici Maddeler ;
Geçici Maddeler
GEÇİCİ MADDE 1 - (1) Bu Kanunun yargı yolu ve göreve ilişkin hükümleri, Kanunun yürürlüğe girmesinden önceki tarihte açılmış olan davalarda uygulanmaz.
(2) Bu Kanunun, senetle ispat, istinaf ve temyiz ile temyizde duruşma yapılmasına ilişkin parasal sınırlarla ilgili hükümleri Kanunun yürürlüğe girmesinden önceki tarihte açılmış olan dava ve işlerde uygulanmaz.

Alıntı:

Taraflarca getirilme ilkesi
MADDE 25- (1) Kanunda öngörülen istisnalar dışında, hâkim, iki taraftan birinin söylemediği şeyi veya vakıaları kendiliğinden dikkate alamaz ve onları hatırlatabilecek davranışlarda dahi bulunamaz.
Dava dilekçesinin içeriği
MADDE 119- (1) Dava dilekçesinde aşağıdaki hususlar bulunur
e) Davacının iddiasının dayanağı olan bütün vakıaların sıra numarası altında açık özetleri.
f) İddia edilen her bir vakıanın hangi delillerle ispat edileceği.

Yemin
Yeminin konusu
MADDE 225- (1) Yeminin konusu, davanın çözümü bakımından önem taşıyan, çekişmeli olan ve kişinin kendisinden kaynaklanan vakıalardır. Bir kimsenin bir hususu bilmesi onun kendisinden kaynaklanan vakıa sayılır.
Yemin konusunun açıklattırılması
MADDE 237- (1) Hâkim, eksik olan noktaları tamamlamak veya açık olmayan hususları aydınlatmak için yeminin konusu ile bağlantılı gördüğü soruları yemin eden kimseye sorabilir.
MADDE 192- (1) Kanunun belirli bir delille ispat zorunluluğunu öngörmediği hâllerde, Kanunda düzenlenmemiş olan diğer delillere de başvurulabilir.

Alıntı:
Alıntı:
AV.HARUN UYANIKOĞLU
Yukarıdaki maddeler ışığında ;Bana göre HMK'da taraflara yemin teklif etme hakkını hatırlatması bana göre mümkün görülmemektedir.Taraf eğer yemin deliline başvurursa hakim yemin ettirebilir.Yemini HMK 192.Maddesinde belirlenen diğer deliller kapsamına almak da mümkün değildir
Bana göre taraflara dava ve cevap dilekçesinde yemin deliline başvurmamışlarda artık bu delile dayanamazlar.Kanunun düzenleme mantığı 'Yemini en son başvurulacak delil değil;tanık,bilirkişi vs gibi diğer delillerden biri olarak görmektedir.Kanaatindeyim.Saygılarımla
HMUK'TA hakime tamamlayıcı yemin ettirme yetkisi verilirken HMK'DA hakimin resen yemin etme teklifi hak ve yetkisi kaldırılmıştır.
Teşekkürler...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi