Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

mahkeme aksanı nasıl olmalı?

Yanıt
Old 09-02-2007, 23:41   #1
didem kunal

Varsayılan mahkeme aksanı nasıl olmalı?

arkadaslar sunu anlayabılmıs degılım aslında.eskı avukatlar ağdalı dıl kullanarak anlasılmaz hale gelıyolar gerek dava dılekcelerınde gerekse dava sırasında.bunu sanırım hakımle kendısı nlıyor ama bukadar zorlastırmaya ne gerek var kı artık hakımlerde sade bır turkceyle dılekcelerın yaılmasını ıstıyolar.zaten artık en agır dılı olan kanunlardan bırı olan borclar kanunu bıle ders olarak okutulurken ayrı sozluk gerektırmeden sade turkceyle eskı hocalarımızca anlatılıyordu fakultede.anlasılması guc olmanın ne anlamı var ya da bu kıme ne katıcaktır?
Old 10-02-2007, 00:40   #2
Jeanne D'arc

Sayın didem kunal,

Forum başlığında yer alan "aksan" kelimesinin yanlış kullanıldığını düşünüyorum. TDK'da, "aksan"; "1)Bir ülkenin insanlarına veya bir çevreye özgü söyleyiş özelliği: 'Sade, akıcı ve temiz aksanı ile değil davranışları ile de Türk'ten ayırt edemezsiniz.' H.Taner. ve 2)Dil bilgisi, vurgu." şeklinde açıklanmaktadır.

İşbu halde, kanaatimce; "mahkeme aksanı" söylenmek isteneni karşılayan, doğru bir kullanım olmamaktadır.

Saygılarımla.
Old 10-02-2007, 12:50   #3
didem kunal

Varsayılan duzeltme

arkadasım kusurabakma uyarın ıcın tesekkur ederım.ozaman bu baslıgı tartısalım olemı?solemek ıstedıgım elbette ıcerıkte anlasılıyor.yanlıs kullanım oldugu ortaya cıkıyor.duzeltmeyı sole yapalım ozaman.mahkemede kullanılan dıl nasıl olmalı?buseferde bunu ıngılızcemı konuduluyor kı dıye elestırırız
Old 10-02-2007, 13:47   #4
mehmetseyrek

Sayın Didem Kunal,
Önce "düzeltme" başlıklı yazınızı izninizle düzeltelim.Daha sonra neyi düzelteceğimizi tartışırız.Kanımca yazmak istediğiniz yazı şöyle olacaktı:
"DÜZELTME
Arkadaşım kusura bakma.Uyarın için teşekkür ederim.O zaman bu başlığı tartışalım öyle mi? Söylemek istediğim elbette içerikte anlaşılıyor.Yanlış kullanım olduğu ortaya çıkıyor.Düzeltmeyi şöyle yapalım o zaman.Mahkemede kullanılan dil nasıl olmalı? Bu sefer de bunu İngilizce mi konuşuluyor ki diye eleştiririz."

Sayın Kunal,
Noktalamaya dikkat etmek,sözcükleri doğru yazmak,büyük harfleri yerli yerinde kullanmak,soru 'mi' lerini ayrı yazmak ve diğer ayrı yazılan ekleri ya da sözcükleri ayrı yazmak inanınız ki tartışmaya çalıştığınız konudan çok daha önemlidir.Ben de ağdalı bir dil kullanmanın karşısındayım.Zorunlu kalmadıkça Türkçe yazmanın ve konuşmanın doğru olacağını düşünüyorum.Ancak bu konu bence ikincil durumdadır.Önce dili doğru kullanmak;daha sonra da olabildiğince Türkçe kullanmak gerekir diye düşünüyorum.
Sonuç olarak bir kez daha yinelememe izin verin lütfen.Öncelikle dilin doğru, düzgün ve yazım kurallarına uyularak kullanılması gelir.Ağdalı bir dil mi kullanalım yoksa yalın bir dil ile mi derdimizi anlatalım tartışması daha sonra.
Kalın sağlıcakla.
MEHMET SEYREK
Old 10-02-2007, 13:53   #5
didem kunal

Varsayılan pekı

saygıdeger arkadasım; ben hukukçu olmama rağmen türkçe ile yakından ilgiliyim.Burada hızlı yanıt yazabilmek anlamında çoğu arkadaşımın yaptığı gibi noktalama işaretlerine dikkat etmiyorum.Sözünüz eğer direk banaysa.Sözünüz dava dilekçelerindeki yazım hataları ise haklısınız ve bu konuda tamamen yanınızdayım. SAYGILAR
Old 13-02-2007, 16:03   #6
Av.Mehmet Yılmaz

Eskiler "Belagat" (a'nın üzerinde inceltme var ama ben bulamadım klavyede) derler. Güzel, etkili konuşma;söz söyleme sanatı. (Tırsdım ben de dikkat ediyorum imla ve yazı kurallarına, adaşım Mehmet Seyrek'den eleştiri almayalım diye)
Benim de katıldığım görüş, herkesçe anlaşılır bir Türkçe ile konuşmak. Hukuk öğrenciliğimden beri bunu yapmaya dikkat ettim; önce Türkçeleştir (tabirimi mazur görün) sonra ifade et.
Sorun şu ki:
Bizim halkımız maalesef, anlamadığına saygı duyar. Tıp hekimlerine dikkat edin; anlaşılması mümkün olmayan, mesleki bir jargon (ki, mesleki kelimesi fazladır cümlede) kullanırlar.Sadece kendi aralarında değil; hastalarına karşı da.Örneğin, aneljezik-ağrı kesici,temporal-şakak,maladi-hastalık,immünite-bağışıklık,defekt-kusur vs. Pek çoğunun anlaşılır bir Türkçe karşılığı vardır. Ama hastaya, immünitesinin zayıf olduğunu söylerseniz, yapacağınız tedavi daha verimli olacaktır. En azından hekim açısından.
Her ne kadar, "yalın" Türkçe konuşulması taraftarıysam da, bazı kelimelerin anlamını tam karşılayan Türkçe kelimeler de bulunmamaktadır. Ecrimisil veya intifa hakkı gibi. İkinci bir husus da, üstte hekim örneğinde verdiğim gibi, ne yazık ki, müvekkillerle yaptığım görüşmelerde, onların da anlayabilecekleri kelimeleri kullandığımda; sanki mesleki bilgime olan saygılarının azaldığını hissetmemdir. Muhakkak ki saygı tek başına seçilen kelime ile ilgili değildir ama ben müvekkile yada hukuk bilgisi olmayan insanlara karşı hukuki jargonun etkili olduğunu düşünüyorum. Benim kanaatimdir tabi ki.
Duruşma esnasında yada meslektaşlarımızla konuşurken ise, o ortamdakilerce anlaşılabiliyorsa hukuki kelimelerin Osmanlıca karşılıkları kullanılabilir. Dilimize zenginlik katmaktan başka bir zararı da olmaz.
Saygılar
Old 14-02-2007, 10:54   #7
ISIL YILMAZ

Karşımızdakinin sözcük seçimi, bizim kelime haznemize bağlı olmak zorunda değildir. Seçilen sözcük, anlatılmak isteneni karşılıyor ise " Osmanlıca" olmasında bir sorun yok, bence.

Eğer duruşma sırasında bir sözcüğü anlamamışsam ve cevap vermem gerekiyorsa, önce bu sözcüğün anlamını duruşmada sorarım. Sonra cevap veririm.

Sn. Av.Mehmet Yılmaz'ın dilin zenginliği ile ilgili belirlemesine de katılıyorum.

Saygılar.
Old 22-03-2007, 21:24   #8
Av. Engin Uçak

Değerli meslektaşım hukuk dilinin sadeleştirilmesi gerektiğine ben de inanıyorum özellikle Borçlar Kanunu son derece ağdalı bir dille yazılmış bazen biz bile zor anlıyoruz. Öte yandan bu konuda aşırıya kaçan yaklaşılmar oldu örneğin terekeye artık diyene de rastladım, sadeleşme kanımca hukuk terminolojisini bozmadan yapılmalı,saygılar
Old 22-03-2007, 21:51   #9
calikusu_kamuran

Osmanlı döneminde, imzaladıkları metnin içeriğini anlamadığı için, ipe giden çok vatandaş olmuştur, ayrıca bilmediği terimi dava sırasında herkesin soramayacağı da aşikardır, gülünç durumlar çıkabilir. Bu arada ben, bu tarz gereksinimin Halkın gözünde anlaşılmaz dil kullanmanın çok şey bilindiğine delalet olduğunun düşünülmesi sebebinden doğduğunu düşünmekteyim. Çok kişi bundan yararlanıyor, arz-u halciler bile.

SAYGILARIMLA
Old 22-03-2007, 22:29   #10
Jeanne D'arc

Sayın çalikuşu_kamuran,

İlk kez bir yazınızı; tüm cümlelerinizi anlayarak, "bu kadar basit bir şeyi niye bu kadar dallandırıp budaklandırıyor, dahası aynı şeyi niye on kere tekrarlıyor, başında ne diyordu ki" diye düşünmeden anladım. Naçizane doğru yolda olduğunuzu düşünüyorum.

Kaldı ki bu mesajınızın uslubu bu olmasa idi, eleştirim de hazırdı. )

Saygılarımla.
Old 22-03-2007, 22:29   #11
didem kunal

Varsayılan onerılerınız cok guzel

bu açmış olduğum konuya geçengün katıldığım bir duruşmadan örnek vererek devam etken istiyorum.İcra Mahkemesinde stajım devam etmekte.Duruşmaya geçildi,avukat bey icra tetkik mercii diye söze başladı ve ardından hakime hanımın bile anlamakta bir hayli güçlük çektiği cümleleri ile devam etti.Sonuç olarak duruşmada avukat beyin kendisi dışında sanırım kimse pek bişey anlamadı.Burada dikkat çekmek istediğim bir şey var ki HAKİM BİLE dedim.Tartışmaya açtığım konuya burdan devam etmek gerekecek sanırım.
Old 24-03-2007, 15:27   #12
calikusu_kamuran

Acil

Alıntı:
Yazan Jeanne D'arc
Sayın çalikuşu_kamuran,

İlk kez bir yazınızı; tüm cümlelerinizi anlayarak, "bu kadar basit bir şeyi niye bu kadar dallandırıp budaklandırıyor, dahası aynı şeyi niye on kere tekrarlıyor, başında ne diyordu ki" diye düşünmeden anladım. Naçizane doğru yolda olduğunuzu düşünüyorum.

Kaldı ki bu mesajınızın uslubu bu olmasa idi, eleştirim de hazırdı. )

Saygılarımla.

Teşekkürler Üstadım, anlaşılmak anlaşılmamaktan daha güzel emin olun, anlaşıldığım zaman en azından nerede hata yaptığımı karşı taraftan öğrenme imkanım vardır. Neden uzatıyorum, eğer Siz" in ömrünüz kendinizi zorlukla anlatabildiğiniz insanlar içinde geçse idi, bu soruyu sormazdınız bile. Üstadım ben şehir kültürünü yaşayan insanlar içinde büyüyüp gelişmedim, şu okullu ağzını bırak diyenlerle içi içe geçti hayatım. Bir şey konuşursun da herkes öylece bakar kalır ya, Siz hiç bu hale düştünüz mü? Ordan kalan bir alışkanlık olabilir. Ve samimiyetle söylediğiniz olumlu bir sözden çevrenizdeki insanlar aklınızın ucundan bile geçmeyen olumsuzluk çıkardılar mı? Şimdi aslında bana neden anlaşılmadığınızı düşünüyorsunuz da diyebilirsiniz, oralardan gelirseniz anlarsanız. YABANDAN MI DENİRDİ ONA. Ama o yaban iyisiyle kötüsüyle benim yabanım, iyi ki böyleyim, neden mi en azından müvekkilimin benim konuşacağım çok kelimeyi anlamayacağını çok erken öğrendim ve onların diline kolaylıkla çevirebileceğimi biliyorum artık. Benim anlaşılmazlıktan bir fayda elde etmek gibi bir amacım yoktur, şükür. Hala daha anlaşılmazlığım görünüyorsa Siz" in tarafınızda affınıza sığınırım, düzelir derim, beklemesini bilenler için hayat çok güzelliklere gebedir. Ve belki de şu da olabilir, şehir kültürünü kendime aşılayamamış olduğumdan Siz" i veya bazı kitaplardaki kavramları anlamakta zorlanıyorumdur, kimbilir. Ama şunu da biliyorum artık, çok kavrama karşımdaki kişilerin de tanım yapamadığını görmekteyim, hele en basit kavramlara bile. Ben inkar etmiyorum, bilmiyorsam tarafınıza sormayı yeğliyorum, burda bir duruşmada değiliz. Burda sıkıca çözeriz, hayatta uygularız, öyle değil mi? Bir "yasak" kavramı, bir "hak" kavramı, bir "olması gereken" kavramı, bir "vaz etmek" kavramı çok üstad hukukçularla bile tartışılmış konulardır ve biz forumda çok yerde hala bunların tanımlarını düşünmekteyiz. Ama "yasak" kavramına bir meslektaşımız cevap vermişti ve cevabını ben çok güzel buldum, niçin bazılarımız çok güzel çözebiliyor da bazılarımız zorlaştırıyor bilemem. Yasak: Haksız olan eylemdir, diye tanımlamıştı değerli meslektaşımız ve bence ne kadar kolay ve ne kadar çok açıklayıcı, çok güzel yani. Ya amacımız zaten, bizim algılayamadıklarımızı karşı taraftaki meslektaşlarımızın aklında sorgulatıp ve belki bizim bulamadığımızı ordan almak değil midir amaç?
En son bir ihtimal, neden çok tekrarlıyorum, belki de zamanım şu an boldur, ne dersiniz? Hatta Sizlerden gelecek cevapları canla başla bekliyorumdur.

SAYGI VE SEVGİLERİMLE
Old 19-06-2007, 15:11   #13
didem kunal

mahkemede kullanılan eski türkçeden sonra hatta önce dava dilekçeleri geliyor.biz yeni mesleğe atılacak meslektaşlarınızı en azından düşünerek yol gösterici siz usdatlarımız yardımcı olun istiyorum.mahkeme stajım sırasında elimi hangi dosyaya atsam hemen hepsi ya matbuu dilekçeler ya da ağdalı dille yazılmışlar.hukuk bukadar kalıplara mı oturmuş yani anlayamadım
Old 19-06-2007, 21:06   #14
Ayşe BİLGİÇ TAHTACI

Hukukun belli kalıpları vardır muhakkak.Türkçede karşılığı olmayan ya da kalıplaşmış sözcüklerin mutlaka yasada yer alan şeklinin kullanılması gerekebilir.

Ancak,sırf çok şey biliyor görünmek için dilekçeleri tamamen arapça ya da farsça kelimelere boğmak gereksizdir.Özellikle dilekçelerde maddi olayları yazarken dilekçeyi okuyacak hakimi 7 yaşındaki çocuk farzederek(küçümseme değil) akıcı ve sade bir dil kullanmaya dikkat edilmelidir.Zira hakim olay hakkında hiçbirşey bilmemektedir.Davanın nitelendirilmesi, yani mesleğimizi konuşturduğumuz kısımlar hariç Türkçe kullanılması,uzun cümleler kurulmaması,noktalama işaretlerine dikkat edilmesi hergün sayfalarca dilekçe okuyan hakimlerin de hoşuna gidecektir.

Türkçe karşılık kullanılabilen kelimelere örnekler:
Şahit-tanık,
netice-i talep-sonuç ve istem,
tedbir talebi-tedbir istemi,
ve sair-ve diğer,
arz edilen-sunulan,
ücreti vekalet- vekalet ücreti,
dava masrafları-yargılama giderleri,
hükmedilmesine-karar verilmesine,
aidiyetine-yüklenmesine,
izahı-açıklamalar,
delail-deliller.

Türkçeleştirilmesi gerekmediğine inandığım kelimeler: Re'sen,suret,tereke,muris(miras bırakan olabilir ama murisin kalıplaştığı inancındayım)...

Örnekleri çoğaltır mısınız?
Old 01-08-2007, 19:52   #15
Doç. Dr. Özge Yücel

Resen: Kendiliğinden
Suret: Örnek
Tereke: Bırakıt, mirasbırakanın malvarlığı
Muris: Mirasbırakan
Bu sözcükler vatandaşın anlayabileceği sözcüklerdir ve özleştirmedeki derdimiz çağdaş hukuk devletlerinde olduğu gibi vatandaşın haklarını ve yasal durumunu anlayabilmesidir.
Old 21-04-2008, 21:46   #16
didem kunal

Açmış olduğum konuya göstermiş olduğunuz ilginize teşekkür ediyorum arkadaşlar.Bu konuyu açtığımda stajerdim ama şimdi avukat olarak ben iyice gördüğüm o ki hemen her avukat dilekçesinde eski türkçe kelime mutlaka kullanıyor.Üstelik dilekçede eski türkçe kullanılmamış bir dilekçeyi inceleyen meslektaş mutlaka bu kelime yerşne bunu kullansan diye eski türkçe kelimeler öneriyorlar.Gerekçesi de hakimler böyle dilekçeleri severler demek oluyor .Anlamak zor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi