Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icra kanalıyla edinilen ruhsatsız yapı

Yanıt
Old 25-05-2007, 09:49   #1
SINIRSIZ

Varsayılan icra kanalıyla edinilen ruhsatsız yapı

Merhabalar...
17-18 yıllık bir yapının tapu kayıtlarına göre haciz konuldu. kıymet takdiri yapıldı. ve satış günü alındı. 450 milyar civarı bedel biçilen yer 3- 4 katlı bakımlı lüks bir bina. bu yüzden müvekkil de satışa katılmayı düşünüyordu. çünkü araştırmalarımıza göre bedel düşük tespit edildi. fakat satışa çok az bir zaman kala yerin ruhsatsız olduğunu haricen öğrendik.. öncelikle sizce ben bir avukat olarak bunun araştırmasını önceden yapmalı mıydım? açıkçası daha önce de hiç böyle bir şey aklıma gelmemişti... müvekkilim ruhsatsız olduğu için yıkılmaya mahkum olduğunu söylüyor ve almanın bir anlamı olup olmayacağını bana soruyor.. ve ben bu bilgiyi daha önceden vermemiş olduğum için mahçup bir eziklik için de ne önermem gerektiğini bilemiyorum.. yani 18 yıldır kimsenin müdahale etmediği ruhsatsız diye yıkmadığı bir yer biz onu tamamen hukuki bir yolla, icra kanalıyla aldıktan sonra yıkılabilir mi? iyi niyetli, habersiz, icra yoluyla böyle bir yer alan birinin bu sebeple uğrayacağı zarardan kim sorumlu olacaktır o vakit? aslında aldıktan sonra ruhsat için başvurulsa ruhsat alınabileceğini düşünüyorum.. fakat bunu önermeden önce sizlerden fikir almak istedim..

yardımcı olursanız çok sevinirim.. Şimdiden teşekkürler..
Old 25-05-2007, 10:02   #2
Av.Turhan Demiroğlu

Alıntı:
iyi niyetli, habersiz, icra yoluyla böyle bir yer alan birinin bu sebeple uğrayacağı zarardan kim sorumlu olacaktır
*Satış hazırlıkları sırasında dosyaya imar durumunu gösterir belgenin girmiş olması gerekir. Yoksa dahi tapu kaydında 3 katlı taşınmaz görünmüyordur. Bu durumda iyiniyet dinlenmez diye düşünüyorum. Kaldı ki, kaçak yapıların hukuken korunmaya değer olmadıkları ve bir ekonomik değer ifade etmedikleri şeklinde Yargıtay kararları olduğunu zannederim.
*Binanın ruhsata bağlanıp bağlanamayacağı hususu satıştan önce araştırılıp kesinleştirilirse faydalı (ve de kârlı)olur bence.
Saygılarımla.
Old 25-05-2007, 10:44   #3
SINIRSIZ

imar durumu var tabi dosyada..' E3 ön bahçeli, altı katlı sıra yapı nizamı, yeşil alan, imar yolu olarak ayrılan alan içinde olduğu' bildirilmiş.. Ve evet tapu kaydında da bağ diye görünüyor. peki bir ekonomik değer ifade etmiyorsa nasıl mahkeme 450 milyar kıymet biçebiliyor ve kesin karar verebiliyor?
daha önce bir izalei şuyu davam da da arsa görünen fakat üstünde yapı bulunan bir yer, arsa ve üstündeki gayrimenkul kıymetlerinin toplamına satıldı. hukuk biraz da mantık değilmidir? mahkemece 450 milyar kıymet biçilen bir yeri ben güvenip almayacağım da nereyi alacağım? biraz duygusal mı davranıyorum bilemiyorum fakat mantığım bunu kabul edemiyor..18 yıldır öylece duran bir yer mahkemece 450 milyar kıymet biçildikten sonra değersizleşip yıktırılabilir ve bunun tek sorumlusu ben olabilir miyim ?
Old 26-05-2007, 14:04   #4
HÜLYA ÖZDEMİR

Taşınmazın imar durumu ile inşaat ruhsatı ve iskan müsaadesi alınmadan üzerine bina yapılması farklı şeylerdir.

Binanın ruhsatlı hale getirilmeye müsait olup olmadığı Belediyeden öğrenilebilir.

Ruhsat şartlarını taşımıyorsa , satışın durdurulması ve yeniden kıymet takdiri için ( hukuki ayıp nedeni ile ) gerekli hukuki yollar denenir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi