Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

hacizli taşınmazın talimatla(istinabe) satışı ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-04-2011, 10:40   #1
GECE

Varsayılan hacizli taşınmazın talimatla(istinabe) satışı ?

Arkadaşlar,
1-hacizli taşınmaz, icra takibini açtığımız yer dışında. satış istinabe yolu ile yapılacak. bu hususta hiç deneyimim yok. bilgi ve deneyimi olanlar paylaşabilr mi lütfen! dosyada taşınmaza haciz konduğuna dair haciz şerhli tapu kaydı örneği var. satışı istemek için bu yeterli mi? yoksa başka belgeleri de ana dosya üzerinden toplatıp talimatı öyle mi göndertsek? satış işleri için alacaklı müvekkilden nekadar masraf istemeliyim.
2-İCRA Dosyası ALACAKLIsı, bu icra dosyası kapsamında borçlunun haczedilen taşınmazının satışı aşamasında bu satış için ALICI olabilir mi? Olamaz diye bir bilgi kırıntısı var sanki aklımda emin olamıyorum, araştırdım ama olur-olamaz diye bir kurala/hükme rastlayamadım da.... Açık bir hüküm yoksa, alacaklı alıcı olabilir diye mi yorumlamalıyız ??
Old 11-04-2011, 10:57   #2
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan GECE
Arkadaşlar,
1-hacizli taşınmaz, icra takibini açtığımız yer dışında. satış istinabe yolu ile yapılacak. bu hususta hiç deneyimim yok. bilgi ve deneyimi olanlar paylaşabilr mi lütfen! dosyada taşınmaza haciz konduğuna dair haciz şerhli tapu kaydı örneği var. satışı istemek için bu yeterli mi? yoksa başka belgeleri de ana dosya üzerinden toplatıp talimatı öyle mi göndertsek? satış işleri için alacaklı müvekkilden nekadar masraf istemeliyim.
2-İCRA Dosyası ALACAKLIsı, bu icra dosyası kapsamında borçlunun haczedilen taşınmazının satışı aşamasında bu satış için ALICI olabilir mi? Olamaz diye bir bilgi kırıntısı var sanki aklımda emin olamıyorum, araştırdım ama olur-olamaz diye bir kurala/hükme rastlayamadım da.... Açık bir hüküm yoksa, alacaklı alıcı olabilir diye mi yorumlamalıyız ??

1)Taşınmazın tapu kaydı üzerine haciz şerhi işlendikten sonra tapu kadastro müdürlüğünden ve belediyeden kıymet takdirine esas olmak üzere taşınmazın çaplı krokisinin ve son imar durumunun çıkarılmasını içerir talep açmalısınız.İstenilen belgeler geldikten sonra kıymet takdiri yapılmasını isteyin.Rapor taraflara tebliğ edilip kesinleştikten sonra da satış isteyeblirsiniz diye düşünüyorum.Kıymet takdiri yapılacağını da düşünürsek bence 3.000,00 TL civarında avans alın.

2)Bence olabilir.Teminatta yatırması gerekmez diye hatırlıyorum.
Old 11-04-2011, 12:02   #3
Av. İbrahim YİĞİT

1- Hem talimat dosyasından çap ve imar durumunun celbini ve taşınmaza kıymet takdiri yapılmasını talep edebilirsiniz, hem de esas dosyadan bu kayıtları celbedip taşınmazın kıymetinin takdiri için talimata müzekkere talep edbilirsiniz. Hangisi kolayınıza geliyorsa onu yapın.
2-Alacaklı alacağa mahsuben taşınmazı ihale ile alabilir. Yasal bir engel yok, aksine yasaca işi kolaylaşsın diye teklif, tahrik var (Alacak miktarı teminat bedelinden fazla ise satışa girmek için teminata ihtiyacı olmaz).
Old 11-04-2011, 12:08   #4
GECE

yanıt için Tşkler. peki tüm yazışmalar, talimat gideri, satış giderleri vs MASRAFLAR?
Old 11-04-2011, 12:15   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan GECE
yanıt için Tşkler. peki tüm yazışmalar, talimat gideri, satış giderleri vs MASRAFLAR?

Takriben söylüyorum, her yerde aynı olmaz ihtimalle. Toplam 3-4 müzekkere masrafı ilk aşamada (30,00-TL desek), kıymet takdiri (400,00-TL bilirkişi ücreti, 40,00-TL yolluk), kıymet takdiri tebligat masrafları ( 2 tane desek 20,00-TL), ilan (1.500,00-TL desek), ilan tebliğ ve satış için tebliğ masrafları ( 3-4 tane desek 40,00-TL), satıştan sonraki tahsil harcı, damga vergisi, KDV ve tapu harç ve masrafları ile ihale sonrası tebligat masraflarını da ekleyin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi