Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Sigarayı Bırakıyoruz!

Yanıt
Old 09-08-2008, 00:04   #1
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Sigarayı Bırakıyoruz!

Bir kampanya başlatalım. Sigarayı bırakma kampanyası:

Bir gün saptayalım. Bırakmak isteyenler ben de varım diye yazsın. Saptanan günde hep beraber bırakalım.

İçen ben içtim desin, içmeyen ben sürdürüyorum diye yazsın

Saygılar
Old 09-08-2008, 00:15   #2
Kemal Yıldırım

Kampanyaya katılmaya hazır olduğumu itiraf i.e
Old 09-08-2008, 00:24   #3
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Sigara

şimdiden iki kişi olduk
Old 09-08-2008, 02:06   #4
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av. Muzaffer ERDOĞAN

Bir gün saptayalım. Bırakmak isteyenler ben de varım diye yazsın. Saptanan günde hep beraber bırakalım.

Saygılar

Starateji, yöntem, vs var mı? Sadece işbirliği ya da iddia mı?
Old 09-08-2008, 08:23   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Uygar
Starateji, yöntem, vs var mı? Sadece işbirliği ya da iddia mı?

Uygarcım,

Gecenin 3'ünde bir şeyler itiraf edip, bir sonraki geceden enerji çalıyorsun. "Napıyorsun Uygar!? dediğmi i.e.
Old 09-08-2008, 08:28   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:

Saygılar

Muzaffer Bey,

"Ben bu gün de içmedim" demek Kampanyanın amcına doğrudan hizmet eder.

"Ben bu gün de geçmiş (misal) 10 yıl gibi içmemeyi sürdürüyorum" demek ise biraz hamallık gibi olur.

Bu nedenle,insanlar başkalarından önce kendisine söz vermeli, kendisine saygılı olmalı ve yine kendisine hesap vermelidir. Kendisine hesap veremeyen insanların, başkalarına hesap vermesi "durumu idare etmek" ten öte anlam taşımaz.

Sıgara içen kişi... ileriki yılların hastalıklı, maraz, acınacak insanı olmaya adaydır. Hatırlatıyorum.

Sanırım bu kadar yeterli olur.
Old 09-08-2008, 10:01   #7
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Sigara

Saim bey;

Benim yazılmasını istememin nedeni hesap vermek veya sormak değil, vazgeçme düşüncesini desteklemek. Yoksa birbirimizi yolda görsek tanımayız, yalan da yazabiliriz. Bunları denetleme olanağımız ve niyetimiz yok. Ben, yahu ben başladım diye yazmak zor olacağı için başlamamak konusundaki iradeyi biraz destekleyeceğini düşündüm.

Diğer destekler: Canınız sigara istediğinde soğuk su içmek, el yüz yıkamak, gerekirse duş yapmak.

Bu olayın temelinde sadece gönüllü bir işbirliği var. İddia bile değil.

Saygılar.
Old 09-08-2008, 13:37   #8
slide

Alıntı:
Yazan Saim
Muzaffer Bey,

"Ben bu gün de içmedim" demek Kampanyanın amcına doğrudan hizmet eder.

"Ben bu gün de geçmiş (misal) 10 yıl gibi içmemeyi sürdürüyorum" demek ise biraz hamallık gibi olur.

Bu nedenle,insanlar başkalarından önce kendisine söz vermeli, kendisine saygılı olmalı ve yine kendisine hesap vermelidir. Kendisine hesap veremeyen insanların, başkalarına hesap vermesi "durumu idare etmek" ten öte anlam taşımaz.

Sıgara içen kişi... ileriki yılların hastalıklı, maraz, acınacak insanı olmaya adaydır. Hatırlatıyorum.

Sanırım bu kadar yeterli olur.
Old 09-08-2008, 13:48   #9
Uğur Tan

Sigarayı bırakma konusunda benim bir formülüm bulunmaktadır.
Ben bu formülü uygulayarak başarılı oldum ve tam 2 yıldır içmiyorum.

Sigarayı yaklaşık 16- 17 yıl içtim. Bıraktığım sıralarda günlük 1,5-2 paket arası içiyordum.

Bırakmadan önce internette bir araştırma yaptım.
Bazı hipnotizma, telkin konularında yazılar okudum.
Buradan hareketle şöyle bir formül uyguladım.

( kalemi defteri alın geçin ekran karşısına )

1. Aşama

Öncelikle sigara neden içmemeliyim? Sigarayı bırakmalı mıyım? Bırakacaksam neden? Bu soruları sorup yanıtlarını kendi kendimize inandırıcı biçimde vermeliyiz.

Eğer bu konuda sorduğumuz sorulara ikna edici yanıtlar verdi iseniz birinci aşama tamamlanmıştır.
Lütfen birinci aşamayı beş dakikada geçmeyin. Gerçekten uzun uzun ve anlamlı gerekçeler bulunuz. Gerekirse bunu yazınız. Bunu yaptığınızda 2. Aşamaya geçme hakkını elde edebildiniz demektir.

2. Aşama

İkinci aşamada; Sigaranın sizin kaç yıldır birlikte yaşadığınız, iyi ve kötü günlerinizde sizi hiç yalnız bırakmayan, dost mu düşman mı olduğuna karar veremediğiniz kimi zaman sevdiğiniz ama sonuçta ayrılmanızın da elzem olduğunu bildiğiniz bir madde olduğunu hatırdan çıkartmadan sigaradan AYRILIŞ TARİHİ'ni belirleyiniz.
Ayrılış tarihinizi gün olarak belirleyiniz. Örneğin: 29 Ekim 2008 gibi. Bu süre, kanaatimce ortalama 3 ay olmalıdır. Çok uzun veya çok kısa olmamalıdır.

3. Aşama

Ayrılık tarihini belirledikten sonra, rutin sigara içmeye devam ediyorsunuz. Sigara içerken her bir sigarayı yakmak için elinize aldığınızda, “BEN SİGARAYI 29 EKİM 2008 TARİHİNDE BIRAKACAĞIM” diye içinizden söyleneceksiniz. Bunu sigarayı içtiğiniz sürece de tekrar etmenizi öneririm.

4. Aşama.

Sigaradan ayrılık tarihinden önceki 30 günlük zaman dilimi. Bu dilim çok önemli. Bu dilimde “RUTİN BOZMA” teknikleri uygulanacaktır. Öncelikle, damak tadınıza uygun her gün içtiğiniz marka sigarayı almıyorsunuz. Her bir gün ayrı bir marka sigara alıyorsunuz. Bırakacağını günü kadar sürekli günlük değişik marka içiyorsunuz.

4.Aşamanın alt aşaması: Her kesin bir sigara içme rutini vardır. Örneğin: sabah kahvaltısını yapar yapmaz hemen yakmak, yemek üstüne yakmak, kahve ile içmek gibi. Burada bu rutinleri bozacağız. Kahvaltıyı yapınca değil kahvaltıdan önce veya hemen sonra değil yarım saat sonra içeceğiz. Gene yemek üzerine hemen değil daha önce veya sonra gibi…
Bir de bir sabah öğlen yemeğine kadar isteğiniz kadar sigara içip öğlen akşam yemeğine kadar bir tane bile içmeyin. Ertesi gün tam tersi. Sabah öğlene kadar hiç içmeyin öğlenden sonra istediğiniz kadar için.

Bu anlatılanların tamamını yaptığınız takdirde belirlediğiniz tarihte örnekteki 29 ekim 2008 günü sigara içme isteğinizin olmadığını hayret ederek göreceksiniz. İradeli olmalısın yoksa bırakamazsın sözlerinin de o kadar etkili olmadığını da..

Bir de mutlaka bol bol su içiniz. Yanınızdan mümkün olduğunca suyu eksik etmeyiniz.

Sigarasız günler dileğiyle saygılar sunarım.
Old 09-08-2008, 20:40   #10
Nur Deniz

Varsayılan Bende Bende

Hedef tarihim 6 aydır belli, 15 ekimde bırakacağım, daha önce denedim, içmedim ama , hayati fonksiyonlarım durdu. Hiç konuşmadım, gülmedim, yemedim, uyumadım , doktor tavsiyesi ile yine başladım. (Nasıl tavsiye ise). Bu fonksiyon meselesini aştım kendim için istiyorum. Gerekli dökümanlarımda hazır , hadi bırakalım gitsin.Teşekkürler hatırlatanlara.
Old 10-08-2008, 04:03   #11
berkan_555

Alıntı:
Yazan Uğur Tan
Sigarayı bırakma konusunda benim bir formülüm bulunmaktadır.
Ben bu formülü uygulayarak başarılı oldum ve tam 2 yıldır içmiyorum.

Sigarayı yaklaşık 16- 17 yıl içtim. Bıraktığım sıralarda günlük 1,5-2 paket arası içiyordum.

Bırakmadan önce internette bir araştırma yaptım.
Bazı hipnotizma, telkin konularında yazılar okudum.
Buradan hareketle şöyle bir formül uyguladım.

( kalemi defteri alın geçin ekran karşısına )

1. Aşama

Öncelikle sigara neden içmemeliyim? Sigarayı bırakmalı mıyım? Bırakacaksam neden? Bu soruları sorup yanıtlarını kendi kendimize inandırıcı biçimde vermeliyiz.

Eğer bu konuda sorduğumuz sorulara ikna edici yanıtlar verdi iseniz birinci aşama tamamlanmıştır.
Lütfen birinci aşamayı beş dakikada geçmeyin. Gerçekten uzun uzun ve anlamlı gerekçeler bulunuz. Gerekirse bunu yazınız. Bunu yaptığınızda 2. Aşamaya geçme hakkını elde edebildiniz demektir.

2. Aşama

İkinci aşamada; Sigaranın sizin kaç yıldır birlikte yaşadığınız, iyi ve kötü günlerinizde sizi hiç yalnız bırakmayan, dost mu düşman mı olduğuna karar veremediğiniz kimi zaman sevdiğiniz ama sonuçta ayrılmanızın da elzem olduğunu bildiğiniz bir madde olduğunu hatırdan çıkartmadan sigaradan AYRILIŞ TARİHİ'ni belirleyiniz.
Ayrılış tarihinizi gün olarak belirleyiniz. Örneğin: 29 Ekim 2008 gibi. Bu süre, kanaatimce ortalama 3 ay olmalıdır. Çok uzun veya çok kısa olmamalıdır.

3. Aşama

Ayrılık tarihini belirledikten sonra, rutin sigara içmeye devam ediyorsunuz. Sigara içerken her bir sigarayı yakmak için elinize aldığınızda, “BEN SİGARAYI 29 EKİM 2008 TARİHİNDE BIRAKACAĞIM” diye içinizden söyleneceksiniz. Bunu sigarayı içtiğiniz sürece de tekrar etmenizi öneririm.

4. Aşama.

Sigaradan ayrılık tarihinden önceki 30 günlük zaman dilimi. Bu dilim çok önemli. Bu dilimde “RUTİN BOZMA” teknikleri uygulanacaktır. Öncelikle, damak tadınıza uygun her gün içtiğiniz marka sigarayı almıyorsunuz. Her bir gün ayrı bir marka sigara alıyorsunuz. Bırakacağını günü kadar sürekli günlük değişik marka içiyorsunuz.

4.Aşamanın alt aşaması: Her kesin bir sigara içme rutini vardır. Örneğin: sabah kahvaltısını yapar yapmaz hemen yakmak, yemek üstüne yakmak, kahve ile içmek gibi. Burada bu rutinleri bozacağız. Kahvaltıyı yapınca değil kahvaltıdan önce veya hemen sonra değil yarım saat sonra içeceğiz. Gene yemek üzerine hemen değil daha önce veya sonra gibi…
Bir de bir sabah öğlen yemeğine kadar isteğiniz kadar sigara içip öğlen akşam yemeğine kadar bir tane bile içmeyin. Ertesi gün tam tersi. Sabah öğlene kadar hiç içmeyin öğlenden sonra istediğiniz kadar için.

Bu anlatılanların tamamını yaptığınız takdirde belirlediğiniz tarihte örnekteki 29 ekim 2008 günü sigara içme isteğinizin olmadığını hayret ederek göreceksiniz. İradeli olmalısın yoksa bırakamazsın sözlerinin de o kadar etkili olmadığını da..

Sigarasız günler dileğiyle saygılar sunarım.

Bu program gerçekten işe yarar gözüküyor.
Old 10-08-2008, 13:15   #12
Admin

O zaman ben de site yönetimi adına bu kampanyaya bir rica ile katkıda bulunayım: Bu konuyu sadece "kampanyayı destekleyen olumlu mesajlara" ayıralım, konu içinde cesaret kırıcı mesajlara yer vermeyelim. (örneğin : "bırakamazsınız!", "ben de bırakmıştım gene başladım", "boşuna uğraşmayın", "zaten sigara zararlı değil" vs.)
Old 10-08-2008, 22:54   #13
Uğur Tan

Alıntı:
Yazan Admin
O zaman ben de site yönetimi adına bu kampanyaya bir rica ile katkıda bulunayım: Bu konuyu sadece "kampanyayı destekleyen olumlu mesajlara" ayıralım, konu içinde cesaret kırıcı mesajlara yer vermeyelim. (örneğin : "bırakamazsınız!", "ben de bırakmıştım gene başladım", "boşuna uğraşmayın", "zaten sigara zararlı değil" vs.)

Aynen katılıyorum.

Ayrıca şunu hemen belirtmek isterimki, ben yukarda yazdığım metodu uyguladığımda bırakacağıma inanmıyordum. Ben bırakamam diyordum. En fazla öğlene kadar içmem sonra başlarım diyordum. O gün ne oldu anlamadım. Öğlen oldu, akşam oldu, gece oldu ama benim canım sigara çekmedi. Ertesi gün oldu. Sonraki gün oldu gene çekmedi. Sanki sigara içiciliğim hafızamdan silinmiş o güne dek hiç sigara içmemiştim.

DENEYİN BAŞARACAKSINIZ. BIRAKILMAZ SÖZÜNE İNANMIYORUM. BİZZAT CANLI DENEK OLARAK HAYKIRIYORUM.
Old 11-08-2008, 00:20   #14
Gülümse

Can dostlarim,

Sigarayi birakma cabalarinizi büyük bir heyecanla destekliyorum... Sigarayi birakirken sizi bekleyen iki zorluk var...

1. Nikotin yoksunlugu,
2. Fiziki aliskanliklar.

Nikotin yoksunluguna engel olmak icin, doktorlarin önerilerinin basinda nikotin sakizlari ile nikotin bantlari geliyor. Sigarayi biraktiginiz ilk iki hafta icinde bu bant ve sakizlar gercekten size büyük destek. Iki haftayi geçtikten sonra rahatlayacak ve iki ayi tamamladiginizda vücudunuz gerçek dengesini bulacaktir.

Önemli olan ikinci aliskanlik türünü atlatmakta... Öyle ya tv karsinda otomatik olarak yakilan sigara, çayin ya da kahvenin yaninda tüttürmeler... Iste bununla savasmak gercekten insani zorlayan konulardan bir tanesi...

Haddim olmayarak sigarayi birakmaya calisan dostlarima bir oneride bulunmak isterim. Sigarayi nelerle birlikte icmekten hoslaniyorsunuz ya da en cok ne zaman sigara iciyorsunuz.

Çay mi? Kahve mi? Sigarayi birakmadan önce bunlara veda edin. Onun yerini hiç tatmadiginiz zevklerle degistirin. Tabi bu cerez türü seyler olup elinize hakim olmak adina atistirmak olmasin. Bu tür sigaraya veda dönemleri bize kilo olarak geri dönecektir.

Onun yerine bol sivi yani su tüketin...
Old 12-08-2008, 00:34   #15
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sn. Gülümse'ye katılıyorum;

Siraga alışkanlığında nikotin alışkanlığı kadar el alışkanlığı da önemlidr:

Ben ilk bıraktığımda eşim uykuda komidinin üzerinde elimjin sigara aradığını söylemişti.

Doktorum bana evin düzenini değiştirmeme kadar önerilerde bulunmuştu.

Bu arada alkol iradeyi zayıflattığı için önümüze önemli bir engel olarak çıkabilecektir. Ben sigarayı bırakmak istayan arkadaşların bu süre için de alkol de almamasını öneririm. (Ben de 1 ay boyunca almayacağım)

Sigara içmek için çok uyandım ama içmeden yeniden uyudum.

Ben Bu cuma bırakıyorum

Sn. Saimin önerisine uyarak bugün de içmedim demeyeceğim (içeceğimi de sanmıyorum) ama içtiğim gün haber vereceğim. Tüm arkadaşlarıma sözümdür.

Saygılar.
Old 12-08-2008, 00:55   #16
Gülümse

Sigarayi biraktigim gunu ayi hatta saatine kadar bildigimi söylesem...

Sigarayi biraktigim gün tüm dostlarima bu kararimi sms ile bildirmis ve bu kararimi destekleyen o kadar güzel mesajlar aldim ki... Hatta bir dostum beni arayip sigarayi birakali tam 12 sene oldu senin de benim kadar bu konuda basarali olacagina inaniyorum demisti...

Sigarayi birakirken gercekten çevrenizde sizi destleyecek dostlariniz olacaktir. En azindan biz sizlerin yaninizdayiz...
Old 12-08-2008, 01:58   #17
Av. Muzaffer ERDOĞAN

bana yapılan önerilerden birisi: sizin için önemli bir günde bırakın, böylece hep sigarayı bırakalı ne kadar oldu diye düşünmezsiniz şeklinde olmuştu.

Anladığım kadarı ile siz in için bu önemli olmamış.

Benim için de önemli olmayacağını düşünüyorum.

Desteğiniz için sonsuz teşekkürler.

(Kendimi iyi doldurmuşum ama değil mi?)

Saygılar.
Old 13-08-2008, 00:52   #18
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sn. Nur Deniz;

Ben Ankara'da çinçin bağlarında yetiştim

Ankara'yı bilirseniz çinçinbağlarını da bilirsiniz.

Sigarayailkokul bitmeden başladım. Sanırım 3. sınıf idi.

ama dediğim gibi 10 yıl kada veya o kadar dan da erken sigarayı bırakabildim 6 ay buyunca.

Bu sadece kendinizi ikna etmenize bağlı.

Önceki mesajımda ne demiştim?

Seviyorum namussuzu

Ama sevsem de terkedeceğim.

Ne kadar namussuzum değil mi?

Saygılar
Old 13-08-2008, 01:06   #19
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Varsayılan Bir önceki mesaja ek masajdır.

Şimdi de eşim tutturdu. Bırakmazsan gideceğim diye.

hatun dur diyorum; bu kadar yıl dayandın. I ıh diyor

eşim beni terketmeye karar verdi bunca yıldan sonra. Ne yapayım?

Tanıdığınız iyi bir avukat var ise telefonunu verin. Ben boşanmak istemiyorum.
Saygılar.
Old 13-08-2008, 01:17   #20
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Düşündüm taşındım karımı bırakmaya karar verdim
Old 13-08-2008, 11:37   #21
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Şimdi de eşim tutturdu. Bırakmazsan gideceğim diye.

Len hatun dur diyorum; bu kadar yıl dayandın. I ıh diyor

Eşim beni terketmeye karar verdi bunca yıldan sonra. Ne yapayım?

Tanıdığınız iyi bir avukat var ise telefonunu verin. Ben boşanmak istemiyorum.
Saygılar.

Eşiniz yine şanslıymış. Boşanıp, kurtulacak. Yazılarınızı okumaktan gözlerim bozuldu.
Old 13-08-2008, 12:43   #22
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Düşündüm taşındım karımı bırakmaya karar verdim

Bu "düşünüp-taşınma" işlemi tam 11 dakika sürmüş.
Old 13-08-2008, 14:53   #23
sabire sanem yılmaz

Varsayılan sigaraya karşıyım

Hayatım boyunca sigara kullanmadım. kokusundan, görüntüsünden, bu nesneye dair olan herşeyden nefret ediyorum. Bırakmak isteyenlere psikolojik destek verebilirim.
Old 13-08-2008, 19:25   #24
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sabire sanem yılmaz
Bırakmak isteyenlere psikolojik destek verebilirim.

Hemen alayım.
Old 13-08-2008, 19:44   #25
Av.Mehmet Saim Dikici

Suat Bey çok sıgara içiyor hakikaten. Suat Beyin sıgara içmesine şahit olduktan sonra, "iyi ki içmiyorum" dedim.
Old 13-08-2008, 19:51   #26
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Saim
Suat Bey çok sıgara içiyor hakikaten. Suat Beyin sıgara içmesine şahit olduktan sonra, "iyi ki içmiyorum" dedim.

O nedenle her türlü desteğe açığım zaten. Psikolojik, sosyolojik, kültürel, maddi, manevi vs.vs...
Old 13-08-2008, 20:11   #27
ISIL YILMAZ

Bırakmayı düşünen herkese hayırlı muvaffakiyetler dilerim.
Old 13-08-2008, 20:22   #28
üye8180

Alıntı:
Suat bey gibi deneyimli ve birikimli iyi bir hukukçunun kendi kendini zehirlemesi ne acı.
Old 13-08-2008, 22:43   #29
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
O nedenle her türlü desteğe açığım zaten. Psikolojik, sosyolojik, kültürel, maddi, manevi vs.vs...

İstanbul/Anadaolu yakasında hipnoz yoluyla sıgarayı bırakma seansları yapılıyor. Ben böyle şeylere inanmazdım ama eşim 2 seansta bıraktı. Yani hiç bırakamaz diye düşünüyorduk. Öneririm.

Tabiki Sanem Hanım da psikolojik destek versin, garanti olsun.
Old 13-08-2008, 23:45   #30
Gemici

Varsayılan Sigara Nasıl Bırakılır?

Sigara konusu iyi sardı gördüğüm kadarı ile?

Sigara nasıl bırakılır peki? Var mı bir reçetesi?

Ben herkese uyacak bir reçete olabileceği konusunda şüpheliyim. Herkesin, zamanında sigara içip te bırakmış olan herkesin, kendisine, kendi kişiliğine bağlı bir bırakma yolu bir yöntemi vardır bence. Bırakmak isteyenler bırakmış olanların yöntemlerine bakarak kendilerine bir yöntem bulabilirler; diğerlerinin yöntemlerini olduğu gibi kopya etmenin bir faydası olabileceğini zannetmiyorum. Çünkü her yöntemde o yöntemi uygulayan kimsenin kişiliği, kararlılığı ve dayanma gücü vardır.

Bilinmesi gereken en önemli konu, sigarayı bırakmanın, sigarayı bırakma kararlılığına ve bu kararlılığı uygulama azmine bağlı oluşudur. Kendi kendisini sigarayı bıraktığına ve bırakacağına inandırmış olmayan kimse sigarayı bırakamaz. Eğer 'ben bundan sonra sigara içmiyorum ve içmiyeceğim' dediğinizde bu dediğinize içten inanmıyorsanız sigarayı bırakamazsınız. Aldığınız karara uyacağınıza kendi kendiniz ikna etmek zorundasınız.

Sigaraya sahiden bağlı gerçek bir tiryakinin 'sigarayı bırakmanın' kendiliğinden gelmiyeceğini ve belirli bir gelişime bağlı olduğunu bilmesi gerekir. Olgunlaşmamış meyve dalından kolay kolay, daha doğrusu durup dururken düşmez.

Diğer birçok katılımcının da belirttiği gibi sigara içme dürtüsünü herkes kendisine has belirli durumlarda duyar. Bazıları direksiyona geçince, bazıları yemekten sonra, bazıları canı sıkılınca, bazıları içki içince diğer bazıları sevinince. Önemli olan bu zor durumları atlatabilmekte. Masaya konan çerez tabağına saldırmaya benzer durum. Deneyin isterseniz, ne kadar karşı koyabilirsiniz sizi önünüzdeki çerezlere saldırmaya zorlayan isteğe karşı?

Bu kadar karamsar sözden sonra gelelim işin iyimser ve positif yününe.

Kaç sene sigara içtiğimi tam olarak bilemiyeceğim, belki otuz belki de kırk sene. Bildiğim tek şey uzun süre Dunhill ve arkasından kendi sardığım Old Holborn içmiş olmam. Dunhill'den Old Holbron'a geçişimin sebebi içtiğim sigara sayısını azaltmaya yönelikti, eğer kendim sararsam direkisyondayken az içeceğim beklentisi vardı. Kısa bir süre sonra otobanda 70-80 kilometre hızla araba sürerken sigara sarmasını öğrendim.

Haa bir de herkesin belirli bir sigara, bir tütün markası içme gerçeği var. Dunhill ve tadı ona yakın olduğu için Old Holborn'a alıştıktan sonra başka sigaralardan tat alamamaya başlamıştım. Bir seferinde tütünüm bittiği ve tütünümü başka yerde bulamadığım için saat 12 de 80 kilometrelik yoldan eve döndüğümü hatırlıyorum, akşam saat 8e kadar balık tutmaya gittiğim yerden.

Tüm bu anlattıklarımdan sonra her derde deva sigarayı bırakma yöntemimi açıklamamı bekliyenleri hayli kırıklığına uğratacağım gibime geliyor. Hiç bir yöntemim yok çünkü. Ama altı seneden fazla oldu, zincirleme sigara içen benim sigarayı bırakmam. Nezle olmuştum, içtiğim sigaralardan tat alamıyordum. Ne derler? O gün bugündür içmiyorum.

İlk zamanlarda sık sık gelen sigara içme arzusunu ve ataklarını başarıyla geri püskürttüm. Peşimi bıraktılar gibime geliyor. Bundan sonra geleceklerini de tahmin etmiyorum.

Sigarayı bıraksın diye kimseye nezle olmasını tavsiye etmem ama sigaranın tat vermediği anların sigarayı bırakmada büyük yardımı olacağını da unutmamak gerekir.

Nezle olmanın yerine masanızın üzerine en sevdiğiniz çerezleri ve sigara paketini koyup çerez yeme ve sigara içme arzunuza ne kadar karşı koyabileceğinizin bir denemesini yapın isterseniz. Gerçekten isteyenin iradesi ile bu arzuyu yenebileceğine inanıyorum.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi