Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ikinci evlilikte vasi olunmayan çocuğa karşı yukumlulukler

Konuyu Kilitleyin
Old 27-04-2020, 12:42   #1
Konuk

Dikkat Ikinci evlilikte vasi olunmayan çocuğa karşı yukumlulukler

Selamlar
Eşimin ilk evliliğinden 17 yaşında bir kızı var. Biz 5 yıldır evliyiz. Velayet annede. Kizi ayda 2-3 kere bizde kalır. Evimiz 3+1. Bir odanın kızına ait olması konusunda baba ısrarcı. Hali hazırda bir oda kız için döşenmiş durumda zaten. Bu eve 7 ay önce geçildi ve benim rızam alınmadan bu şekilde düzenlendi ev. 9 ay once psikolojik siddet nedeniyle 1 aylik uzaklastirma karari talep etmistim ve 2 ay kadar ayri kaldik. O zaman evim de yuvam da dagilmisti ama can meselesi olmustu durum. Sonra esim kizina yakin bu evi tutmuş. Aileler ısrarlar ve evliligin kurtulmasi umuduyla tekrar baristim. Dedigim gibi rizam olmadan ev bu sekilde duzenlenmisti bile. Derken 2 ay kadar önce kız annesiyle yakın bir şehre tasindi.
Son durumda benim küçük bir atölyem var ve korona kriz nedeniyle kapamak durumundayım. Esyalarimi evime getirip evimden çalışmak istiyorum. Çini sanatcisiyim. Eşim odanın kızına ait kalmasında ısrarcı. Eşyalarımı depoya koymamı söylüyor. Aile hukukumuz sarsılmak üzere tekrar. Haklar ve yükümlülükler konusunda aydınlatır misiniz. Özellikle de velayet annede ve korona nedeniyle kız gelemiyor bir durum varken ortada. Birkaç ay sonra da 18 e giriyor. Başka ilde yaşıyor anneyle.
Sağolunuz. Iyi ki varsınız
Old 27-04-2020, 20:36   #2
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Konuk
Selamlar
Eşimin ilk evliliğinden 17 yaşında bir kızı var. Biz 5 yıldır evliyiz. Velayet annede. Kizi ayda 2-3 kere bizde kalır. Evimiz 3+1. Bir odanın kızına ait olması konusunda baba ısrarcı. Hali hazırda bir oda kız için döşenmiş durumda zaten. Bu eve 7 ay önce geçildi ve benim rızam alınmadan bu şekilde düzenlendi ev. 9 ay once psikolojik siddet nedeniyle 1 aylik uzaklastirma karari talep etmistim ve 2 ay kadar ayri kaldik. O zaman evim de yuvam da dagilmisti ama can meselesi olmustu durum. Sonra esim kizina yakin bu evi tutmuş. Aileler ısrarlar ve evliligin kurtulmasi umuduyla tekrar baristim. Dedigim gibi rizam olmadan ev bu sekilde duzenlenmisti bile. Derken 2 ay kadar önce kız annesiyle yakın bir şehre tasindi.
Son durumda benim küçük bir atölyem var ve korona kriz nedeniyle kapamak durumundayım. Esyalarimi evime getirip evimden çalışmak istiyorum. Çini sanatcisiyim. Eşim odanın kızına ait kalmasında ısrarcı. Eşyalarımı depoya koymamı söylüyor. Aile hukukumuz sarsılmak üzere tekrar. Haklar ve yükümlülükler konusunda aydınlatır misiniz. Özellikle de velayet annede ve korona nedeniyle kız gelemiyor bir durum varken ortada. Birkaç ay sonra da 18 e giriyor. Başka ilde yaşıyor anneyle.
Sağolunuz. Iyi ki varsınız

Sayın Katılımcı,

-Evinizin bir odasının eşinizin önceki evliliğinden olan kızına tahsis edildiğini ancak kızın başka bir şehire taşındığını, gelip kalmasının pek olası olmadığını ayrıca bu odaya ihtiyacınız olduğunu; çini yapım aletlerinizi getirip çalışmak istediğinizi ancak eşinizin odayı bozmak istemediğini bu durumda hukuki bir çözüm olup olmadığını sormaktasınız.

-Olayınızın evlilik birliğinizi sarsacağını düşünüyorsanız Türk Medeni Yasasının 195.maddesi uyarınca aile mahkemesine başvurup hakimin müdahalesini isteyebilirsiniz. Hakim olayınızı evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin ihlali kapsamında görürse; psikolog/sosyolog dan da rapor aldırarak bir hüküm verecektir. Bu madde aşağıda yer almakta olup; hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan yardım almanızı öneriyoruz.

Alıntı:
I. Genel olarak
Madde 195 - Evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerin yerine getirilmemesi veya evlilik birliğine ilişkin önemli bir konuda uyuşmazlığa düşülmesi hâlinde, eşler ayrı ayrı veya birlikte hâkimin müdahalesini isteyebilirler.

Hâkim, eşleri yükümlülükleri konusunda uyarır; onları uzlaştırmaya çalışır ve eşlerin ortak rızası ile uzman kişilerin yardımını isteyebilir. Hâkim, gerektiği takdirde eşlerden birinin istemi üzerine kanunda öngörülen önlemleri alır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi