Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Bu da Sİze Ödev Olsun

Yanıt
Old 01-04-2011, 15:15   #1
Güldal

Varsayılan Bu da Sİze Ödev Olsun

Geçen gün öğretmen bir arkadaşla konuşuyoruz.Ucra köy ve ilçelerde eğitim ve öğretimin zorluklarından bahsetti.Çoğu zaman branşları olmayan derslere giriyor bazen hiç bilmedikleri ingilizce dersinde hocalık yapmak zorunda kalıyorlarmış.Peki sıkışınca ne yapıyorsunuz diye sorduğum da verilen cevap bana çocukluk yıllarımdan tanıdık geldi"EVEEEET BU DA SİZE ÖDEV OLSUN ARAŞTIRIN BAKALIM"
Sonra kendimizi düşündüm tüm konularda branşlaşıp uzmanlaşamadığımıza göre mutlaka bizim de bir taktiğimiz olmalı...En barizi "Dosyayı görmeden konuşamam"
O anda aklımıza bir türlü gelmeyen kanun maddesi Yargıtay içtihatı vs. Biz neler diyoruz acaba?
Old 02-04-2011, 12:39   #2
lawstudent

"Bu konuda tam olarak bilgi sahibi değilim,bir araştırma yapıp size bilgi verebilirim." Nasıl?
Old 03-04-2011, 21:39   #4
hakkaniyet_

Dosyayı görmem lazım her açıdan en uygun cevap diye düşünüyorum.Zira her olay kendine özgü, tamamını görmek mutlaka gerekli.Ayrıca aksi bir cevap, bizim AAÜT'da yer alan"danışma" başlığı altında düzenlenmiş görevimizi hafife almak olur.Dosyayı getirmekten üşenmeyecek müvekkil ise, gerçekten hukuki yardım isteme konusunda ciddidir ve bu durumda bizler de onlara dosyalarını incelememiz gerektiğini -tıpkı bir hekim gibi- söylemekten çekinmemeliyiz.Hekimleri düşünürsek gidiyoruz önce anemnezimizi alıyorlar,sonra beden muayenemizi yapıyorlar,bir sürü tetkik kan tahlili,mr,röntgen vs..Ancak bunca şeyden sonra hekimler ağızlarını açıp bir teşhis koyuyor.Ama can tatlı olunca kimse bu işleyişin dişına çıkmak noktasında bir itirazda bulunmuyor.Bize itiraz eden ise çok.Belki de dezavantajımız soyut bir iş yapıyor olmamız. Bunca uyuşmazlığın çıkmasına engel olabilecek bir formül aslında avukata danışmak,ama insanlar hep başını derde belaya soktuktan sonra avukatın kapısını çalıyor değil mi
Old 03-04-2011, 23:23   #5
Gemici

Alıntı:
Yazan Güldal
Peki sıkışınca ne yapıyorsunuz diye sorduğum da verilen cevap bana çocukluk yıllarımdan tanıdık geldi"EVEEEET BU DA SİZE ÖDEV OLSUN ARAŞTIRIN BAKALIM"
Sonra kendimizi düşündüm tüm konularda branşlaşıp uzmanlaşamadığımıza göre mutlaka bizim de bir taktiğimiz olmalı...
Uzmanlaşmadığımız, bilmediğimiz konularda taktik gereği başkalarını ve kendimizi mi kandıralım, yoksa taktiğe kaçmayıp konu hakkında bir fikrimiz ve bilgimiz olmadığını mı söyleyelim?

Saygılarımla
Old 04-04-2011, 13:51   #6
Güldal

Sn Gemici haklısınız ve olması gerekeni söylediğiniz kesin fakat gerçekte olayların böyle gelişmediğini düşünüyorum.Hukuk ve kanun maddeleri derya deniz ve gerçekten o an hatırlamadığımız durumlar olabiliyor.Bu halde bilmediğimizi söylemenin de kendimize yapacağımız bir haksızlık olduğunu düşünüyorum.Ben müvekkile yalan söyleyip yanlış yönlendirmekten bahsetmiyorum şayet öyle olsaydı belki "kandırmak" kelimesinden bahsedilebilirdi.Bilmemek ve ya hatırlamamak hukukçuların rahatlıkla bahsedebileceği bir durum değildir.Müvekkile ben bu konuda bilgi sahibi değilim demenin daha güzel bir yolu olmalı diye düşündüğümden meslektaşlarımdan görüş almak istedim.Yargıtay kararlarını inceleyip daha sonra kendilerine döneceğimi söyleyip telefon numarasını aldığım ve nihayetinde döndüğüm müvekkiller de olmuştur.Bunun adı kendini kandırmak ve ya müvekkili kandırmak olmamalıdır.
Old 04-04-2011, 14:31   #7
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Her alanda her şeyi bilmemiz bizden beklense de bu her zaman mümkün olmayabiliyor.

Bir bakayım,araştırayım diyorum.Aslında çoğu zaman bu müvekkilin de hoşuna gidiyor.Dosyasıyla ilgilenildiğini görüyor.

Bilmediğimiz konularda iş almayacak olursak bu mesleği benim gibi yeni başlayan arkadaşların hiç öğrenmeye çabalamaması gerekir diye düşünüyorum.

Günlerce bir dosya hakkında araştırma yaptığım oluyor ve bence bu çokta yadsınacak bir durum değil.
Old 04-04-2011, 14:46   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Güldal
Geçen gün öğretmen bir arkadaşla konuşuyoruz.Ucra köy ve ilçelerde eğitim ve öğretimin zorluklarından bahsetti.Çoğu zaman branşları olmayan derslere giriyor bazen hiç bilmedikleri ingilizce dersinde hocalık yapmak zorunda kalıyorlarmış.Peki sıkışınca ne yapıyorsunuz diye sorduğum da verilen cevap bana çocukluk yıllarımdan tanıdık geldi"EVEEEET BU DA SİZE ÖDEV OLSUN ARAŞTIRIN BAKALIM"
Sonra kendimizi düşündüm tüm konularda branşlaşıp uzmanlaşamadığımıza göre mutlaka bizim de bir taktiğimiz olmalı...En barizi "Dosyayı görmeden konuşamam"
O anda aklımıza bir türlü gelmeyen kanun maddesi Yargıtay içtihatı vs. Biz neler diyoruz acaba?

Benim bilmediğim yok ki...

Alıntı:
Yazan Gemici
Uzmanlaşmadığımız, bilmediğimiz konularda taktik gereği başkalarını ve kendimizi mi kandıralım, yoksa taktiğe kaçmayıp konu hakkında bir fikrimiz ve bilgimiz olmadığını mı söyleyelim?

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi