Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Görevsizlik-davanın açılmamış sayılması...

Yanıt
Old 04-12-2007, 18:22   #1
gugule

Varsayılan Görevsizlik-davanın açılmamış sayılması...

Hizmet akdinden doğan eğitim gideri ve cezai şart alacağı ilamsız icra takibine konu edilmiş itiraz üzerine iş mahkemesi sıfatıyla asliye hukuk mahkemesine itirazın iptali davası açılmıştır. Dava, "Asliye Hukuk Mahkemesi" başlığı altında karara bağlandıktan sonra temyiz edilmiş, 19 VE 13 HD'lerinin görevsizlik kararı ile 9.HD'ne gelmiş bu dairenin esastan bozması üzerine dosya asliye hukuk mahkemesince yeniden görülmeye başlamış ve yeni iş mahkemesi faaliyette olduğu gerekçesiyle 29.05.2007 tarihinde her iki tarafa tefhimle görevsizlik kararı verilmiştir. İlgili kararda ayrıca "kararın kesinleşmesinden sonra talep halinde dosyanın yetkili ve görevli iş makemesine gönderilmesine" şeklinde karar verilmiştir. İlgili görevsizlik kararı 14.08.2007 günü davacı vekiline tebliğ edilmiş 13.09.2007 tarih havaleli dilekçe ile de davacı vekilince dosyanın görevli iş mahkemesine gönderilmesi talep edilmiştir.

1-İlgili dava iş mahkemesi sıfatıyla açıldığında mahkeme kararında "(iş)" mahkemesi olarak belirtilmemişse verilen karar asliye hukuk sıfatıyla mı verilmiştir?
2-Asliye hukuk sıfatıyla verilmiş te olsa dava konusu itibariyle süreler iş davaları sürelerine tabi midir? Dava konusu itibariyle HUMK 176/6.maddeye göre adli tatilde süreler işlemekte midir?
3-Görevsizlik kararı ne zaman kesinleşmiştir?
4-Dosyanın görevli iş mahkemesine gönderilmesini talep etme süresi ne zaman dolmuştur?(Davanın açılmamış sayılması kararı verilmesi açısından)

Yukarıda belirtilen hususlarda yardımcı olacak meslektaşlara teşekkür ederim..
Old 04-12-2007, 23:24   #2
Av. Can DOĞANEL

Mahkemenin İş Mahkemesi sıfatıyla karar verip vermediği ve karara karşı hangi sürede temyiz yoluna başvurulacağı kararda belirtilmiştir. Bu belirtme yanlış bile olsa söz konusu hükme karşı yasa yoluna başvurulmadığından hüküm bu şekilde kesinleşmiş ise dosyanın gönderilmesi istenen mahkemenin kesinleşmiş yargı kararını yok sayarak hüküm kurması mümkün değildir.
Eğer kararda tefhimden itibaren 8 günlük süre içerisinde denilmişse ve bu süre içerisinde süre tutum dilekçesi verilmemişse karar kesinleşmiştir. Ancak yeni bir İş Mahkemesi kurulan yerde mahkemenin bu şekilde karar verdiğini sanmıyorum. Eğer, tebliğden itibaren 15 gün içerisinde denilmişse karar tebliğe çıkartılmamış ise çıkartılıp kesinleşmesi beklendikten sonraki 10 gün içerisinde dosyanın görevli mahkemeye gönderilmesi istenebilir. Ayrıca yeni mahkeme kurulması nedeniyle mahkemenin dosyadan el çekmesi halinin teknik anlamda görevsizlik niteliğinde olmadığından vekalet ücretine sebebiyet vermemesi gerektiği yönünde kararlar hatırlıyorum. Ancak bu mantıkla, bu tip kararların HUMK 193. maddesinden bağışık olup olmayacağı hususunda bir yorum var mıydı hatırlayamıyorum.
Sonuç olarak mahkeme hangi sıfatla ve hangi temyiz süresini göstererek karar vermiş olursa olsun karar yanlış da olsa bağlayıcı olduğundan o karara uygun davranmanız gerekecektir. Tebliğden temyiz süresi başlatmışsa temyiz edebilir veya 15 gün bekleyip kesinleştikten sonra dosyanın gönderilmesi istenebilir.
Old 08-12-2007, 13:00   #3
gugule

Sayın Doğanel açıklamanız için teşekkür ederim..Ancak hüküm şu şekilde yazılmıştır:"yargılama yapmak görevinin iş mahkemesine ait olduğu anlaşılmakla ve yargı çevremiz içerisinde iş mahkemesinin faaliyette bulunması sebebiyle görevsizlik kararı vermek gerekmiş ve...HÜKÜM:-Dava dilekçesinin görev yönünden reddine,mahkememizin görevsizliğine,
-Karar kesinleştiğinde talep halinde dosyanın yetkili ve görevli...iş mahkemesine gönderilmesine....dair yasa yolu açık olmak üzere...taraf vekillerinin yüzlerine karşı verilen karar .......29.05.2007
Bu doğrultuda, dava konusu hizmet akdinden doğduğuna göre kararın kesinleşmesi tefhimle mi başlar, tebliğ ile mi?
Old 08-12-2007, 13:20   #4
Av. Can DOĞANEL

Anladığım kadarı ile siz davalı vekilisiniz. 14.08.2007'de tebliğ edilen karar üzerine 13.09.2007'de gönderilmesinin istenmesi gecikmiş bir taleptir. HUMK 176. maddesi uyarınca sürenin Adli Tatil sonuna kadar uzadığı savunması yapılamaz diye düşünüyorum. Dava açılmamış sayılmalıdır.
Old 10-12-2007, 15:49   #5
gugule

Sayın Doğanel, açıklayacı bilgilendirmeniz için teşekkür ederim..

Ben de sizinle aynı fikirdeyim ve bu doğrultuda yazılı itirazlarımı verdim. Hakimle yaptığım şifahi görüşmede "davanın açılmamış sayılmasına" karar verme görevinin görevsizlik kararı veren mahkemeye ait olduğunu söyledi. Ben, re'sen her aşamada dikkate alınacağını, ve dosyanın gönderildiği mahkemece karar verilmesi gerektiği kanaatindeyim. Bu konuda içtihad gösterebilrseniz sevinirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi