Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi Hukuk eğitimi sonrası meslek seçimi ile Avukatlık veya Hakimlik/Savcılık Stajı ile ilgili konular

Hakimlik Sınavı

Yanıt
Old 29-03-2007, 13:06   #31
sedaşen

arkadaşlar 24 martta yapılan adli hakimlik sınavına girdim.64 alan bilgisi 36 genel kültürden netim var.sanırım bu puanlarla barajı geçemem ama bi fikri olan varsa en az kaç netle giriliyo acaba?yani bu konudaki taban puanlar hakkında bilgisi olanların fikirlerini merak ediyorum.Çok teşekkürler herkese...
Old 29-03-2007, 13:55   #32
judge21

bir arkadaşım 70 alan, 45 gen.yetenek ,cevap sayısıyla sınavdan 80 almıştı...
Old 29-03-2007, 19:00   #33
sedaşen

Judge21 çok teşekkür ederim cevabın için.Bu konuda standart sapmalar çok önemli rol oynuyor sanırım.
Old 31-03-2007, 22:30   #34
avbora

adli hakimlik sınavında barajı geçmek için en az kaç soru cevaplamam gerekir 70 alan 48 genel yetenekle barajı geçebilirmiyim.
Old 01-04-2007, 20:50   #35
sedaşen

Boraozkan bu konuda net birşey söylemek mümkün olmuyor çünkü daha öncede belirttiğim gibi standart sapmalar ve sınava giren kişi sayısı çok önemli.Mesela 2006 Nisan ayındaki sınavda 71 alan bilgisi 41 genel kültür alan bi arkadaşım 70 barajını geçememişken, başka bir arkadaşım 61 alan bilgisi 45 genel kültürle 2005 kasımdaki sınavı kazanmıştı.Ama puanın güzel umarım olur.
Old 02-04-2007, 13:17   #36
AV.ELİF GÖKDEMİR

Ben Merak Edenlere Hakİmlİk Sinavlaryla İlgİlİ Genel Kaynaklari Soyleyeyim Bugun İdarİ Yargi Hakİmlİk MÜlakatina Gİrdim.bİraz İlgİlendİĞİm İÇin Yardimci OlabİlceĞİmİ DÜŞÜnÜyorum..anayasa Ve İdare Hukukundan SavaŞ Yayinevİ Yeterlİ.yİne Aynİ Şekİlde Medenİ Hukuk EŞya Ceza Genel De Yeterlİ Ama Tİcaret Ve BorÇlaryeterlİ DeĞİl.borÇlari Ahmet KiliÇoĞlunun Kİtabindan Bİr GÜzel Okuyun.mehmet Bahtİyarn Tİcaretlerİ Yeterlİ Hele De Son DÖnemlerdekİ Tİcaret Sorulari İÇn Fazla Bİle Dİyebİlİrz.ceza Usulu Kanundan Okuyun.themİs Soru Bankasi Olarak İyİ Ve Bİr De Refarans Var O Da İyİ Ama Sorulari Az.İdari Yargi HakİmlİĞİne Gİrmek İsteyenler İÇİnse Vergİ Genel Ve Özel İÇİn Bİraz AĞir Ama Net Ve Kalici Bİlgİler Vermesİ AÇisindan Nurettin Bİlİcİ Çok İyİ.malİyeye Murat İnsan Kaynaklari Var Oradan ÇaliŞabİlİrsİnİz Dİyebİlİrİm.İdarİ Yargiya Da M.İnsan Kaynaklarindan ÇaliŞip Kanunu İyİ Okuyun.ve Kesnlİkle GeÇmİŞ Yil Sorularini DoĞru Kaynakalardan ÇÖzÜn.ekİmdekİ İdarİ Sinavnda 20den Fazla Soru Ayniydi Vergİden.İktİst İÇİn BİrŞey DİyemeyeceĞİm ÇÜnkÜ Anlamiyorum Onu. Ama Sİz Ondan Da GeÇmİŞ Yil Sorulariyla En Azindan İsİmlere GÖrÜŞlere Bakin.benİm SÖyleyeceklerİm Bu Kadar. İnŞallah Faydali Olur.
Old 02-04-2007, 13:25   #37
AV.ELİF GÖKDEMİR

ArkadaŞlar Pekİ 80 Alan Bİlgİsİ 35 Genel KÜltÜr Baraji GeÇmeye Yeter Mİ Bİlgİsİ Olan Var Mi?
Old 02-04-2007, 15:15   #38
Eren Köse

Varsayılan staj farkı var mı?

merhaba.Ben hukuk Fakültesi Öğrencisiyim.Aklıma takılan şu ki;mesela hakimliğe başlarken stajı zorunlu olarak yapıyoruz tamam;ancak hakımlığı bırakıp avukatlık yapmak ıstedıgımızde tekrar avukatlık stajı yapacakmıyız?aynı sey tesı ıcın de gecerlı.tesekkur ederim..
Old 03-04-2007, 12:46   #39
faruksa

Alıntı:
Yazan Eren Köse
merhaba.Ben hukuk Fakültesi Öğrencisiyim.Aklıma takılan şu ki;mesela hakimliğe başlarken stajı zorunlu olarak yapıyoruz tamam;ancak hakımlığı bırakıp avukatlık yapmak ıstedıgımızde tekrar avukatlık stajı yapacakmıyız?aynı sey tesı ıcın de gecerlı.tesekkur ederim..
Alıntı:

Madde 4 - (Değişik madde: 02/05/2001 - 4667/4. md.)
Adli, idari ve askeri yargı hakimlik ve savcılıklarında, Anayasa Mahkemesi raportörlüklerinde, Danıştay üyeliklerinde, üniversiteye bağlı fakültelerin hukuk bilimi dersleri dalında profesörlük, doçentlik, yardımcı doçentlik görevlerinde dört yıl, kamu kurum ve kuruluşlarının hukuk müşavirliği görevinde on yıl süre ile hizmet etmiş olanlarda 3 üncü maddenin (c) ve (d) bentlerinde yazılı koşullar aranmaz.
Alıntı:

Madde 3 - (Değişik madde: 30/01/1979 - 2178/1 md.)
Avukatlık mesleğine kabul edilebilmek için :
a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
b) Türk hukuk fakültelerinden birinden mezun olmak veya yabancı memleket hukuk fakültesinden mezun olup da Türkiye hukuk fakülteleri programlarına göre noksan kalan derslerden başarılı sınav vermiş
bulunmak,
c) Avukatlık stajını tamamlayarak staj bitim belgesi almış bulunmak,
d) (Ek bend: 02/05/2001 - 4667/1. md.) Avukatlık sınavını başarmış olmak.(kaldırıldı)
e) Levhasına yazılmak istenen baro bölgesinde ikametgahı bulunmak,
f) Bu Kanuna göre avukatlığa engel bir hali olmamak gerekir.

bu düzenlemeler doğrultusunda tekrar staj yapmaya gerek yoktur.saygılarımla
Old 04-04-2007, 23:45   #40
Canavar Avukat

Arkadaslar merhaba,
Sadece merak ettigim icin genel bir izlenim almak istiyorum. Sadece Hakim ve savcilik dusunen adaylar acaba sinav zamanina kadar hazirlik icindeyken ote yandan avukatlik stajlarini da baslatiyorlar mi ?
Old 05-04-2007, 08:29   #41
ultrantalya

arkadaşlar ben de sınava girdim benim tahminim 73 hukuk 40 genel kültür kazanır. ben de 80 hukuk 44 genel kültür yaptım ama o kadar çok 75 ve üstü alan arkadaşım da var ki . ben ce geçen nisandaki sınavın puanlama tablosuna bakın ösymnin sitesinden o bir hayli aydınlatıcı olur.
bu arada batur arkadaşıma tavsiyem eğer gerçekten hakim-savcı olmak istiyorsan stajını başlatma ben ve benim gibi bi çok arkadaşım başlatmadık bizim sınav sonuçlarına göre de iyi ki öyle yapmışız.
Old 05-04-2007, 08:32   #42
faruksa

Alıntı:
Yazan Batur77
Arkadaslar merhaba,
Sadece merak ettigim icin genel bir izlenim almak istiyorum. Sadece Hakim ve savcilik dusunen adaylar acaba sinav zamanina kadar hazirlik icindeyken ote yandan avukatlik stajlarini da baslatiyorlar mi ?
Sayın batur,hakimlik ve savcılık sınavlarına hazırlanırken avukatlık stajını başlatmamak kanaatimce menfaatine olacaktır.Zira stajın yoğun geçmesi,yorgunluk ve yeterlilik duygusu sınava iyi bir şekilde hazırlanmana engel olabilir.Tabiki herşeyden önemlisi senin plan ve programın yani hedeflerin eğer gercekten hakim veya savcı olmak istiyorsan avukatlık stajını başlatmaman menfaatinedir.saygılarımla
Old 05-04-2007, 15:00   #43
Canavar Avukat

sagolun dostlar ben genel izlenim almak icin sormustum kendi adima konusmam gerekirse artik baslatmis bulundum cunku staj ucreti ve kredi her ne kadar az bir meblag da olsa hem kalemliklerde yapilan isler hem de icra hacize cikmalar vs olayin icine girip ne olup ne bittigini ogrenmemi sagliyor ve de o parayi almaya ihtiyacim var ama 2007 de yeni basvuru acilacak olursa hedefim kesinlikle hakim savcilik avukatlik stajini yarida birakip terkedicem eger ki kazanirsam.

sinava girmis veya girecek olan arkadaslar sizler insallah kazanirsin istediginiz gibi olur hersey ama kazanamadiginiz taktirde yine genel olarak planlariniz nelerdir dusuncelerinizi paylasir misiniz ?
Old 05-04-2007, 17:03   #44
mehtapa99

ben idari hakimlik sınavı olup olmayacağını merak ediyorum aslında. bu konuda duyum alan var mı?
Old 13-04-2007, 19:15   #45
şirin

Arkadaşlar merhaba.Haziran ayı içersinde adli yargı hakimlik sınavı yapılacağı söyleniyor.Bu konuda bilginiz var mı? Henüz bir sınav ilanı yok,açıkcası bana pek makul ve inandırıcı gelmiyor.Yönetmelik gereği sınav ilanının üç ay önce yapılması gerekmiyor mu?
Old 14-04-2007, 11:17   #46
faruksa

Alıntı:
Yazan şirin
Arkadaşlar merhaba.Haziran ayı içersinde adli yargı hakimlik sınavı yapılacağı söyleniyor.Bu konuda bilginiz var mı? Henüz bir sınav ilanı yok,açıkcası bana pek makul ve inandırıcı gelmiyor.Yönetmelik gereği sınav ilanının üç ay önce yapılması gerekmiyor mu?
Sayın Şirin bu konuda kesin birşeyler söylemek zor.Ancak Hakimlik ve Savcılık Kurslarının nisan ayı itibari ile derslere başaladığını duydum.Bu dersleri veren dershaneler adalet bakanlığı ile sürekli iletişim içinde ve sınav yapılmadan üç ay önce kurs açmaktadırlar.Tabi bunlar sadece izlenim.İllaki sınav yapılacak diyemem.Ama yakın zamanda eğer engeller olmazsa yapılacak
Daha doğrusu 24 marttaki sınav açıklansın ve şu Danıştay Yarsav Va Adalet Bakanlığı çekişmesi bitsin .Herşey Netleşecek.Saygılarımla
Old 14-04-2007, 12:38   #47
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan faruksa
Sayın Şirin bu konuda kesin birşeyler söylemek zor.Ancak Hakimlik ve Savcılık Kurslarının nisan ayı itibari ile derslere başaladığını duydum.Bu dersleri veren dershaneler adalet bakanlığı ile sürekli iletişim içinde ve sınav yapılmadan üç ay önce kurs açmaktadırlar.Tabi bunlar sadece izlenim.İllaki sınav yapılacak diyemem.Ama yakın zamanda eğer engeller olmazsa yapılacak
Daha doğrusu 24 marttaki sınav açıklansın ve şu Danıştay Yarsav Va Adalet Bakanlığı çekişmesi bitsin .Herşey Netleşecek.Saygılarımla

Basladigini soylediginiz kurslar hangileridir telefon adres bilgileri veya ucret konusunda bilginiz var mi ?
Old 14-04-2007, 13:52   #48
AV.ELİF GÖKDEMİR

Sayın BATUR77 yanlış kişiye mesaj gönderiyorsunuz, kurslar hakkında bir bilgim yok.Ben kursa gitmedim,ve fayadalı olcağını da düşünmüyorum,eğer vaktiniz varsa gerkli kaynakları alın ve evde çalışın.Ben öyle yapıyorum idari yargı hakimliğini öyle kazandım ve mülakatlar açıklanırsa onları bakliyorm ,yani kurslar pek faydalı olmaz fikrimce konuları çalştktan sonra bol bol soru çözün bence ,kolay gelsın.
Old 14-04-2007, 13:55   #49
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan AV.ELİF GÖKDEMİR
Sayın BATUR77 yanlış kişiye mesaj gönderiyorsunuz, kurslar hakkında bir bilgim yok.Ben kursa gitmedim,ve fayadalı olcağını da düşünmüyorum,eğer vaktiniz varsa gerkli kaynakları alın ve evde çalışın.Ben öyle yapıyorum idari yargı hakimliğini öyle kazandım ve mülakatlar açıklanırsa onları bakliyorm ,yani kurslar pek faydalı olmaz fikrimce konuları çalştktan sonra bol bol soru çözün bence ,kolay gelsın.

Merhaba,
Faruksa isimli arkadasa cevaben sormustum, size degil ama bilgi icin tesekkur ederim
Old 22-04-2007, 12:41   #50
gülşah

Arkadaşlar hazır konu açılmışken adli-idari yargı hakim ve savcılık kursları diye kurlar var.Biraz araştırma yaptım kurs fiyatları hiç de az değil.sanırım 3 aylık bir kurs süresi var. bu kurslara giden veya bilgisi olan var mı acaba? çünkü bu kurslara gitmak için şehir bile değiştirmek gerekiyor duruma göre.. ve ben kararsız kaldım okuldan sonrası için..bilgi ve görüşler için şimdiden teşekkürler..
Old 23-04-2007, 08:28   #51
AV.ELİF GÖKDEMİR

Merhabalar gülşah eğer hakim olmaya karar verdiysen çalışmalarını şimdiden yönlendirmelisin .Çünkü ben de kararlıydım hakimlikte ,ama hele bir okul bitsin çalışırz ,ikisi aynı anda gitmeez, finallerİ falan birlikte yürütemem demiştim ve çalışmaya okulu bitirrdikten sonra başladım ama o zaman da farklı sorunlar çıkabiliyor onun için siz herşeye hazırlıklı olmalısınız ve enazından belli dersleri şimdiden bitirmelisiniz diye düşünüyorm ve bu nedenle kaynak seçimini iyi yaptıktan sonra kursa gerek yok bence ;çünkü herşeyi kursta anlatamayabilirler konular fazla ve ayrıntılı. Onun için sizi ve durumunuzu sizden daha iyi bilecek kimse yoktur .siz panik yapmadan ana dersleri bitirmeye bakın bence şimdidden kolay gelsın
Old 27-04-2007, 14:15   #52
Av.Mustafa Çolak

hacı senin işin baya zor biz hukukçu olarak baya korkuyoruz bu sınavdan umarım kazanırsın...
Old 27-04-2007, 19:20   #53
faruksa

Varsayılan Adli Hakimlik Hakkında Duyuru

Alıntı:

ADLÎ

YARGI HÂKİM VE SAVCI ADAYLIĞI YAZILI SINAVI HAKKINDA DUYURU

Alıntı:

500 adlî yargı hâkim ve savcı adayı alımı ile ilgili olarak ÖSYM tarafından 25/11/2006 tarihinde yapılacağı ilan edilip, ertelenen yazılı sınavıyla ilgili gelişmeler 02/03/2007 tarihinde Bakanlığımız internet sitesinden ilgililere duyurulmuş ve söz konusu yazılı sınav 24/03/2007 tarihinde ÖSYM tarafından yapılmıştır.
Bu kez, yazılı sınavın sonuçları henüz açıklanmadan Danıştay İdarî Dava Daireleri Kurulunun 29/03./007 tarihli ve 2007/235 Y.D. İtiraz nolu kararıyla (Ek 1) Adlî ve İdarî Yargıda Hâkim ve Savcı Adaylığı Yazılı Sınav, Mülâkat ve Atama Yönetmeliğinin bir kısım maddelerinin 2007/234 Y.D. İtiraz nolu kararla yürütmesinin durdurulduğu belirtilerek bu konuda karar verilmesine yer olmadığına, sınavın mülâkata ilişkin kısmının yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir.
Anılan karar doğrultusunda mevzuatta değişiklik yapılması hususunda çalışmalara başlanmıştır. Söz konusu çalışmalar bitirildikten sonra yazılı sınavı kazanan adayların mülâkata çağrılmaları ile ilgili olarak ayrıca duyuru yapılacaktır.
Kamuoyuna ve ilgililere duyurulur.26.04.2007
Ek 1: Danıştay İdarî Dava Daireleri Kurulunun 2007/235 Y.D. İtiraz nolu Kararı

Bundan ibaret
Old 27-04-2007, 19:47   #54
Canavar Avukat

Mahçup

Alıntı:
Yazan faruksa

[/center]

Bundan ibaret

Merhaba,
Bu halen 2006 yili basvurularini ilgilendiren bir durum. Merak icinde 2007 basvurularinin acilmasini beklemekteyim. Bilgilendiren arkadaslara duyrulur
Old 29-04-2007, 13:18   #55
faruksa

Alıntı:
Yazan Batur77
Merhaba,
Bu halen 2006 yili basvurularini ilgilendiren bir durum. Merak icinde 2007 basvurularinin acilmasini beklemekteyim. Bilgilendiren arkadaslara duyrulur
Alıntı:
Sınav Türkiye şartlarında özellikle bu dönemde Adalet Bakanlığını çok meşgul eden bir konu olmayacaktır.Erken seçim tartışmaları neticesini erken bulursa bir ihtimal..Seçime üç ay kala değişen Adalet bakanı ile sınav seçim sonrasına kalabilir.Sadece tahmin ((
Ayrıca Danıştay daki davanın akıbeti henüz belli değil.Ve 24 martta yapılan sınavda mülakata girmeye hak kazanan ve idari mulakata giripte açıklama bekleyen arkadaşların bile geleceklerinden şüphe eder oldum.Kimse beni yanlış anlamasın.Bu belirsizlikler içinde yeni bir sınav Biraz zor gibi..Görünen bundan ibaret..İnşallah yanılıyorumdur.saygılar..
Mesajım çok kısaymış bu nedenle bundan ibaret demiştim .Saygılarımla
Old 04-05-2007, 23:36   #56
seda2005

merhaba arkadaslar 2007 idari hakimlik sinavi basvuru tarihi hakkinda bilgisi olan varsa bana yardimci olabilir mi?
Old 05-05-2007, 22:27   #57
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan seda2005
merhaba arkadaslar 2007 idari hakimlik sinavi basvuru tarihi hakkinda bilgisi olan varsa bana yardimci olabilir mi?

merhaba ben de yakindan takip etmeye calisiyorum bu sene icinde 2 tane sinav yapilacagina dair surekli bir duyum mevcut ama tam tarih belli degil senin gibi izlemedeyiz
Old 06-05-2007, 19:20   #58
Seyda

Ne şanssız bir dönemmişiz ki sınav için dava açmayan kalmadı Cumhurbaşkanlığının durumundaki belirsizlik, erken seçim kararı gibi durumlardan sonra bu sene 2 sınav değil bir sınav bile yapılması bence bir mucize olur..Yakın tarihte bir sınav yapılmasını beklemiyorum..Umarım yanılıyorumdur!!!
Old 06-05-2007, 20:46   #59
Canavar Avukat

Alıntı:
Yazan Seyda
Ne şanssız bir dönemmişiz ki sınav için dava açmayan kalmadı Cumhurbaşkanlığının durumundaki belirsizlik, erken seçim kararı gibi durumlardan sonra bu sene 2 sınav değil bir sınav bile yapılması bence bir mucize olur..Yakın tarihte bir sınav yapılmasını beklemiyorum..Umarım yanılıyorumdur!!!

Biz de avukat olur para kazaniriz dunyanin sonu degil ya, hakimlik savcilik calismanin yani sira biraz da kaderin cilvesi ve sans faktoru, ama avukatlik elde var bir

hayirlisi
Old 07-05-2007, 15:13   #60
faruksa

Alıntı:
Yazan Seyda
Alıntı:
Sınav Türkiye şartlarında özellikle bu dönemde Adalet Bakanlığını çok meşgul eden bir konu olmayacaktır.Erken seçim tartışmaları neticesini erken bulursa bir ihtimal..Seçime üç ay kala değişen Adalet bakanı ile sınav seçim sonrasına kalabilir.Sadece tahmin ((
Ayrıca Danıştay daki davanın akıbeti henüz belli değil.Ve 24 martta yapılan sınavda mülakata girmeye hak kazanan ve idari mulakata giripte açıklama bekleyen arkadaşların bile geleceklerinden şüphe eder oldum.Kimse beni yanlış anlamasın.Bu belirsizlikler içinde yeni bir sınav Biraz zor gibi..Görünen bundan ibaret..İnşallah yanılıyorumdur.saygılar..

Sayın şeyda hemfikiriz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi