Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Hukukçu olmayan üyelerimizin hukukla ilgili sorularına ayrılmış iletişim alanı. Lütfen Dikkat : THS bir hukuki danışmanlık sitesi değildir ve bu foruma da "hukuki danışma" niteliği taşıyan sorular yöneltilemez. Alanda soru sormadan önce lütfen Hukuk Soruları Alanı Kural ve İlkelerimizi okuyunuz.

Mavi Kart Sahibi Avukat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-12-2008, 14:26   #1
Adeviye Okutan

Varsayılan Mavi Kart Sahibi Avukat

İnternette araştırmalarım sonucunda istediğim bilgiye ulaşamadım açıkcası.

Ben Danimarka vatandaşıyım Türkiye'de Hukuk eğitimi alıyorum, amacım Türkiye'de avukatlık yapmak, fakat yabancı uyruklular Türkiye'de avukatlık yapamıyor bildiğim kadarı ile (barolar birliğinden özel izinle belki). Birde doğuşdan Türk vatandaşlığım olduğu fakat reşit olmadan bunu kaybettiğim için, 18 yaşımı doldurduğumda bir de Mavi Kart başvurusu yapıp onu aldım.

Mavi Kart'a sahip olduğum için Türkiye'de, vatandaşlığımdan feragat etmeden, avukatlık yapmam mümkün mü?

İçişleri Bakanlığının sitesinden şu bilgye ulaştım;

5203 Sayılı Kanun hangi hakları saklı tutmuştur ?
*Türkiye Cumhuriyetinin milli güvenliğine ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla;
*Askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü, seçme-seçilme, kamu görevlerine girme,
muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları dışında,
*Sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tabi olmak şartıyla, Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam ederler.

fakat avukatlık ile ilgili özel bir düzenleme var mı bilmiyorum. Avukatlık kanununa mı bakmam gerekiyor?

Ben açıkcası Danimarka vatandaşlığından çıkmak istemiyorum, orada doğdum orada büyüdüm; orası benim için Türkiye'den daha çok vatan aslında; Türkiye'de 1 orada 19 yıl yaşadım. Böyle bir seçim yapmak zorunda kalmak istemiyorum.
Old 22-12-2008, 17:16   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

2527 sayılı, Türk Soylu Yabancıların Türkiye'de Meslek ve Sanatlarını Serbestçe Yapabilmelerine, Kamu Özel Kuruluş veya İşyerlerinde Çalıştırılabilmelerine dair Kanunu inceleyin.

Saygılarımla...
Old 30-09-2009, 14:09   #4
Evrim İnan

Varsayılan Pembe/Mavi Kart

'403 SAYILI TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNUNUN 29.MADDESİ, 29.06.2004 TARİHLİ 5203 SAYILI TÜRK VATANDAŞLIĞI KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN İLE DEĞİŞTİRİLDİ...

11.02.1964 tarihli, 403 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 29.maddesi, 29.06.2004 tarihli 5203 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile değiştirilmiştir. Adı geçen maddenin önceki şeklinde, Türk vatandaşlığını kaybeden kişiler, ikamet, gayrimenkul edinme ve ferağı, miras ve çalışma gibi konularda ancak Türk kanunlarının yabancılara tanıdığı haklardan faydalanabilmekte iken 5203 sayılı Kanun ile yapılan değişiklikle, doğumla Türk vatandaşı olup da, İçişleri Bakanlığından vatandaşlıktan çıkma izni alanlar ve bunların vatandaşlıktan çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocukları; Türkiye Cumhuriyetinin millî güvenliğine ve kamu düzenine ilişkin hükümler saklı kalmak kaydıyla, askerlik hizmetini yapma yükümlülüğü ve seçme-seçilme, kamu görevlerine girme ve muafen araç veya ev eşyası ithal etme hakları dışında, sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış hakları saklı kalmak ve bu hakların kullanımında ilgili kanunlardaki hükümlere tâbi olmak şartıyla Türk vatandaşlarına tanınan haklardan aynen yararlanmaya devam edeceklerdir.

Yapılan değişiklikle, doğumla Türk vatandaşı olan ancak İçişleri Bakanlığının izni ile vatandaşlıktan çıkanlar ve bunların vatandaşlıktan çıkma belgesinde kayıtlı olmayan çocukları, artık Türk kanunlarının yabancılara tanıdığı haklar yerine, sosyal güvenliğe ilişkin kazanılmış haklarını ilgili kanunlardaki hükümlere tabi olmak şartıyla Türk vatandaşları gibi yararlanacaklardır.'
http://www.hukuki.net/haber/index.asp?id=432

Avukatlık mesleğini de bu maddeye dayanarak yapabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi