Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

adli yardım talebinin reddi

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-03-2013, 13:15   #1
Konuk

Mesaj adli yardım talebinin reddi

eşim boşanma davası açtı.barodan adli yardım istedim.tüm istenen evrakları verdim ancak ret cevabı geldi.sebeb olarak 2 kez atama yapılan kişiye feragat ettikten sonra 3. kez atama yapılmaz şeklinde.ancak bana sadece 2012 ağustosta bir kez atama yapıldı ve avukata vekalet bile vermeden bu hakkımı kullanmadım.başka da bir ikinci talebim olmadı.2 kez olması mümkün değil.neden böyle bir karar çıktı ve ne yapmalıyım.cevabınız için teşekkür ederim.
Old 15-03-2013, 13:52   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Kararı tebliğ almanız üzerinden 10 gün geçmedi ise, tarafınıza ikinci kez ücretsiz avukat tayin edilmediğini ilk tayinin tarihini ve ilgili evrağını ekleyerek VE ayrıca iki kez avukat tayin edilmiş dahi olsa evliliği sürdürme kararı almanızın "adli yardım" talebinizin reddine gerekçe olamayacağını, verilen adli yardımından keyfi biçimde değil evlilik birliğini devam ettirmek amacıyla yararlanamadığnızı da belirtiniz , dolayısıyla haklı sebeplerinizi sıralayarak karara itiraz edebilirsiniz.

İlgili Yönetmelik Maddesi aşağıdadır.

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ ADLİ YARDIM YÖNETMELİĞİ

Adli Yardım İstemi

Madde 5 — Adli yardım istemi, hizmetin görüleceği yer adli yardım bürosuna ve temsilciliklerine yapılır. Başvurularda, adli yardım başvuru formu doldurulur ve adli yardım esas defterine kaydedilir.

Adli yardım bürosu ve temsilcilikleri, istem sahibinden gerekli bilgi ve belgeleri ister, istemin haklılığı konusunda uygun bulacağı araştırmayı yapar, gerektiğinde karar verir. Bu araştırmada, kamu ve özel kurum ve kuruluşları, adli yardım bürosuna ve temsilciliklerine yardımcı olurlar.

Adli yardım isteminin reddi halinde istemde bulunan; tebliğden itibaren on gün içinde yazılı veya sözlü olarak baro başkanına başvurabilir. Baro başkanı yedi gün içinde karar verir, bu karar kesindir. Süresinde karar verilmediği taktirde talep ret edilmiş sayılır.

Ayrıca süre geçmişse dahi, haklı sebeplerinizle (yukarıda açıkladığım) yeniden başvuruda bulunabileceğinizi düşünüyorum.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi