Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anket Sonucu: AVUKAT OLMASINI ÇOCUĞUNUZA ÖNERİR MİSİNİZ ?
EVET TABİİ Kİ 11 27,50%
MAALESEF HAYIR 14 35,00%
ÇOCUĞUMUN MESLEK SEÇİMİNE KARIŞMAM 15 37,50%
Oy Verenler: 40. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 232)

Mİras Payinin 3. Şahsa Temlİkİnde ZamanaŞimi Sorunu

Yanıt
Old 06-04-2008, 22:46   #1
Günsu Akçagöz

Neşeli Mİras Payinin 3. Şahsa Temlİkİnde ZamanaŞimi Sorunu

Sayın Meslektaşlarım,

Benim meselem şu ;
Müvekkilim, kendisine ait olmayan bir terekeyle alakalı olarak, 16 sene önce 40 ayri kişiyle Miras Payının Temliki Sözleşmeleri (eski MK 612; yeni MK 677/2) yapmış .

Fakat bu kadar yıl içinde tapuya gidip, bu payları üzerine devir ettirmemiş.

Şu anda, temlik aldığı terekenin bir bölümü hakkında ULAŞTIRMA BAKANLIĞI tarafından açılmış bir KAMULAŞTIRMA DAVASI yürümekte. Fakat müvekkilimin, bu davada davalı sıfatı yok; çünkü tapuda malik veya lehdar olarak kayıtlı değil (yani bu pay temliki sözleşmeleri tapuya şerh düşülmemiş); sadece davada Müdahil sıfatı var.

SORU 1:
Müvekkilim bu kamu laştırma davasından hakkını nasıl alacak ? Sözleşmeler 91 ve 92 yılında yapılmış. ZAMANAŞIMINA UĞRADILAR MI ?
SORU 2 :
ZAMANAŞIMINA UĞRADILARSA NE YAPACAĞIZ ? TEK TEK MİRASÇILARI BULUP TAPUYA GETİRİP MÜVEKKİLİM ÜZERİNE SATIŞ MI YAPTIRACAĞIZ ? BUNUN İÇİN HANGİ ŞARTLARI YERİNE GETİRMEMİZ GEREKLİ ? (VERGİ/HARÇ/VEKALET V.S.)
SORU 3 :
BU "MİRAS PAYININ 3. ŞAHSA TEMLİKİ SÖZLEŞMELERİ" ZAMANAŞIMINA UĞRAMADILARSA NE YAPACAĞIZ ? TAPU İPTAL VE TESPİT DAVASI MI AÇACAĞIZ? BU ARADA KAMULAŞTIRMA DAVASINDA DAVALI SIFATIMIZ OLMADIĞINDAN , -DAVA KARARA ÇIKMAK ÜZERE- KAMULAŞTIRMA BEDELİNİN, TAPUDA MALİK GÖRÜNEN HİSSEDARLARA ÖDENMESİNE NASIL ENGEL OLACAĞIZ ? BİR DE TAPU İPTAL DAVASININ HARCINI ÖDEYECEK PARASI YOK MÜVEKKİLİN ?

YANİ KISACASI;
en pratik ve masrafsız çözüm yolu nedir ? Zamanaşımı sorunu varsa ve yoksa ?

Şimdiden yorumlarınız için hepinize teşekkür ederim.

Old 07-04-2008, 11:24   #2
ISTANAZ

Müvekkiliniz 3. şahıs durumunda. 3. şahsın talep hakkı ne zaman doğuyor? Paylaşmadan sonra Mirasçılar arasında bir paylaşma olmadığı anlaşılıyor. Paylaşma olmadığına göre müvekkilinizin bir talepte bulunması sözkonusu olamazdı, Bu nedenle zamanaşımı süresi de işlemeye başlamamıştır. Kamulaştırma kararının kesinleşmesi bence burada talep başlangıcı için esasa alınmalı. Ortada talep edebileceğiniz bir mal kalmadığına göre talebiniz tazminata dönüşmüştür. Kamulaştırma yönünden mahkemenin kararı kesin, sadece bedel yönünden temyizi mümkün olacağına göre bence hemen tedbir talepli dava açmalısınız. ( Bütün açıklamalar şahsi görüşümdür özellikle belirtmek isterim)
Old 08-04-2008, 11:14   #3
Günsu Akçagöz

Sayın Meslektaşım,

Çok teşekkür ederim. Doğru, 10 yıllık zamanaşımının taksimden sonra başlaması gerekiyor.

Bu arada bu terekeye ait başka bir mal daha var. Onunla ilgili açılmış bir dava yok. Ben tüm mallar için tapu iptal ve tescil davaları açmam gerektiği fikrindeyim. Ancak harç ödeme sorunumuz var...

Aslinda TÜRK YARGISINDAKİ bu DAVA HARCI ödeme sorunu nedeniyle, Türk vatandaşları hak kaybına uğruyor. Ve AVRUPA İNSAN HAKLARI MAHKEMESİ'ne bunun için dava açma hakkımız doğuyor.
O nedenle aslında, harç eksikliğinden reddolunan bir davayı AİHM'e götürüp, emsal bir dava açmayı da düşünmüyor değilim..

Kamulaştırma davasına gelince; kamulaştırma bedelinin, miras payını temlik eden mirasçılara ödenmemesi için tedbirli bir dava açmayı düşünüyorum. Ancak sorun çok karmaşık olduğundan kafamda sorular ve bilgiler uçuşuyor.

İşte aslında, doktorların bir ameliyat öncesi aralarında konsültasyon yapmaları gibi biz avukatların da, aramızda iştişare etmemiz çok sağlıklı.. Hele bu sitedekiler (Sizin) gibi akıllı ve aklını/bilgisini paylaşmayı seven meslektaşlarımızla...

Değerli fikirlerinizi bekliyorum.
Old 08-04-2008, 11:21   #4
Av.Nesrin

Baronuzla görüşüp müvekkili adli yardıma yönlendirebilirsiniz. Davanın başındayken bu işlemden sonuç alınabilir. Geçenlerde bizim de müvekkilin kasrar çıkmış tazminat dosyasını harcı ödeyip kesinleştiremediğim için araştırmıştım.Ama karar çıktığı için bu aşamada olmadığını öğrendim bence sizin şansınız var.Diğer cevapları ben de sabırsızlıkla bekliyorum.Kolay gelsin.
Old 08-04-2008, 19:47   #5
Günsu Akçagöz

Maalesef müvekkil emekli maaşı aldığı için -aslinda bu cüz'i emekli maaşı ile kirada oturuyor ve 2 kız çocuğunu üniversitede okutuyor- muhtardan yoksulluk belgesi alamıyor. Bu durumda da Baro adli yardım müessesesini işletmiyor.

Kısacası bu durumda Adli Yardım işlemiyor diye biliyorum ..
Old 09-04-2008, 11:01   #6
avukatRMK

SORU 2 :
ZAMANAŞIMINA UĞRADILARSA NE YAPACAĞIZ ? TEK TEK MİRASÇILARI BULUP TAPUYA GETİRİP MÜVEKKİLİM ÜZERİNE SATIŞ MI YAPTIRACAĞIZ ? BUNUN İÇİN HANGİ ŞARTLARI YERİNE GETİRMEMİZ GEREKLİ ? (VERGİ/HARÇ/VEKALET V.S.)

Sayın Günsu Akçagöz,
Açılmış bir kamulaştırma davası bulunduğundan, taşınmazlar üzerinden kamulaştırma şerhi bulunacaktır. Bu nedenle tapudan herhangi bir alım satım işlemi yapmanız pek mümkün görünmüyor. Ancak sizin de belirttiğiniz gibi tedbir talepli olarak, yine temlik sözleşmesi uyarınca terditli talepte bulunarak dava açmanız (yani öncelikle tapu iptali tescil olmazsa, kamulaştırma bedelinin tarafınıza ödenmesi şeklinde ) daha doğru olur sanırım.
İyi çalışmalar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi