Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Polis Kuvvetinin Yetkileri Ve Görev Sınırları

Old 01-03-2002, 23:52   #1
EnginTi

Varsayılan Polis Kuvvetinin Yetkileri Ve Görev Sınırları

Kız arkadaşımın evinin önünde arabamı park edip kız arkadaşıma sarılarak vedalaşırken
bir ekip otosu yanımızda durdu ve 20 sn kadar bizi seyrettikten sonra bir polis ekip otosundan inip benim otomun sol tarafına gelerek aşağıya in evladım dedi.( 37 yaşındayım )
Bende "neden beni otomobilimden aşağıya indiriyorsunuz, sucum ne ?" memur bey cevabını verdim.
Polis memuru sizi arayacağım "beyefendi" cevabını verdi. Kız arkadaşım korkmuştu ( 29 yaşında )uzatmamak için indim.
Beni aradı ve arabamın evraklarını ve kimliklerimizi istedi. Kontrol ederken sorunun ne olduğunu sordum.
Memurda bana nerde oturuyorsun ve ne iş yapıyorsun sorusunu sordu. Asya yakasında oturduğumu öğrenince ( Kız arkadaşımın oturduğu yer Avrupa yakasında )
Burda hakimler savcılar ve kodamanlar oturuyor. Buraya park edip böyle şeyler yapamazsınız cevabını verdi.
Bunun üzerine durduğum noktada park yasağının olmadığını, kanunlar çerçevesinde park edilmez levhasının olmadığını sokağın ara bir sokak olduğunu, buraya
park edebileceğimi söyleyince de , park levhası olmamasına rağmen, başka arabalarında park etmiş olmasına rağmen
park edemiyeceğimi, karşıdaki binlarda hakimlerin, kodamanların oturduğunu, başka bir mahallede olsaydınız yaptığınız şey yüzünden dayak bile yerdiniz, ben şahsen evimin önünde arabanın içinde böyle bir durumda olan insanları istemem diyerek cevap verdi. Bu cevabın üzerine aslında niyetinin herhangi bir kontrol değil beni rahatsız etmek olduğunu anladım.
Beni korumakla görevli olan bir insanın bunları söylemesine inanamadım.
Web sitenizde Polisin Yetkileri hakkında herhangi bir dökümantasyon bulmadım.
Bu ve buna benzer durumlarda haklarımız nedir ve nasıl davranılabilir ?
Saygılarımla

14-03-2001 01:00:33
Old 01-03-2002, 23:53   #2
seyyah

merhaba,
başınızdan geçenlere üzüldüm. konu ile ilgili mevzuat Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu ile bağlı yönetmeliklerdir. Sitedeki mevzuat bölümünde bulabilirsiniz.
haksız bir davranış ile karşılaştığınızda haklarınızın ne olduğunu buradan öğrenmeniz pek mümkün bulunmamakla birlikte polisin böylesi durumlarda ne yapabileceğini öğrenmeniz bakımından uygun olabilir. burada dikkat edilmesi gereken husus, sizin polisi rahatsız eden ve böyle bir muameleye maruz kalmanıza yol açan masum davranışlarınızın, polis tarafından tutulacak herhangi bir tutanakta, mevzuatta polisin şüpheli görünen veya suçüstü halindeki kişilere karşı alacağı önlemler içerisinde mütaala edilmemesini sağlamak olmalıdır. kısaca, sizin masum olarak tanımlanabilecek davranışınızın bir polis tutanağında "alenen hayasızca vazı hareket" adlı bir suça dönüşmemesi için üzerinize düşen ve kendinizce uygun bulduğunuz şekilde hareket etmenizde yarar vardır.
geçmiş olsun...

16-03-2001 01:10:03
Old 01-03-2002, 23:54   #3
\'\'temkinli\'\' özgür

Sayın EnginTi,
Sayın Seyyah'ın verdiği yanıta aynen katılıyorum. Hukuki olarak
verilmiş bu yanıta teknik olarak eklenecek hiç bir husus yok.

Ancak ben konuya hukuki olmayan açıdan yaklaşmak istiyorum:
Sizin kız arkadaşınıza sarılma ve yasak olmayan yerde park etme
özgürlüğünüz ile babacan polisin teröre karşı vatandaşı koruma
görevini yerine getirme çabasının karşılaştırmasını yapmak
istiyorum.

Elbette ki özgürlükler kullanılmalıdır ama özgür vatandaşların
ülkemizin içinde bulunduğu terör tehlikesi nedeniyle daha duyarlı
olmaları beklenir. Örneğin, içinde çöp bulunan bir torba,içinde bomba bulunması kuşkusu uyandıracağı ve çevredekileri tedirgin edeceği için
rasgele bir yerlere bırakılmamalıdır. Ya da teröre duyarlı sayılan
bir mahallede park etmiş aracın içindekilerin sevgili mi yoksa
terörist mi olduğunu anlamaya çalışan polise yardımcı olmak gerekir.

Polisin terörden başka suçlarla da (örneğin fuhuşla) mücadele etmesine
yardımcı olunmalıdır. Yanınızdakinin kız arkadaşınız mı yoksa yasaya
aykırı olarak denetimsiz çalışan bir profesyonel mi olduğunu ancak
size sorduğu sorularla anlayabilecek polise görevini yapmakta zorluk
çıkarmamak gerekir.

Sayın EnginTi, üzüntünüzü ti'ğe aldığımı düşünmeyin ama sizin karşılaştığınız polis gerçekten babacanmış. 20 saniye belki
ayrılır gidersiniz diye beklemiş; size zanlı muamelesi yapmayacağını belli etmek için 'evladım' diye şefkatle hitap etmiş; ev telefonlarınızı isteyip evlerinizi aramakla tehdit etmemiş; karakola götürüp ayrı odalarda sorgulama yapmamış; kız arkadaşınıza nasihat etmemiş...

Yine de geçmiş olsun.

Saygılarımla.

16-03-2001 22:00:32

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi